Sistem Odası Nemlendirme Cihazı

Sistem odası nemlendirme cihazı gelişmiş altyapıya sahip kurumsal firmaların sunucu odalarında olumsuz ortam koşullarının ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.

Sistem odası nemlendirme cihazı sayesinde, bir odanın içerisinde sürekli çalışan bilgisayar sistemlerinden dolayı ortamın ısınması önlenmektedir. Aynı zamanda pek çok bilgisayarın aynı anda çalışmasından dolayı ortaya çıkan elektrostatik yüklenmeler, sistemlerin zamanla arızalanmasına neden olmaktadır. Nemlendirme cihazları sayesinde odanın nem seviyesi teknolojik cihazların çalışabileceği seviyeye getirilir ve ilerleyen dönemlerde hem maliyetleri azaltır hem de kullandığınız teknolojik aletleri korur.

Sistem Odası Nemlendirme Cihazları Kullanım Amaçları Nelerdir?

Sistem odalarında yüksek güçlü pek çok elektronik cihaz bir arada çalışmaktadır. Bu cihazlar tarafından ortaya çıkan ısı, zamanla cihazların performanslarında düşmeye ve bozulmalara neden olmaktadır. Aynı zamanda elektrostatik yüklenmeler, cihazların gereğinden fazla elektrik çekmesine neden olarak hem elektrik faturalarınızın artmasına hem de cihazlarınızın aşırı yüklenerek bozulmasına neden olabiliyor. Nemlendirme cihazları ise ortamın sürekli istenilen sıcaklıkta ve nem oranında kalmasını sağlıyor. Nem oranının dengelenmesi oluşan elektrostatik yüklerin ortama dağılmasını sağlar. Böylece cihazlarınızda daha az yük birikir.

Nemlendirme cihazlarının bir diğer avantajı ise tozlanmayı önlemektir. Sunucu odalarında biriken tozlar, elektrostatik yüklenmelerle birlikte elektronik cihazların üzerine daha fazla yapışır ve cihazların soğutucu bölümlerinde arızalara neden olarak cihazların ısınmasını sağlar. Ancak aşırı yüklenmeler nemlendirme cihazları ile engellenerek, cihazların aşırı tozlanmasının da önüne geçilir.

Sistem Odası Nemlendirme Sistemleri

Sistem Odalarında İdeal Nem ve Sıcaklık Nedir?

Yapılan araştırmalara göre normal bir sistem odasının %45 ile %55 arasında nem oranında olmasının, teknolojik cihazlar için en iyi ortam olduğunu gösteriyor. Ancak cihazların yüksek performans ile çalışmalarına devam edebilmeleri için ortamın nem oranının sürekli bu seviyeler arasında tutulması gerekiyor. %70’in üzerindeki nem oranları teknolojik cihazlar için ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Sistem odalarının sıcaklığı çeşitli teknoloji firmalarının önerilerine göre 10 °C ile 28 °C arasında olmalıdır. Ancak sistem odası sıcaklığının 1 °C ile -21°C arasında olması gerektiğini gösteren araştırmalar da mevcut. Kullandığınız sistem özelliklerine göre sistem odasını istenilen sıcaklıkta tutmak için de nemlendirme cihazlarından yararlanabilirsiniz.

Sistem Odası Nemlendirme Cihazı