Soğuk oda zemin paneli içerisinde bekletilen ürünlerin doğal sürelerinden daha uzun zaman bekletilmesi amacıyla yapılan soğuk hava depoları, şoklama depoları veya soğuk odaların zeminini kaplayan malzemelerdir.

Soğuk oda zemin paneli depoların zeminine monte edilerek alanın atmosfer ısısından izole edilmesini sağlamak amacıyla tasarlanır. İzolasyon oranı yüksek malzemelerden elde edilen bu paneller, odayı ısı haricinde nem, su gibi etmenlerden de korur.

Soğuk Oda Zemin Paneli Nedir?

Günümüzde insan nüfusu sürekli olarak artmakla birlikte gıda maddelerine olan ihtiyaç da buna paralel olarak artmaktadır. Buna bağlı olarak gıda ürünlerinin farklı zamanlarda tüketilmesi ihtiyacı doğmuştur. Zamanla bozulma görülebilen maddelerin farklı tarihlerde tüketilebilir hale gelmesi için de doğal atmosfer koşullarından bağımsız olarak uygun bir ortamda bekletilmelidir. Yapay bir şekilde iklimlendirilen soğuk hava depoları, soğuk odalar ve şoklama depoları da bu amaçla yapılır.

Soğuk hava depoları, doğal iklim koşullarından azade bir şekilde istenilen ısı ve nem oranına sahip yapay iklimlendirme alanlarıdır. Bu alanlarda tüm hava koşulları içerisindeki ürünün özelliklerine göre ayarlanır. Fakat soğuk depolarından istenilen verimin alınabilmesi için ısısı düşürülen alandaki ısı değerlerinin korunması gerekir. Bu görev için de yalıtım sistemleri geliştirilmiştir. Soğuk depo yalıtım sistemleri üçe ayrılır. İklimlendirilen alanın zeminini kaplayarak zeminden dolayı oluşabilecek ısı kaybını önleyen izolasyon sistemlerine zemin paneli adı verilir.

Soğuk Hava Deposu Zemin Paneli Neden Önemlidir?

Soğuk hava depolarının istenilen ısı ve nem değerlerinde ayarlanabilmesi için alanın içerisine gönderilen soğuk havanın çıkışı engellenmelidir. Aksi halde odanın belirlenen ısı değerinde durabilmesi için çok daha fazla enerji sarf edilmelidir. Bu da ekstra maliyet ve anlamına gelir. Bu yüzden soğuk hava deposunun minimum enerji ile istenilen soğukluğa getirilebilmesi için depo zemininin iyi malzemeden üretilmiş izolasyon panelleriyle kaplanması gerekir.

Teknotek Soğutma olarak soğuk hava depoları, iklimlendirme sistemleri, nemlendirme sistemleri, soğuk oda kaplama panelleri ve bu sistemlerin ekipmanları konusunda uzmanlaşmış bir firmayız. Birlikte çalıştığımız firmaların tüm soğuk depo ve soğutma konusundaki ihtiyaçlarına bütüncül çözümler üretiyoruz. İhtiyacınız olan soğutma veya iklimlendirme sistemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Oda Zemin Paneli