Çimlendirme Odası İklimlendirme Sistemleri

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Çimlendirme Odası İklimlendirme Sistemleri

Çimlendirme odası iklimlendirme sistemleri, son yıllarda modern tarımın gelişmesi ve artan talebe cevap verebilmek adına hasılat arttırımı için oldukça popülerleşti. Tohum çimlendirme aşaması uzun yıllardır açık arazi üzerinde gerçekleştirilse de, tohum çimlendirme odası sağladığı avantajlar ile bir çok ülkede eski tekniklerin yerini aldı.

İsrail, Hollanda ve Belçika gibi tarımda gelişmiş ülkeler, fidan yetiştirmeyi bitki çimlendirme soğuk odası kullanarak ele almaya ve uygulamaya başladı. Bitkinin daha verimli olması ve daha kaliteli üretim yapması için kullanılan bu odalar, bitkinin ihtiyacı olan ideal iklim koşullarını sağlar. Bu yüzden çimlendirme odası iklimlendirme sistemleri kullanılır.

Çimlendirme Odası İklimlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

Kültür tarımı geliştikçe, daha kaliteli ve verimli bitki tohumları üretilmeye başlandı. Fakat bu tohumları yetiştirmek için de gelişmiş bitki çimlendirme ve yetiştirme sistemleri ihtiyacı doğurdu. Daha önceden bitkilerin bozulmasını engellemek ve stoklama yapmak için kullanılan soğuk depolar, bitki çimlendirme için kullanılmaya başlandı. Arpa çimlendirme, fide büyütme ve topraksız tarım gibi alanlarda soğuk odalar modern ve sürdürülebilir tarım yapmak için bir çok avantaj sağlıyor.

Çimlenme aşamasında tohuma ihtiyacı olan iklim koşullarını sağlamak, bitkinin gelecekteki sağlığı ve verimliliğini arttırmak için çimlendirme odası iklimlendirme sistemi kurmak önemlidir. Bitkiler;

  • Çimlenme aşamasında ± 0 °C sıcaklık ve %100 bağıl neme,
  • Büyüme aşamasında +5 °C derece sıcaklık ve %100 bağıl neme,
  • Depolama aşamasında +7 °C sıcaklık ve %100’e yakın bağıl neme,

ihtiyaç duyar. Fark edildiği üzere nem oranı çok yüksektir. Bu yüzden çimlendirme odası nemlendirme sistemi kullanılması gerekir. Düşük sıcaklığı sabit tutmak ve oda sıcaklığını dönemsel olarak ayarlamak için endüstriyel soğutma sistemi kullanılmalıdır.

Çimlendirme Odası Nasıl Yapılır?

Tohum çimlendirme odası, tohumun en iyi şekilde filizlenmesini sağlayacak iklim koşullarını sağlar. Buna bağlı olarak gerekli nemlendirme sistemleri ve soğutma sistemleri kurulmalıdır. Çimlendirme odası iklimlendirme sistemleri, dışarıdaki iklimden etkilenmeyecek şekilde yalıtılmış olmalıdır. Gün içerisindeki hava değişkenliğinden etkilenmemeli ve bağıl nemi sabit kalmalıdır. Bu yüzden geçirgenliği en aza düşürmek için soğuk depo kapıları kullanılır. İzolasyonu sağlamak için soğuk depo panelleri ve sıcaklık değişkenliği en aza indirmek için soğuk depo rafları kullanılır.

Teknotek soğutma olarak, çimlendirme odası kurulumu için ihtiyacınız olan nemlendirme sistemi, soğutma cihazı ve izolasyon için lazım olan soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri ve soğuk depo rafları üretmekteyiz. Çimlendirme odası iklimlendirme sistemi ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çimlendirme Odası İklimlendirme Sistemleri
Menü