Kağıt Üretimi Nemlendirme Cihazı

Kağıt üretimi nemlendirme cihazı genel olarak kağıt endüstrisinde hizmet veren firmalar tarafından, üretilen kağıt ürünlerinin doğru hava şartlarında depolanmasını sağlamaktadır.

Kağıt endüstrisinde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi, üretilen kağıtların ideal hava şartlarına sahip depolarda tutulmasıdır. Bu nedenle kağıt üretimi nemlendirme cihazı sıklıkla tercih edilen cihazlardan bir tanesidir. Üretim hattında ideal nem seviyesini korumak, üretim verimliliğini arttırmakla birlikte zayiat oranını da düşürmektedir.

Kağıt Üretimi Nemlendirme Cihazının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kağıt üretimi nemlendirme sistemleri, üretimi oldukça hassas olan kağıt ürünlerinin doğru şartlarda saklanmasını ve üretim hatlarından geçmesine yardımcı olmaktadır. Kağıt ürünleri ortamın nem seviyesine göre içerisindeki nemi kaybedebilen ya da içerisine gerekenden fazla nem hapsedebilen ürünlerdir.

Üretim hattı sırasında nem kaybeden kağıt ürünleri zamanla kuruyarak kıvrılabiliyor. Bu nedenle üretim hatlarında aksamalar meydana gelebileceği gibi zarar gören kağıtlar da üretici firmayı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kağıt üretimi sırasında ortamın gerekenden daha nemli olması ise kağıdın zamanla ıslanmasına ve hamurlaşmasına neden olabiliyor.

Nemlendirme cihazları sayesinde, üretim hattından geçen kağıtların uygun nem seviyesinde ilerlenmesi sağlanarak kağıtların işlemeye hazır hale gelmesi sağlanmaktadır. Kağıt ürünlerinin uygun nem seviyesinde kalması, kağıtların paketlenme işlemlerinde kolaylaşma sağlayacağı gibi ortamdaki elektrostatik yüklenmeyi minimuma indirerek kağıtların daha rahat işlenmesini sağlamaktadır.

Nemlendirme Cihazlarının Çalışma Prensibi

Teknotek Soğutma tarafından tasarlanan endüstriyel nemlendirme cihazları, 10 mikrondan daha küçük su partiküllerini sürekli olarak havaya püskürtmektedir. Cihazlara önceden yapılan programlamalar sayesinde, ortam her zaman istenilen nem seviyesinde tutulmaktadır.

Cihaz tarafından havaya saçılan su partikülleri oda sıcaklığına bağlı olarak havada asılı kalır ve ortamın nem seviyesinin istenilen seviyelerde tutulması sağlanır. Nem seviyesinde dalgalanmalar yaşanmadan devam eden üretim hattında ise kağıt ve benzeri hassas ürünlerin kırılganlıkları istenilen seviyede tutulmaya devam eder.

Nemlendirme cihazlarının içerisinde bulunan osilatör, su partiküllerinin havaya püskürtülmesinde kullanılmaktadır. Ortamda ihtiyaç olan nem seviyesine bağlı olarak nemlendirme cihazları %25’den %99’a kadar nemlendirme yapabilecek kapasiteye sahiptir.

Nemlendirme cihazları üretim hattından geçen kağıtların verimliliğini arttırmakla birlikte, ortam havasının temizlenmesini ve toz zerrelerinin ortadan kalkmasını sağlayarak çalışan personel için de temiz bir ortam sağlamaktadır. Bu sayede hem üretim hattındaki kağıt ürünlerinin istenilen kaliteye ulaşması hem de çalışan personelin daha hijyenik bir hava soluması sağlanmaktadır.

Kağıt Üretimi Nemlendirme Cihazı