Kağıt Üretimi Nemlendirme Sistemleri

Kağıt üretimi nemlendirme sistemleri, kağıt endüstrisinde malzemelerin hava etkenlerine bağlı olarak bozulmasını engellemek amacıyla kullanılır. Kağıtlar, bulundukları ortamın hava koşullarına bağlı olarak özelliklerinde değişiklik yaşayabilir.

Kağıt üretimi nemlendirme sistemleri, kağıtların üretim hattı boyunca ideal nem seviyesini korumasını sağlar. Kağıtlar higroskopik malzemelerdir ve bulundukları ortamdan nem alıp, verebilirler. Kağıdın nem seviyesinin değişmesi, ağırlık kaybı, boyutlarda değişiklik ve kalite kaybı gibi olumsuzluklara neden olabilir. Bu yüzden kağıt üretimi sırasında nem seviyesinin dengelenmesi gerekir.

Kağıt Üretimi Nemlendirme Sistemleri Neden Kullanılır?

Kağıtlar içerisinde belirli oranda nem tutan malzemelerdir. Bulundukları ortama göre içerisindeki nemi kaybedebilir veya daha çok nem tutabilir. Kağıdın bulunduğu ortamın nem seviyesi %50’nin altına düşerse kağıt kurur. Kuruyan kağıt kıvrılır, küçülük ve daha kırılgan bir hale gelir. Eğer nem seviyesi çok yükselirse kağıt ıslanır ve hamurlaşır. Kağıtın içerisindeki nem seviyesinin değişmesi pek çok olumsuzluğa neden olabilir.

Kağıt üretimi nemlendirme cihazı, 10 μm’den daha küçük su partiküllerini havaya püskürtür. Mikro partikülleri bulunduğu ortamdakı sıcaklık ile etkişime geçerek ortamda bir nem dengesi sağlar. Otomatik nemlendirme cihazı, ortamdaki nem seviyesini sürekli sabit tutabilir ve böylece üretim hattında neme bağlı aksama yaşamasını engeller.

Kağıt Üretimi Sisleme Cihazı Ne İşe Yarar?

Üretim hattında endüstriyel nemlendirme cihazı kullanarak kağıtların ideal nem seviyesini koruması pek çok fayda sağlayacaktır;

  • Kağıdın ideal nem seviyesini tutarak özelliklerini kaybetmemesi
  • Makinelerde sıkışma yaşanmasını önler.
  • Elektrostatik yüklenmeyi azaltarak maliyetleri düşürür.
  • Kağıtların kıvrılması, kırılması gibi zaiyatları engeller.
  • Üretim ve paketleme işlemini kolaylaştırır.
  • Kağııta tabakalaşma olmasını ve ayrılmasını engeller.

Endüstriyel Nemlendirme Cihazı

Endüstriyel nemlendirme sistemleri, üretim hatlarında ve nem seviyesinin korunması gereken bölgelerde kullanılan cihazlardır. Osilatör adı verilen bir parça sayesinde haznesindeki suyu mikro su tanelerine dönüştürerek havaya püskürtür. %25 ile %95 arasında nem dengesi sağlayabilir. Üretim hatlarında malzeme israfı ve zaiyatı, elektrostatik yüklenme, tozlanma ve fazla elektrik maliyetleri gibi problemlere çözüm sunabilir. Çalışanlara daha hijyenik ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Otomatik kontrolü sayesinde ortamdaki nem seviyesini sürekli sabit tutabilir. Teknotek Soğutma olarak, otomatik nemlendirme makinesi üretmekte, soğutma ve soğuk oda projeleri gerçekleştirmekteyiz. Soğutma sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kağıt Üretimi Nemlendirme Sistemleri