Soğuk Hava Deposu Motoru

Soğuk hava deposu motoru soğuk hava deposu sistemleri için özel olarak üretilmiş tamamlayıcı sistemlerdir. Bu sistemler oldukça akıllıca yapılan bir tasarım ve son teknolojik gelişmeler kullanılarak özenle üretilmişlerdir.

Soğuk hava deposu motoru monoblok tip ve split tip olarak iki farklı çeşide ayrılır.  Bu iki türde bulunan cihazların ikisi de tamamen çevre dostu, mikroproses dijital kontrollü, otomatik defrostlu olacak şekilde üretilmişlerdir. Hem oldukça verimli hem de yüksek performanslı sistemleriyle split tipi soğutma cihazları ve monoblok tipi soğutma cihazları kullanıldıkları takdirde kullanıcıların ihtiyaçlarını kapasiteleri ölçüsünde rahatlıkla karşılayabilecektir.

Soğuk Hava Deposu Motoru Nedir?

Soğuk hava deposu motorunun içinde bulunduğu sektörün en can alıcı ve en önemli kısmı kalite ve özgünlüktür. Soğutma cihazları ve soğutma makineleri bu bahsedilen kısımda çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu soğutma cihazları ve makinelerinin bir kaç farklı türde çeşidi bulunur. Bu çeşitler şöyledir.

1- Sıkıştırmalı Soğutma Makineleri

Bu tipteki soğutma makinelerin çalışma prensibi hava ile çalışan makinelerin çalışma prensibi ile oldukça benzerlik gösterir. Ancak hava ile çalışan makinelerden farklı olarak sıkıştırılan gazın genişlemesinden istifade etmek yerine, sıkıştırılan bu gazın tekrar yoğunlaşmasından sonra buharlaşması ile meydana gelen soğuktan enerji sağlanır.

2- Yoğunlaşabilen Gazlarla Çalışan Soğutma Makineleri

Bu tarzda üretilen makineler genelde maddenin gaz halinden sıvı haline geçmesi nispeten daha kolay olan gazlarda kullanılırlar. Bu işlem sonucu elde edilen buharın yoğunlaştırılır ve birbirinden farklı iki yöntem ile soğuk elde edilir. Bu yöntemler şunlardır;

  • Emme (kimyevi işleme)
  • Sıkıştırma (fiziki işleme)

Emme yöntemi ile çalışan soğutma cihazları amonyak gibi ısıya karşı aşırı dayanıklı maddeler ile soğuğu ortaya çıkarır.

3- Su Buharlaştırarak Soğutan Makineler

Bir maddenin sıvı halinden gaz haline geçmesinde önemli bir ısı toplaması olayı gerçekleşir. Buharlaşma ısısı kullanıcıyı mümkün olan en yüksek sıvı kullanımına iter. Su bünyesinde bu vasifları bulunduran bir maddedir. Fakat sudan elde edilen bu buharlaşmadan sonra suyun meydana getirdiği buharların işgal ettiği alan çok büyük bir alandır. Bu sebeple nispeten daha büyük bir yer kaplayan makinelere ihtiyaç duyulur.

Soğuk Hava Deposu Motoru