Ofset Baskı Nemlendirme Cihazı

Ofset baskı nemlendirme cihazı sayesinde siz de üretim hattından geçen kağıt ürünlerinin istediğiniz nem seviyesinde saklanmasını sağlayabilirsiniz. Nemlendirme cihazları, üretim hatlarından geçen kağıtların istenilen nem düzeyine kavuşmasını ve sonraki işlemlere hazır hale getirilmesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Kağıt ürünlerinin işlendiği baskı odalarında, nem seviyesinin sürekli olarak kontrol edilmesi kağıtların fazla kuruyarak kırılganlaşmasını ya da fazla nemlenerek hamur haline gelmesini önlemektedir. Ofset baskı nemlendirme cihazı ise oda içerisindeki nem seviyesinin sürekli olarak kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede baskı odası ve benzeri ortamlarda, oda içerisindeki nem seviyesinin sürekli aynı kalması sağlanarak işletme verimliliği arttırılmaktadır.

Ofset Baskı Nemlendirme Cihazlarının Kullanımı

Ofset baskı nemlendirme sistemleri genel olarak hassas nem seviyelerinde çalışılması gereken durumlarda tercih edilen sistemlerdir. Kağıt ürünlerinin işlenmesinde, nem seviyesi oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Oda içerisindeki nem seviyesinin %10’luk bir seviyede bile artması ya da azalması, kağıtların istenmeyen şekilde deforme olmasına neden olabiliyor.

Odadaki nem seviyesinin istenenden daha yüksek seviyelere çıkması, kağıtların topaklanmasına ya da hamur haline gelmesine neden olurken, nem seviyesinin düşmesi ise kağıtların kurumasına ya da kırılgan bir hale gelmesine neden olabiliyor.

Ofset baskı nemlendirme sistemleri ise kağıt ürünlerinin daima ideal nem seviyesinde işlem görmesini sağlıyor. Oda içerisindeki nem seviyesinin sürekli olarak sabit kalması, kağıt boyutlarındaki istenmeyen boyut değişimlerini önleyerek firma verimliliğinin arttırılmasını sağlıyor.

Kağıt İşleme İçin Uygun Nem Seviyeleri Nelerdir?

Kağıt nemlendirme sistemleri, odanın nem seviyesinin istenilen düzeyde tutulmasına yardımcı olan sistemlerdir. Ancak tüm kağıt türlerinde ve işlemlerde, nem seviyesi değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle öncelikle kağıda yapılacak işlemlere uygun nem seviyesinin tespit edilmesi gerekiyor.

Lazer baskı yapılacak ortamda nem seviyesinin %4,5, dijital baskılarda %5 ve ofset baskılarda ise %5,5 seviyelerinde nem seviyeleri işlemler için oldukça ideal seviyelerdir. Bu seviyelerin sürekli korunmasında ise otomatik nemlendirme sistemleri tercih edilmektedir.

Nemlendirme cihazları, oda içerisindeki nem seviyesini sürekli olarak kontrol etmekte ve ihtiyaç olan durumlarda havaya 10 mikrondan daha küçük su partikülleri püskürterek ideal nem seviyesini korumaktadır. Bu sayede işlem görecek kağıt ürünlerinin mürekkebi daha iyi hapsetmesi sağlanmakta ve üretime harcanan iş yükü azaltılmaktadır.

Ofset Baskı Nemlendirme Cihazı