Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri

Soğuk hava deposu nemlendirme sistemleri, gıda ürünlerinin ömrünü uzatmak ve hijyenik koşulları sağlamak amacıyla kurulan nemlendirme cihazlarıdır. Soğuk hava deposu, ortam sıcaklığının ve bağıl nemin sabit tutulduğu ve kontrol altında olduğu ortamlardır. Bu odalarda sıcaklık ve nem dengesinin bozulması büyük maliyetlere yol açabilir. Bu yüzden iklimlendirme sistemleri ile donatılmalıdır.

Soğuk hava depoları gıda tedarik zincirlerinin en önemli aşamalarından birisidir. Gıdaların taze ve hijyenik bir şekilde tüketiciye ulaştırılması için en uygun iklim koşullarında saklanması gerekir. Bu yüzden soğuk hava deposu nemlendirme sistemleri kullanılması şarttır. Soğuk odalarda nem oranı kontrolu pek çok fayda sağlar.

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri Nedir?

Yiyeceklerin soğuk hava depolarında kontrollü bir şekilde saklanması çok önemlidir. Gıdalar higroskopik yani nem çeken ürünlerdir. Gıdaların özellikleri sıcaklıkla ve bulundukları ortamın nem seviyesine göre değişir. Soğuk hava deposu bu ürünlerin sabit bir iklim koşuluyla saklanmasını sağlayan depolardır. İklimlendirme cihazları ve nemlendirme sistemleri ile soğuk hava odası içindeki sıcaklık ve nem seviyesi sürekli olarak korunur ve kontrol altında tutulur. İçerideki havanın korunması için soğuk depo kapıları ve soğuk depo paneli gibi yalıtımlı ekipmanlar kullanılır.

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

Soğuk hava depolarında nem kontrolü özellikle önem taşır. Gıdaların nem seviyesinin korunması, ürünün bozulmadan ve kayıplara maliyet olmadan tüketiciye ulaştırılmasını sağlar. Özellikle yaz aylarında soğuk hava depolarında nem kontolü sağlanması gerekir.

Soğuk Hava Deposu Nem Oranı Ne Olmalı?

Soğuk hava deposu nem oranı, içinde saklanılacak ürünlere göre değişkenlik gösterebilir. Soğuk hava depolarında, meyve, sebze, çiçek veya diğer gıda ürünlerinin saklanması durumunda, donma noktasına yakın bir sıcaklık seviyesi ve %95 nem seviyesi sağlanır. Daha sıcak koşullarda saklanması gereken ürünler içinse %75 nem seviyesi, tüm depoya eşit olarak sağlanmalıdır.

Soğuk Oda Nemlendirme Sistemleri Ne İşe Yarar?

Soğuk hava odası nemlendirme sistemleri, mikro su tanelerinin havaya püskürterek soğuk depo içindeki nem seviyesini sabit tutar. Gıdaların depolandığı yerlerde hava sıcaklığının artması, ürünün daha fazla nem çekmesine neden olur. Ürünün nem çekmesi, ağırlık kaybı, raf ömrü, kalitesi gibi değer kaybı yaratacak etkilere neden olur. Soğuk hava deposu iklimlendirme sistemleri kullanmanın faydaları şunlardır;

  • Nem seviyesini olması gereken seviyede tutarak ürünelerin kalitesini artırır.
  • Ürünlerin taze görünümü kaybolmaz
  • Ürünlerin ağırlık değelerleri korunarak kazanç kaybını engeller.
  • Ürünlerin raf ömrünü koruyarak tazeliklerini kaybetmemelerini sağlar.
  • Nem kaybını engeller.

Teknotek Soğutma olarak soğuk depo ürünleri üretmekteyiz. Nemlendirme Sistemleri, soğuk depo kapıları, soğuk depo paneli ve soğutma cihazları ile ürünlerinizi en iyi iklim koşullarında saklayabileceğiniz soğuk depo çözümleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri