Soğuk Depo Ekipmanları

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Soğuk Depo Ekipmanları

Soğuk Depo Ekipmanları temel amacı belirlenen alandaki ısı kaybını veya kazancını sıfıra indirmektedir. Özellikle son yıllarda geliştirilen ve üretilen sistemlerimiz sayesinde hizmette sınır tanımıyoruz.  Soğuk Depo Panelleri, Soğuk Depo Kapıları ve Depo Soğutma Sistemleri sizler için en uygun soğuk hava deposu standartlarını oluşturuyoruz.

Soğuk Depo endüstri sektörünün ihtiyaçlarını karşılarken, yalıtım yapısına bağlı olarak ısı, su, ses izolasyonu ve yangın güvenliği sağlamaktadır. Ekonomik, estetik ve kaliteli olmasının yanı sıra yapıyı dış atmosfer koşullarından güvenli bir şekilde koruma işlemini yerine getirir.

Teknotek Soğutma Sistemleri ülkemizde ve yurt dışında yaptığı faaliyetlere hız kesmeden devam ediyor. Son yıllardaki çalışmalarında sosyal yapılar, sanayi yapıları, fabrikalar, depolar, alışveriş merkezleri vb. birçok yapının çatı, cephe, iç bölme ihtiyacına uygun fiyatlı olarak cevap vermiştir.  Soğuk hava odalarında kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek soğuk oda sistemleri taleplerinizi en uygun fiyatlar ile sizlere sunmaya hazırdır.

Soğuk Depo Ekipmanları Nelerdir?

Soğuk Oda Kapı Sistemleri Monoray Geçişli Sürgülü Kapı, Monoray Geçişli Menteşeli Kapı, Sürgülü Kapı, Menteşeli Tip Kapılar, Flip – Flap Kapılar olmak üzere birçok çeşide ve seçeneğe sahiptir. Yapılan iyileştirmelerle mükemmelleştirilmiş kapı sistemlerimiz sayesinde sadece ısı değil ses anlamında da yalıtılmış bir ortama sahip olabilirsiniz.

Soğuk Depo Panelleri depo soğutma sistemlerinin en önemli parçalarından birisidir. Isı yalıtımım sağlanması için çatı, cephe, duvar ve zemin panelleri kullanılmalıdır. Soğuk Hava Depolarında kullanılan paneller; dayanıklılığı, montaj kolaylığı ve teknik nitelikleri açısından ısı yalıtımında mükemmel sonuç veren en ideal malzemedir.  Sistemlerimizin tamamı uluslararası standartlara uygun olarak tesis edilen endüstriyel soğuk hava depoları gibi farklı kullanım alanlarına uygun olarak ideal ölçülerde kullanılabilmektedir.

Raf Sistemleri soğuk depo alanının maksimum verimlilikle kullanılmasını ve soğuk havanın depo içerisinde her noktaya eşit olarak dağılmasını sağlar. Soğuk Oda Raf Sistemleri standart ölçülerde olup kromaj kaplama, boyalı ve paslanmaz olmak üzere üç ayrı grupta incelenmektedir. Teknotek tarafından sağlanan cihazlarla soğuk depolarda ve soğuk odalarda bu sistemlerin tamamı kullanılabilir.

PVC Şerit Perde ayrılması veya izole edilmesi gereken her alanda en yüksek standartlarda izolasyon sağlamaktadır. Mal yükleme ve boşaltma kapılarında, soğuk ve donmuş depo kapılarında, konveyör giriş çıkışlarında, personel giriş kapılarında özellikler tercih edilmektedir. Soğutuculu araç kapılarında, kaynak odalarında, iki mekânın birbirinden ayrılması gereken durumlarda PVC Şerit Perde ihtiyacınızı tam olarak karşılar. Bir kere montajı yapıldıktan sonra bakım istemez, yıllarca kullanılır.  PVC Şerit perdeler ultraviole engelleyici bir madde sayesinde, güneş ışığında sararmaya ve çatlamaya karşı dayanıklıdır. PVC Şerit Perde ekonomik fiyatları, dayanıklı olmaları ve geniş kullanım alanı nedeni ile tercih edilmektedir.

Soğuk Depo Ekipmanları Nasıl Çalışır?

Soğuk Hava Deposu ekipmanları nasıl çalışır? Sorusunu cevaplamadan önce soğuk hava deposu çalışma prensibi ve döngüsünü incelemek gerekir. Soğuk hava depoları, içerisinde bulunan malzemelerin yeterli ısıda tutup tüm sahip olduğu alana eşit bir şekilde soğuk ortam sağlamaktadır. Teknotek Soğuk Hava Depoları, havadaki nem oranını ayarlayarak muhafaza edebilen son teknoloji çalışma prensibine sahip depolardır.

Şimdi sorumuza dönecek olursak; Soğuk hava deposu ekipmanları nasıl çalışır? Isı değişimlerine bağlı olarak bozulabilecek ürünlerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde tutulması için belirli soğutma cihazları ve teknik altyapıya sahip bir şekilde çalışır. Soğuk hava depoları, gıda sektöründe en önemli elemanlardan birisi olarak bilinmektedir.

Soğuk Depo Ekipmanları ve Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Soğuk hava deposu fiyatları, deponun ihtiyaçlarına göre belirlenir. Depoların ihtiyaçları, kullanım amaçlarına göre değişir. Bu değişkenlere etki eden faktörlerden bazıları şunlardır;

  • Ürün özellikleri: İlk kriter depoda hangi ürünün saklanacağıdır. Her ürün için ideal saklama koşulları farklıdır. Bazı ürünler 8-10 derece sıcaklığa, bazı ürünler -40 derece soğukluğa ihtiyaç duyabilir. Bu soğutma ihtiyacına göre soğutma cihazı ve nemlendirme sistemleri kapasitesi belirlenir.
  • Depolanacak Ürün Miktarı: Depolanacak ürün hacmi arttıkça, soğutma ve alan gereksinimi de artacaktır. Ürünlerin saklanırken kaplayacağı alan hesaba katılarak depo boyutları hesaplanmalıdır.
  • Günlük Giriş Miktarı: Depoya günlük olarak girecek yeni ürün miktarı da, soğuk hava deposu fiyatlarını etkiler. Sürekli sirkülasyon halinde olan bir depoda, yeni gelen ürünler sıcak olacağı ve depoda daha fazla soğutma ihtiyacı doğuracağı için kapasitesi daha yüksek iklimlendirme sistemleri gerekir.
  • Depoda Kullanılacak Malzemeler: Soğuk odalar içerisinde kullanılan malzemeler de hava döngüsüne uyum sağlayacak şekilde özel üretilmiştir. Soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri gibi parçalar kullanılır.
  • Deponun Kurulacağı Yer: Deponun kurulacağı alanın iklim koşulları, ihtiyaç duyulacak soğutma sistemi kapasitesini etkileyebilir.

Soğuk hava deposu bu etkenlere göre projelendirilir. Bu projeye göre ihtiyaç duyulan malzemeler ve soğutma sistemleri belirlenir ve fiyatları hesaplanır.

Soğuk Depo Ekipmanları
Menü