Endüstriyel Nemlendirme Cihazları

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Endüstriyel Nemlendirme Cihazları

Endüstriyel Nemlendirme Cihazları bilindiği üzere depo soğutma sistemlerinin en önemli parçalarından biridir. Depolarda soğutma yapıldığı sürece nem azalır bu sebeple endüstriyel nemlendirme cihazları depo soğutma sistemlerini tamamlayıcı bir özellik taşımaktadır. Nemlendirme Cihazları hem hijyen hem de belirlenen ortamın sıcaklığının korunması açısından büyük önem taşır.
Hava, belirli bir sıcaklıkta ancak belirli miktarda su buharı tutabilir. Daha fazla nem tutamayacak duruma gelen doymuş havanın bağıl nemi yüzde 100’dür. Havanın sıcaklığı yükseldikçe tutabileceği su buharı miktarı artar, sıcaklığı düştükçe bu miktar azalır. Çünkü hava soğudukça taşıdığı buharın bir bölümü yoğunlaşarak suya dönüşecektir. Demek ki, doymamış hava belirli bir dereceye kadar soğutulduğunda doyma noktasına ulaşır; daha da soğutulduğunda içindeki nem su damlacıkları halinde havadan ayrılır. Bu sıcaklığa “çiy noktası” denir. Görüldüğü gibi, havadaki fazla nemi gidermenin bir yolu havayı çiy noktasının altına düşecek kadar soğutmaktır. Endüstriyel Nemlendirme Cihazları havayı kolayca nem tutan maddelerin üzerinden geçirmek de ikinci bir yöntemdir.
Endüstriyel Nemlendirme Cihazları ve soğutma sistemleri, özellikle havaya veya yere direkt olarak su

Soğuk Depo Çatı ve Cephe Panelleri

Endüstriyel Nemlendirme Cihazları

püskürtülmesi veya sulu bir ortamdan havanın fan yardımıyla geçirilmesi ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra santrifüj tipi nemlendiriciler de kullanılmaktadır. Evaporatör önüne konan yüksek basınçlı nemlendirme sistemlerinde, ürünlerin üzerine düşen su zerrecikleri nedeniyle ürünlerin kalitesinin bozulması, sistem kapandığında nozullardan su damlamaya devam etmesi, düşük sıcaklık nedeniyle su taşıyan borularda donma oluşması sonucunda bağlantı noktalarında ayrılmaların olması gibi sorunlar bulunmaktadır. Santrifüj tipi nemlendiricilerin kullanılması durumunda soğuk hava depolarında var olan sistemlerin kapasite açısından yetersiz kalması, bu sistemlerin pahalı olması, merkezi soğuk depo otomasyonuna bağlanamaması ve merkezi olarak izlenememesi gibi sorunlar bulunmaktadır.

Endüstriyel Nemlendirme Cihazları ve Genel Özellikleri

Havadaki nem oranının denetlenmesi öncelikle insanların rahatı açısından önem taşır. Bunun dışında bazı fabrikalarda üretilen ürünlerin niteliği de büyük ölçüde havanın nemlilik derecesine bağlıdır. Yazın sıcak ve nemli havalarda bazı yiyecek maddeleri öylesine nemlenir ve yapış yapış duruma gelir ki ürünü paketlemek bile güçleşir. Özellikle şekerleme, makarna, ilaç, fotoğraf filmi ve kâğıt fabrikalarında nem ve sıcaklık koşullarının denetlenmesi çok önemlidir.

  • Endüstriyel Nemlendirme Cihazlarının ana üniteleri pompa ünitesi, filtre ve su grubu, elektrik panosu, oda sayısına göre ayrılmış kolektör grubu olmak üzere 4 kısımdan oluşmaktadır.
  • 316 paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş bulunan press bağlantılar güvenilir uzun ömürlü bağlantı olanağı vermesinin yanında aşırı soğuk sıcak dalgalanmalarında boru ağında bağlantı noktalarından ayrılma olasılığını ortadan kaldırır.
  • Uzaktan kumanda paneli ve nem sensörü bulunmaktadır. Bu sayede tüm kontrol sizin elinizde olacak.
  • Donmaya karşı rezistans sistemi.
  • Sessiz çalışma ve ısı izolasyonu.
  • Otomatik su seviyesi kontrol sistemi
Endüstriyel Nemlendirme Cihazları
Menü