Ortam Nemlendirme Cihazı

Ortam nemlendirme cihazı bitki veya mantar yetiştirilen, endüstriyel ürün üreten, soğuk hava depoları, meyve sebze depoları gibi iklimlendirilen kapalı alanlardaki nem oranının ayarlanabilmesine olanak sağlayan cihazlardır.

Ortam nemlendirme cihazı kapalı alanlarda oluşan ısı değişime bağlı olarak kaybedilen nemin geri kazandırılması aşamasında oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Ortam Nemlendirme Cihazı Nedir?

Günümüzde birçok farklı sektörde üretim yapılabilmesi, üretilen ürünlerin yapısında bir bozulma yaşanmaması veya organik ürünlerin tüketiciyle buluşana kadar bekletilebilmesi için iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Tarım sektöründe veya endüstriyel ürünlerde üretilen ürünler bazen aylarca bekleyebilmektedir. Bunların daha uzun süreler bozulmadan veya deforme olmadan bekleyebilmesi için ortamın uygun hava şartlarında olması elzemdir.

Ortam iklimlendirme sistemleri kullanılarak ürünler için öncelikle optimal bir sıcaklık ayarlanmaktadır. Fakat sabit bir sıcaklık organik veya inorganik ürünlerin bozulmadan bekletilebilmesi için yeterli değildir. Çünkü ısı farklılıklarından dolayı ortamdaki nem miktarı da değişebilmektedir. Düşen nem miktarı da havanın kurumasına sebep olabilirken ürünlerin de deforme olmasına neden olabilir. İşte, iklimlendirilen ortamlardaki nemin düşmesini engelleyerek ürünlerin daha uzun süreler bekletilebilmesi amacıyla tasarlanan cihazlara nemlendirme cihazı denilir.

Ortam Nemlendirme Sistemi Faydaları

Doğru ve optimal nem oranı o ortamda bulunan hem canlılar için hem de endüstriyel malzemeler için elzemdir. Havadaki bağıl nem oranı hava kalitesini etkilediği gibi nemin düşük olduğu ortamlarda bazı bazı olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. İklimlendirilen ortamların nemlenmesini sağlayan nemlendirme sisteminin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Havadaki su miktarının artmasını sağlar
  • Isı farklılıklarının azalarak stabil durmasına yardımcı olur
  • Bitkilerin sağlıklı ve hızlı büyümesine yardımcı olur
  • Bitkilerin su tüketiminin azalmasına yardımcı olur
  • Ortamdaki havanın kalitesini yükseltir
  • Soğuk hava depolarında bekletilen ürünlerin daha uzun süre bozulmadan durmasını sağlar
  • Az enerjiyle iklimlendirilmenin sağlanmasına yardımcı olur
  • Ortamın serin tutulmasına yardımcı olur

Teknotek Soğutma Ortam Nemlendirme Sistemleri

İklimlendirme ve soğuk hava deposu alanında uzman olan ve uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren firmamız ihtiyaç duyduğunuz ortam nemlendirme sistemlerinin temini gerçekleştiren kurumsal bir firmadır.

İhtiyacınız olan nemlendirme sistemleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Ortam Nemlendirme Cihazı