Su soğutucu, makinelerin soğutulmasında kullanılan suyu sabit derecede korunması yöntemidir. Cihazların istenilen çalışma sıcaklığına getirilmesiyle sistemin stabil çalışmasına yardımcı olması hedeftir.

Su soğutucu, içerisinde saf su ve diğer kimyasal bileşenleri ile motor sistemlerini soğutmasına yardımcı olur. Endüstri sektöründe de kullanılan su soğutucular bu sistemlerin motorun yağ yüzünden parçalarının aşırı ısınması engellenmektedir.

Su Soğutma Sistemleri

Su soğutucu cihazlar kondester devresinde bulunan gazı su yardımıyla soğutması sağlanmakta olup motor çalıştığı sırada birden fazla parçada ısıyı engeller. Her türlü çalışma şartında motoru randımanlı şekilde çalıştırır. Endüstride verimli çalışma süresi performans açısından önemlidir. Özellikle otomotiv sektöründe işlerin hızlı olarak tamamlanmasını sağlar. 

Sağlık sektörünün de arıtma sistemlerinin sunduğu olanaklardan yararlanabilirler. Soğutma suyu azaldığı durumlarda motor sistemlerinin ısısı yükselir. Bu da aşırı ısınmaya neden olup parçalara zarar verebilir. Motorların soğutma ya da soğutucu ekipmanlarını daha verimli olabilmesi adına bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Su soğutmalı sistemler bilhassa temiz suyun bol miktarda, ucuz ve düşük sıcaklıklarda bulunabildiği yerlerde gerek kuruluş ve gerekse işletme masrafları yönünden en ekonomik kondenser tipi olarak kabul edilir. Büyük kapasitedeki soğutma sistemlerinde genellikle tek seçim olarak düşünülür.

Su Soğutucu

Su soğutmalı kondenserlerin tasarımı ve uygulamasında boru malzemesinin ısıl geçirgenliği, kullanılan suyun kirlenme katsayısı, su devresinin basınç kaybı, soğutucu akışkanın aşırı soğuma değeri gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Su soğutmalı sistemler genellikle sistemin yerleştirilecek alanın kısıtlılığı, enerji maliyetlerinin önemli ama su maliyetlerinin düşük olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda soğutulması istenen bölgeye en yakın konumda yerleştirilmesi de mümkündür.

Sağladığı bu avantajların başında su soğutmalı sistemine sahip cihazlar endüstri sektöründe iş yükünü oldukça hafifletmektedir. Soğutmalı sistemler çalışma performansındaki yükselmeyle daha minimum elektrik tüketimi yapmaktadır. Bu da yüksek performansla çalışma avantajı sağlamaktadır. Teknolojik alanda meydana gelen yenilikler, hayatımız içerisindeki her alanda da güncellemeyi beraberinde getirmektedir.

Özelleştirilebilir bir yapıya sahip olması da kullanıcılar tarafından daha sık tercih edilmesini sağlamaktadır. Böylece satın almış olduğunuz sisteminin işyerinize veya kullanacağınız mekana uygun hale getirmek kolaylaşmaktadır. Hava soğutma sistemleri ile su soğutma sistemleri arasında ki farklar en çok da çalışacakları ortam ve enerji verimliliğidir. Hava soğutma sistemlerinde kullanılan cihazlar atmosfere açık alanlarda bulunur iken, su soğutmalı sistemlerde kullanılan cihazlar su kaynaklarına ihtiyaç duyduğu için bulunduğu ortam önemli değildir sadece suyun bulunduğu yer önemlidir.

Su Soğutma Cihazı

Su soğutucu sistemler, genellikle büyük endüstriyel tesislerde de kullanılmaktadır. Su soğutma cihazı özellikle üretim, rafinaj, kimya, petrol, gıda ve içecek sektörleri gibi endüstrilerde sıklıkla tercih edilirler. Ayrıca, yüksek kapasiteleri sayesinde büyük ticari binalarda da kullanılabilirler. Bunun yanı sıra, enerji üretim tesisleri, veri merkezleri ve su arıtma tesisleri gibi büyük endüstriyel tesislerde de sıklıkla kullanılırlar.

Endüstriyel soğutucu Yüksek verimlilik ve düşük enerji tüketimi avantajları nedeniyle, enerji maliyetlerinin önemli olduğu her yerde tercih edilirler. Su soğutma fiyatları cihazın kapasitesine ve kullanılacağı alan boyutuna  miktarına göre değişmektedir.  Enerji tasarrufu ve sistem verimliliği açısından son derece önemli ve doğru seçim olmaları uzun vadede önemli tasarruf sağlayabilmektedirler.

Su Soğutucu