Boya Kabini Nemlendirme Cihazı

Boya kabini nemlendirme cihazı sayesinde firmanız tarafından üretilen ürünlerin, boya aşamasında boyayı daha iyi yakalamasını sağlayabilir, bu sayede boya masraflarını ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Tüm malzemelerin boya tutma kapasitesi farklı olduğu gibi aynı zamanda tüm boya çeşitlerinin de belirli bir nem seviyesinde kullanılması, boyanın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Boya kabini nemlendirme cihazı odanın nem seviyesini sürekli olarak aynı seviyelerde tutarak, kullanılan boyanın malzeme yüzeyine daha iyi tutunmasını sağlamaktadır. Bu sayede su bazlı, toz ya da yüksek katılı boya türlerinden yüksek performans elde edilmektedir.

Boya Kabini Nemlendirme Cihazlarının Avantajları

Boya kabini nemlendirme sistemleri, özellikle endüstriyel boyaların yüzeye işlenmesinde tercih edilen bir yöntemdir. Endüstriyel boyaların, yüzeye daha iyi işlemesi için yüzeye birkaç kat boya uygulanması ve her kat boyadan sonra boyanın kurumasının beklenmesi gerekir. Ancak seri üretim yapan firmalarda, boya işlemlerine uzun süreler harcanması üretim hattında boya bekleyen ürünlerin artmasına ve firmanın verimliliğinin azalmasına neden olmaktadır.

Boya kabini nemlendirme sistemleri ise boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayarak yapılan boya işlemlerinin çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Nemlendirme cihazları sayesinde boyanın yüzeye daha iyi şekilde yapışmasını sağlayabilir, bu sayede boya masraflarını azaltabilirsiniz.

Ortamdaki nem seviyesinin bir diğer önemi ise boyanın kuruma süresini etkilemesidir. Farklı boya türlerinin, odadaki nem seviyesine göre kuruma süreleri farklıdır. Boyanın daha kısa sürede kuruması, parça başına boyama süresini kısaltarak üretim hattının hızlanmasını sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda ise odanın nem seviyesini sürekli istenilen seviyede tutan boya kabini nemlendirme sistemleri tercih edilmektedir.

Boya Kabinlerindeki Nem Seviyesinin Önemi

Boyama sırasında kullanılan boya türüne göre, ortamın nem seviyesinin ayarlanması boyanın kuruma süresini kısaltmakta ya da arttırmakta oldukça önemlidir. Ortamın nem seviyesinin istenilenden daha yüksek olması, boyanın çok daha geç kurumasına neden olabiliyor. Bu nedenle yüzeye uygulanan boya kurumadan akmaya başlayarak, yüzeyde akma izleri oluşabiliyor.

Boyanın kuruması için ihtiyacı olan sürenin verilmemesi ise boyanın çok daha hızlı bir şekilde kurumasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise boyanan yüzeylerde çatlaklar meydana gelebileceği gibi direkt olarak boyanın dökülmesi de gözlenebiliyor.

Teknotek Soğutma tarafından üretilen tüm nemlendirme cihazları, boya kabinlerindeki nem seviyesinin sürekli olarak istenilen seviyelerde kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece yapılan boya uygulamalarında işlem daha kalıcı ve kusursuz bir hale gelmektedir.

Boya Kabini Nemlendirme Cihazı