Endüstriyel Soğuk Buhar Makinesi

Endüstriyel soğuk buhar makinesi, nemi artırmak üzere havanın içine su buharı ekleyen bir sistemdir. Yerleri ıslatmak, sıcak buhar, soğuk buhar ve ıslak petler kullanmak gibi farklı buhar oluşturma yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin içinde en verimli olanı soğuk buhar makinesi ile yapılarak oluşturulan nemdir.

Endüstriyel soğuk buhar makinesi, yukarıdaki sistemler ile karşılaştırıldığında en fazla kullanılan sistem olarak öne çıkmaktadır. Yüksek basınçla suyu havaya püskürten sistem, su yere inmeden havanın içine nüfuz etmektedir. Öteki sistemlere göre maliyeti düşük olan sistem, büyük mekanlar için nem kontrolünün çok kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Endüstriyel Soğuk Buhar Makinesi Özellikleri

Sistem, boru hattı ile çalışmaktadır. Boru hattı, farklı pek çok noktadan püskürtme işlemi yapmaktadır. Bu sayede nem, ortama eşit biçimde dağılmaktadır. Suyun basıncının yüksek olması ıslaklık hissini azaltmaktadır. Sistem,

  • Yüksek basınçlı 50-70 bar
  • Orta basınçlı 16-20 bar
  • Düşük basınçlı 2-6 bar

şeklinde üç arklı şekilde püskürtme işlemi yapmaktadır.

Soğuk oda paneli

Düşük Basınçlı Sistemler

Bu sistemlerin uygun maliyetlerle kurulabilmektedir. Nemin kontrollü olarak verilmesini sağlayan sistemdeki suların zerre çapı büyüktür ve püskürtme basıncı küçüktür. Kullananların ıslaklık hissi yaşamasına neden olmaktadır.

Orta Basınçlı Sistemler

Bu sistemler de uygun maliyetler ile kurulabilmektedir. Mikron düzeyinde püskürtme yapan sistemdeki suların zerre çapı küçüktür, püskürtme çapı da orta düzeydedir. Islaklık hissi düşük basınçlı sistemlere göre daha azdır. Sistem, “püskürt-dur” biçiminde çalışmaktadır. Bu da ıslaklık hissini çok fazla azaltmaktadır. Tek pompada en fazla 50 uç kullanılmakta, istenirse sisteme fan eklenebilmektedir.

Yüksek Basınçlı Sistemler

Maliyet bakımından düşük olan bu sistem, pek çok uç ve tek pompayla çalışmaktadır. Bütün bu sistemler içinde ıslaklık oranı en az olanıdır. Sistemde, “püskürt-dur” mekanizması vardır. Bu sayede ıslaklık hissi azaltılabilmektedir. İstendiği takdirde sisteme fan da eklenebilmektedir ve böylece ıslaklık hissi daha da azaltılabilmektedir.

Nemlendirme Sistemleri

Endüstriyel Buhar Makineleri

Yüksek ve orta basınçlı sistemler, değişik mikronlarda nozul püskürtebilmektedir. Mikronların çapı küçüldükçe ıslaklık hissi de azalmaktadır. Teknotek Soğutmanın uzman personeli, ihtiyacınız olan sistemi, size tavsiye etmektedir. Böylece, ortam en iyi şekilde nemlendirilmektedir. Yüksek ve orta basınçlı sistemlerdeki “püskürt-dur” mekanizması, ıslaklık hissini de azaltmaktadır. Bu mekanizma ile püskürtme süresi uzamakta, su zerreleri havasa daha büyük damlalar oluşturmaktadır. Bunlar da aşağı düşüp çok düşük miktarda ıslaklık hissi oluşturmaktadır. Zamanlayıcı, sistemin kontrolünü daha da kolaylaştırmaktadır.

Endüstriyel Soğuk Buhar Makinesi