Soğuk Hava Deposu Isı Takibi

Soğuk hava deposu ısı takibi, gıdaların bozulmadan tüketiciye ulaştırılması için çok önemlidir. Soğuk hava odasındaki sıcaklık değişimi büyük maliyetlere ve sağlık sorunlara neden olabilir. Bu yüzden iklim kontrolünün sürekli olarak takip edilmesi gerekir.

Soğuk hava deposu ısı takibi, insanlığın çok eski zamanlardan beri yaptığı bir iştir. Eskiden gıdaların bozulmaması için soğuk mağaralar kullanılırdı. Teknolojinin gelişmesi ile bu işlem yerini soğuk hava depolarına, nemlendirme sistemlerine ve soğutma cihazlarına bıraktı. Gıdaların daha uzun süre bozulmadan saklanabilmesi ve tüketiciye ulaştırılması, modern dünyanın en büyük gereksinimlerinden birisidir.

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Soğuk hava odası, gıdaların ve soğuk ortamlarda saklanması gereken ürünlerin depolandığı yerlerdir. İçerisindeki soğutma ekipmanları ve hava akışı özel olarak tasarlanır ve yapılır. Hava sıcaklığının korunması için yalıtımlı soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri ve soğuk depo rafları kullanılır. Çeşitli amaçlarla kullanılır:

 • Bozulabilir Besin Ürünlerinin Korunması: Hayvan eti doğru koşullarda saklanmadığı durumlarda zararlı bakterilerin üremesi için en iyi ortamdır. Bu zararlı bakteriler insan sağlığına büyük zararlar verebilir. Et ürünleri, kesim, saklama, dağıtım ve satış aşamasına kadar her aşamada soğuk ortamlarda tutulması gerekir.
 • Süt Ürünlerinin Depolanması: Süt ürünleri, UHT paketleme işlemine kadar soğuk ortamlarda tutulması gerekir. Gerekli iklim kontrolünün sağlanması, bakteri üremesine ve ürün kaybına neden olabilir.
 • Meyve ve Sebze Depolanması: Meyve ve sebzelerin hasat sonrası depolama aşamasında soğuk hava depolarında tutulması gerekir. Meyve ve sebzelerin depolanacağı soğuk oda, et ve süt ürünleri kadar soğuk olmayan fakat serin ve nemli ortamlarda tutulmalıdır.

Soğuk Hava Deposu Isı Takibi Nedir?

Soğuk hava deposu ısı takibi, soğuk odalardaki ısının sürekli olarak sabit tutulmasını veya depolanan ürünün ihtiyacına uygun olarak ayarlanmasını sağlayan kontrollerdir. Soğuk hava deposunda yaşanacak ısı değişimleri, ürünlerin içerisindeki bakteri üreme koşullarını etkiler. Bu durum ürünlerde kayıp yaşanmasına hatta insan sağlığına tehlike oluşturabilir. Bu yüzden soğuk hava deposunun sıcaklık değerleri soğutma cihazları ve nemlendirme sistemleri kullanılarak takip edilir.

Soğuk Hava Deposu Sıcaklığı Ne Olmalı?

Soğuk hava deposu sıcaklık derecesi, içerisinde saklanacak ürünlere göre değişir. Soğuk hava depoları, sıcaklık derecelerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflama şu şekildedir;

 • 8 ile 15 derece arası sıcaklık seviyesi: Serin Depolama
 • 2 ile 8 derece arası sıcaklık seviyesi: Soğuk Depolama
 • -4 ile 2 derece arası sıcaklık seviyesi: Buzdolabı Depolama
 • -40 ile 0 derece arası sıcaklık seviyesi: Donuk Depolama
 • -70 ile -40 derece arası sıcaklık seviyesi: Şoklama

Bu sınıflandırmaya göre, ürünlerin saklanacağı hava sıcaklığının sağlanması için soğutma cihazları ve nemlendirme sistemleri kullanılmalıdır.

Soğuk Hava Deposu Ekipmanları Nelerdir?

Soğuk oda, dışarıdaki havadan etkilenmemek için farklı ekipmanlardan yararlanır. Bu ekipmanlar hem ortamın sıcaklığına adapte olabilen, hem de dışarıdaki sıcaklığı içeri geçirmeyecek şekilde izole edilmiş ürünlerdir.

 • Soğuk Depo Kapıları: Kullanılacağı yere göre farklı çeşitleri bulunan, soğuk hava deposundaki soğuğu dışarıya sızdırmayacak şekilde izole edilmiş kapılardır.
 • Soğuk Depo Panelleri: Soğuk oda paneli, soğuk hava deposu ısı takibi için en önemli parçalardan birisidir. Soğutma cihazlarının sağladığı soğugun oda içerisinde kalmasını sağlayan izolasyonlu parçalardır.
 • Soğuk Depo Rafları: Soğuk depo rafları, bulunduğu ortamın sıcaklığına adapte olabilen böylece üzerine koyulan ürünün ısı seviyesine etki etmeyen parçalardır.

Teknotek soğutma olarak, soğuk oda sistemleri ve çözümleri sunmaktayız. Soğutma cihazları, nemlendirme sistemleri ve soğuk oda parçaları ile ihtiyacınız olan en ideal ürün saklama çözümlerini sizin için projelendiriyoruz. Soğuk hava deposu projeleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Isı Takibi