Soğuk Oda Sistemleri beklentilerinizi karşılamak, her anlamda iş ve kalite standartlarınızı yükseltmek amacıyla tasarlanmış sistemlerdir. Sistemlerimiz kapsamında %100 verimin sağlanması için tasarım parçalara bölünmüştür. Her parça kullanıldığı alanda mükemmelleştirilmiş ve bu sayede iş kalitesi en üst düzeye çıkarılmış.

Soğuk Oda Sistemleri endüstri sektörünün ihtiyaçlarını karşılarken, yalıtım yapısına bağlı olarak ısı, su, ses izolasyonu ve yangın güvenliği sağlamaktadır. Ekonomik, estetik ve kaliteli olmasının yanı sıra yapıyı dış atmosfer koşullarından güvenli bir şekilde koruma işlemini yerine getirir.

Teknotek Soğutma Sistemleri ülkemizde ve yurt dışında yaptığı faaliyetlere hız kesmeden devam ediyor. Son yıllardaki çalışmalarında sosyal yapılar, sanayi yapıları, fabrikalar, depolar, alışveriş merkezleri vb. birçok yapının çatı, cephe, iç bölme ihtiyacına uygun fiyatlı olarak cevap vermiştir.  Soğuk hava odalarında kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek soğuk oda sistemleri taleplerinizi en uygun fiyatlar ile sizlere sunmaya hazırdır.

Soğuk Oda Sistemleri Nedir?

Soğuk depolama gıda ürünlerinin metabolizmasını kaybetmeden tazeliğini korumasını sağlar. Bu yüzden soğuk oda kurulumu ve kullanımı sırasında uyulması gereken kurallar vardır.

  • Soğuk hava deposu kurulmadan önce saklanacak ürün türü, stok miktarı ve giriş-çıkış yoğunluğu gibi etkenler hesaplanarak projelendirilir.
  • Soğuk depo kapıları kullanarak soğuk hava deposundan hava kaçağı minimuma indirilmelidir.
  • Soğuk oda içerisinde nem kontrolü sağlanarak ürünlerin ağırlık kaybetmesi, kararması, buruşması ve bozulması engellenmelidir. Saklanacak ürüne göre en ideal nem oranı ayarlanır.
  • Soğuk depo rafları kullanılarak oda içerisindeki malzemelerin iklim değerlerine etki etmesi önlenir.
  • Soğuk havanın deponun tüm yüzeyine eşit bir şekilde yayılması sağlanmalıdır. Bunun için endüstriyel soğutma cihazı kullanılır.
  • Ürünlerin hava akımını engellemeyecek şekilde dizilmesi ve depolanması gerekir.
depo soğutma sistemleri

Soğuk Odalarda Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Soğuk depolar, meyve, sebze ve et gibi sıcaklığa bağlı olarak bozulabilen ürünlerin, bozulmadan tüketiciye ulaştırılmasını veya stoklanmasını sağlayan ısı kontrollü odalardır. İçerisindeki hava sıcaklığı takip edilerek ürünlerin ihtiyaç duyduğu sıcaklık koşullarını oluşturur. Nemlendirme cihazı, soğutma cihazı gibi elemanların kullanımı ile sürekli hava soğutması sağlanır.

Soğuk Oda Panelleri

Soğuk Oda Panelleri Endüstriyel Panel, Duvar ve Tavan, Zemin ve İzolasyon olmak üzere üç kısımda incelenmektedir. Eksantrik kilit sistemi ile üretilen bu paneller, bu sistem sayesinde kolayca montaj ve demontaj yapılabilir. Soğuk Depo Panelleri 114 cm eninde 1200 cm’ye kadar istenilen her boyda üretilmektedir. Soğuk Depo Panelleri kalınlıkları 6cm ile 20cm arasında geniş bir aralıkta üretilmektedir. Proses alanlarından şoklama depolarına kadar her türlü alanda kullanılabilen ve tüm ihtiyaçları görebilecek özelliklerdedir.

Soğuk Oda Kapıları

Soğuk Oda Kapıları, soğuk hava depolarında işlevsel olarak üretilir ve soğuk depoların ısı izolasyonunu sağlamaya yarar. Bulunduğu alan ile etrafındaki dış ortamın bütün temasını engelleyen bu soğuk hava deposu kapıları, yüzde yüz ısı ve ses yalıtımı sunan son teknolojiye sahip ürünlerdir. Soğuk hava deposu kapıları sağladığı hem ekonomik faydalar hem de ekolojik faydalar açısından son derece elverişli bir kullanıma sahiplerdir.

Soğutma Cihazları

Depo Soğutma Cihazları Teknotek Soğutma Sistemleri distribütörlüğünde ve Tekno Cold Soğutma Cihazları adı altında üretilmektedir. Monoblok ve split tip üretilen soğuk hava deposu soğutma cihazları, çevre dostu, mikroproses dijital kontrollü, otomatik defrostlu, modüler soğuk depo ve endüstriyel soğuk depolara kısa sürede ve kolaylık monte edilebilen ileri teknoloji cihazlardır.

Pvc Şerit Perdeler

Pvc Şerit Perdeler kapı ve alan bölme uygulamalarında yoğunlukla kullanılan bir izolasyon aracıdır. Sıcak-soğuk hava kayıplarını azaltırken enerji tasarrufu ile ekonomik verimi arttırır. Soğuk muhafaza kapıları, sevkiyat kapıları, fabrika ve depo kapıları, gıda üretim tesisleri, boyahane kapıları, mutfak kapıları, buhar odalarında ve her çeşit üretim alanının birbirinden ayrılması için tercih edilen ideal bir üründür.

Nemlendirme Cihazları

Görüldüğü gibi, havadaki fazla nemi gidermenin bir yolu havayı çiy noktasının altına düşecek kadar soğutmaktır. Nemlendirme Cihazları, havayı kolayca nem tutan maddelerin üzerinden geçirmek de ikinci bir yöntemdir. Bildiğiniz gibi yazın mutfaktaki tuz nemlenir ve tuzluktan akması güçleşir. Çünkü sofra tuzu (sodyum klorür) çok kolay nem tutan bir maddedir. Ama metalleri aşındırdığı için nem giderici olarak kullanmaya elverişli değildir; bu amaçla en çok silis jeli (silikajel) ve lityum klorür kullanılır. Böyle bir madde, örneğin silis jeli bir tepsiye yayılıp üzerinden nemli hava geçirildiğinde, doyma noktasına gelinceye kadar havanın bütün nemini soğurur. Daha sonra bu tepsi otomatik olarak dışarı sürülür ve yerine kuru jel dolu yeni bir tepsi geçer; bu arada nemli jel de ısıtılarak kuruduğunda yeniden devreye girer.

Soğuk Oda Sistemleri