Laboratuvar Nemlendirme Sistemleri

Laboratuvar nemlendirme sistemleri, bilimsel araştırma yapılan laboratuvar ve steril odaların sıcaklık seviyesini dengelemek için kullanılan sistemlerdir. Laboratuvarların sıcaklık dengesinin sağlanması araştırma sonuçları ve çalışan sağlığı açısından çok önemlidir.

Laboratuvar nemlendirme sistemleri, bilimsel araştırmaların doğru sonuç vermesi için büyük önem taşır. Her yıl 7 milyardan fazla laboratuvar testi gerçekleştirilir. COVID-19 salgını ile de laboratuvar kullanımı oldukça arttı. Laboratuvarlarda yapılan testlerin doğru sonuç vermesi için laboratuvar ortamının çok iyi ayarlanmış olması gerekir. İdeal laboratuvar ortamı için sıcaklık ve nem dengesi büyük rol oynar.

Laboratuvar Nemlendirme Sistemleri Nedir?

Laboratuvar araştırmaları, bilimsel gelişmelerin kanıtlanması için en önemli işlemlerden birisidir. Bir bilimsel araştırmanın işe yarayıp yaramadığı laboratuvar testleri ile kanıtlanır. Bilimsel araştırmaların doğru bir yol izlediğini anlamak için, laboratuvar testlerinin en doğru sonuçları vermesi gerekir. En doğru sonuçları alabilmek içinse, ideal laboratuvar ortamının sağlanmış olması gerekir.

İdeal laboratuvar ortamının sağlanması için, laboratuvar içerisindeki nem seviyesinin ve sıcaklık dengesinin sağlanmış olması gerekir. İdeal sıcaklık ve nem seviyesinin sağlanmaması, kontaminasyon ihtimalini veya sonuçların yanlış olarak raporlanmasına neden olabilir. Bu yüzden laboratuvarlarda nemlendirme sistemleri kullanılması gerekir.

Laboratuvar ve Steril Oda Nem Seviyesi Nedir?

Laboratuvarlardaki ideal sıcaklık ve nem dengesini araştıran birçok kuruluş vardır. Bu araştırmalar, laboratuvar kurallarını ve örneklerde kontaminasyon olmamasını sağlayacak rehberler yayınlarlar. Bu yayınlara göre laboratuvarlarda olması gereken ideal sıcaklık 20 ile 25 derece arasında değişir. Nem seviyesi ise, laboratuvarda kullanılan örneklere ve araştırmalara göre %30 ile %50 arasında değişiklik gösterir. Bu standartlar, laboratuvarların kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir fakat genel standart bu şekildedir.

Laboratuvar Nemlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

Laboratuvardaki en büyük korku, deney örneklerinin kontemine olmasıdır. Sıcaklık seviyesinin ve nem oranının sabit olmaması, laboratuvardaki bakteri üretimini tetikleyecektir. Örnekler, deney tüpleri ve diğer ekipmanlarda kontrolsüz bakteri üremesi, örnekleri ziyan edebilir ve sonuçların yanlış olarak elde edilmesine neden olabilir.

Laboratuvar nemlendirme cihazı kullanmanın bir başka önemi ise laboratuvar çalışanlarının sağlığıdır. Laboratuvarlarda nem dengesinin sağlanması, çalışanların daha sağlıklı bir ortamda çalışmasını sağlar.

Laboratuvar Nem Dengesi Nasıl Sağlanır?

Laboratuvarlarda uygun nem dengesinin sağlanması için birkaç kilit adım vardır;

  • Yapılan araştırma ve kullanılacak örneklere göre laboratuvarın nem seviyesinin belirlenmesi gerekir.
  • Kullanılacak ekipmanların sıcaklık seviyesi ve laboratuvar odası sıcaklığına uyum sağlaması hesaplanır.
  • Sıcaklık seviyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekir.
  • Yaşanabilecek bir ani sıcaklık değişimine göre izlenecek prosedürlerin belirlenmesi.
  • Otomatik nemlendirme cihazı kullanılarak nemin sürekli olarak takip edilmesi.

Teknotek Soğutma olarak ürettiğimiz nemlendirme sistemleri, %25 ile %95 arasında nem seviyesi sağlayabilir. Nemlendirme sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Laboratuvar Nemlendirme Sistemleri