Hava Nemlendirici Ne İşe Yarar?

Hava nemlendirici ne işe yarar ? Sorusu seracılık, matbaacılık, soğuk hava deposu, tekstil veya gıda sektörlerinde faaliyet gösteren kişi veya firmaların merak ettiği konulardan bir tanesidir. bu yazımızda bu sistemler ve cihazlar hakkında merak edilenleri derledik.

Peki, hava nemlendirici ne işe yarar ? Sorusuna cevap verecek olursak; hava nemlendirme sistemleri, kapalı alanda ürün yetiştirmek veya mevcut bir ürünü daha uzun zamanlarda daha iyi iklimlendirilmiş bir ortamda muhafaza edebilmek için tasarlanan, havadaki nem oranını ayarlayabilen son teknolojik sistemlerdir.

Kapalı Ortam Hava Nemlendirici Ne İşe Yarar?

Hava nemlendirici faydaları özellikle kapalı alanlarda ortaya çıkar. insanların doğanın olumsuz fiziki şartlarından etkilenmemek için oluşturdukları nispetten güvenli ortamlardır. Kapalı alanın hava koşullarından etkilenmemesi ve insanların orayı kendi istedikleri gibi iklimlendirebilmeleri sayesinde mevsime bağlı olmadan ürün üretebilmelerine ve ürettikleri ürünleri daha uygun koşullarda bekletebilmelerine olanak sağlamıştır.

Hava nemlendiricisi ne işe yarar ? Sorusuna bakıldığında,  kapalı alan iklimlendirmesi denilince akla ilk olarak ısı, sıcaklık, ışık gibi etkenler gelse de ortamın nemlendirilmesi de bu hususta oldukça önem arz etmektedir.

Çünkü; havanın nem seviyesi yani havada bulunan su buharı, kapalı ortamda bulunan ürün veya endüstriyel malzemelerin kurumasını önleyerek formlarının bozulmamasını sağlar.

Ayrıca ortamın hava kalitesini de etkileyen nemlendirme cihazları, bitki yetiştiriciliği yapılan ortamlardaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olarak su tüketimini azaltabilmektedir.

hava nemlendirici ne işe yarar

Hava Nemlendirme Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Hava nemlendirme sistemleri günümüzde yaygın bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte giderek daha da yaygınlaşan bir sistem. Şimdiye kadar kapalı ortam iklimlendirme sistemleri sadece ortamın sıcaklığının ve ışığının ayarlanması olarak belirlenirken günümüzde ortamın aynı zamanda nemlendirilmesinin de bir o kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Oldukça farklı sektörlerde kullanılabilen nemlendirme sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlar şunlardır;

 • Soğuk hava depoları
 • Bitki yetiştirilen seralar
 • Çiçek botanik bahçeleri
 • Tekstil atölyeleri
 • Sistem, server odaları
 • Kâğıt üretimi yapılan kapalı alanlar
 • Tütün üretimi yapılan kapalı alanlar
 • Laboratuvarlar
 • Ofset baskı yapılan kapalı alanlar
 • Boya kabin alanlarında
 • Müzelerde

Yukarıda saydığımız alanlarda oldukça sık kullanılan nemlendirme sistemleri, iklimlendirilmek veya nemlendirilmek istenen farklı alanlarda da kullanılabilir. Soğuk hava nemlendirici ne işe yarar? Sorunun en temel cevabı, havanın nem dengesini sağlayan bu sistemler hava nemlendirme cihazı aracılığıyla sağlanmaktadır.

Oda Nemlendirici Ne işe Yarar ?

Endüstriyel ortamlarda oda nemlendirici ne işe yarar ? Üretim yapan ve iş akışı sağlanan yerler için nem seviyesini kontrol atına almada önemli bir faktördür. Endüstriyel oda sistemi açısından ısı ve nem oranı önemlidir. Oda nemlendirici faydaları çok fazla olup ortamda daha rahat nefes almayı sağlar.  Hava nemlendiriciler olmazsa;  Düşük nemin oranının olması statik elektriğin artmasına, var olan ve üretilen ürünlerin zarar görmesine ve çalışan sistemin aksamasına neden olabilir.

Bu sorunlardan sıyrılmak adına endüstriyel nemlendirme sisteminin kullanımı hayati önem taşır.  Oda nemlendirici seçerken bazı hususları göz önünde bulundurmanın faydaları olacaktır. Bu şekilde oda nem dengesi için daha kontrollü bir ortam yaratılır. Odayı nemlendirmek ne işe yarar ? sorusuna cevap ararken  endüstriyel nemlendirme türleri neler diye bakarsak;

 • Buharlı Nemlendiriciler: Havayı nemlendirmeyi sağlar bunu suya dönüştürerek yapar. Büyük alanda kullanıma uygundur.
 • Ultrasonik Nemlendiriciler: Suyu ultrasonik titreşimler ile buhar haline dönüştürür. Küçük yerlerde kullanılmaya daha yatkındır.
 • Hava Yıkama Nemlendiriciler: Havayı sudan geçirerek nemlendirme işlemini görür. Toz ve diğer partikülleri de havadan temizleyerek işlevsel kullanıma açıktır.

Oda nemlendirici ne işe yarar ? başlığı ile beraber konunun önemine değindik. Tekno Tek Soğutma ihtiyaç ve talep halinde nemlendirme sistemleri konusunda işletmelere profesyonel çözümler sunabilen kurumsal bir firmadır.

Hava nemlendiricisi, kapalı ortamdaki nemsiz havanın nem oranını artırıp dengeleyerek daha konforlu ve sağlıklı bir ortam oluşturmaya destek olur. Özellikle kış aylarında ısınma sistemlerinin neden olduğu havadaki kuruluğu azaltmak için kullanılır.

Kapalı ortam hava nemlendiricisi, özellikle kış aylarında ısınma sistemlerinin kuruttuğu havadaki nem oranını artırır ve konforlu ve sağlıklı bir ortam oluşturup daha rahat nefes almaya yardımcı olur.

Hava nemlendirici ne işe yarar