Çimlendirme Odası İklimlendirme Sistemleri

Çimlendirme odası iklimlendirme sistemleri hasılatı arttırmak amacıyla kullanılan, modern tarımın gelişmesi ile bilinirliği artan yapılardır. Tohum çimlendirme işlemi uzun yıllardır açık arazide gerçekleştirilse de çimlendirme odalarının sağladığı avantajlar sayesinde birçok ülkede eski tekniklerin yerini almıştır.

Çimlendirme odası iklimlendirme sistemleri, tarım alanında gelişmiş İsrail, Belçika ve Hollanda gibi birçok ülkede geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Bahsi geçen ülkeler fidan yetiştirme işlemini, bitki çimlendirme soğuk odası kullanarak ele almaya başlamıştır. Bu odalar bitkinin daha verimli ve kaliteli bir şekilde üretilmesi için kullanılmaktadır. Çimlendirme odası iklimlendirme sistemi temel olarak bitkinin ihtiyaç duyduğu ideal iklim koşullarını sağlamaktadır.

Çimlendirme Odası İklimlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

Kültür tarımının gelişimi, daha verimli ve kaliteli bitki tohumlarının üretimi ile sonuçlanmıştır. Ancak bu tohumları yetiştirmek için gelişmiş bitki çimlendirme ve yetiştirme sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çimlenme evresinde uygun iklimsel şartları sağlamak, bitkinin gelecekteki sağlığını ve verimliliğini arttırmak için iklimlendirme sistemlerini kurmak önemlidir. Peki bitkiler hangi aşamada hangi sıcaklıklardaki bağıl neme ihtiyaç duyuyor? Bu sorunun cevabına aşağıdaki tablo aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

Çimlenme Aşaması

 

Sıcaklık 0 °C
Bağıl nem %100
 

Büyüme Aşaması

 

Sıcaklık +5 °C
Bağıl nem %100
 

Depolama Aşaması

Sıcaklık +7 °C
Bağıl nem %100

Görüleceği üzere bitki yetiştirme sürecinde ihtiyaç duyulan nem oranı son derece yüksektir. Bu nedenle çimlendirme odaları için nemlendirme sistemi kullanılması önerilmektedir. Düşük sıcaklıkları sabit tutmak ve oda sıcaklığını dönemsel olarak ayarlayabilmek için endüstriyel soğutma sistemlerinden yararlanılmaktadır.

Çimlendirme Odası Nasıl Yapılır?

Tohum çimlendirme, bitki yetiştirme ve depolama gibi aşamalar bir bütünlük içinde en verimli ve ekonomik şekilde gerçekleştirilebilir. Bu amaçla kullanılan sistemler ve ilişkili olarak havalandırma sistemleri gibi seçeneklere firmamız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yüksek performanslı ekipmanlara en uygun fiyat seçenekleriyle ulaşmak, bireysel ve kurumsal pek çok müşterinin hedefidir.

Arpa çimlendirme, fide büyütme ve topraksız tarım gibi faaliyet alanlarında soğuk oda sistemleri, sürdürülebilir tarım için önemli faydalar sağlamaktadır. Eskiden bitkilerin bozulmasını önlemek ve stok yapmak gibi işlevleri olan soğuk depolar, günümüzde çimlendirme için kullanılmaya başlanmıştır.

Çimlendirme aşamasında kullanabileceğiniz iklimlendirme sistemleri kurulumunu profesyonellerle gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bir çimlendirme odasında aşağıdaki gibi sıralayabileceğimiz bileşenlere ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Nemlendirme sistemi
  • Soğutma cihazı
  • Soğuk depo kapıları
  • Soğuk depo panelleri
  • Soğuk depo rafları
cimlendirme-odasi-iklimlendirme-sistemleri

Tohum Çimlendirme Odası

Tohum çimlendirme odaları tohumum en iyi şekilde filizlenmesini sağlayacak iklim koşullarını oluşturur. Buna bağlı olarak nemlendirme sistemleri ve soğutma sistemleri temin edilmelidir. İklimlendirme sistemleri dış ortam koşullarındaki iklim şartlarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Gün içinde meydana gelen hava değişikliklerinden etkilenmeyen ve bağıl nemi sabit kalan sistemler tercih edilmelidir. Bu amaçla geçirgenliği en aza indirme için özel olarak üretilen soğuk depo kapıları kullanılmaktadır. İzolasyonu sağlamak için soğuk depo panelleri üretilmiştir. Soğuk depo rafları ise sıcaklıktaki değişkenliği en aza indirmektedir.

Görüleceği üzere bir çimlendirme odası, farklı bileşenlerin uyum içinde çalışmasıyla işlevsel hale gelmektedir. Tasarım ve üretim aşamalarında dikkat edilmesi gereken bazı teknik detaylar bulunmaktadır. Deneyimli ekibiyle üretimlerini sürdüren Teknotek Soğutma, ihtiyaç duyduğunuz çimlendirme odası sistemlerine ulaşabilmeniz için geniş bir dağıtım ağına sahiptir.

cimlendirme-odasi-iklimlendirme-sistemleri