Limon Deposu Nemlendirici

Limon deposu nemlendirici soğuk hava depolarında bekletilen limonların tüketiciye ulaşmadan önce herhangi bir zarar görmemesi ve yapısının bozulmaması için kullanılan nemlendirme sistemleridir.

Limon deposu nemlendirici sistemleri, limonların daha uzun süreler bekletilebilmesinde ve sebzenin içeriğindeki nem ve suyu kaybetmemesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Limon Deposu Nemlendirici Nedir?

Limon gibi birçok sebze veya meyve üretildiği bölgeden alındıktan sonra ülkenin veya dünyanın farklı yerlerine gönderilmek üzere, gönderilen bölgede tekrar dağıtılması adına depolarda bekletilmesi gerekebilmektedir. Soğuk hava depolarında bekletilen limonlar, belli bir sürenin sonunda içeriğindeki nemini kaybederek kullanılmaz hale gelebilir veya raf ömürleri kısalabilir.

Limon deposu olarak da bilinen limon depolarında bekletilen limonların daha uzun süreler bozulmadan veya yapısında bir değişiklik olmadan bekleyebilmesi için içerisindeki suyu kaybetmemesi gerekir. Limonların suyunu kaybedip kuruması, susuzlaşması veya formunun bozulmasını engellemek için limonların bulunduğu ortamın nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemli ortamda bekletilen limonların dayanım süresi uzamakta, içeriğine herhangi bir değişiklik olmadan daha uzun zaman kullanım imkânı sağlayabilmektedir.

Limon Deposu Nasıl Nemlendirilir?

Limonların bekletildiği limon soğuk hava depolarının çalışma prensibi genel olarak; kapalı depo alanının yalıtımlı özel malzemelerle kapatılmasının ardından odadaki sıcak havanın soğutma sistemi motorları aracılığıyla üretilen soğuk havayla değiştirilmesi esasına dayanır. Fakat depo içerisindeki hava tahliye edilirken hava ile birlikte depoda bulunan nem de dışarı atılır. Bu da depodaki havanın nemsiz ve kuru bir hale gelmesine sebep olur.

Nemsiz ve kuru ortamlarda bulunan sebzeler istendiği kadar düşük sıcaklıklarda da bekletilsin bir süreden sonra yapısındaki nem ve su oranının düşmesiyle kuruyarak kalitelerinde düşme meydana gelir. Bu gibi durumların olmaması için de limon depolarının mutlaka nemlendirilmesi gerekir. Limon deposu nemlendirme sistemleri basınçlı suyun borular aracılığıyla depoya ulaştırılıp burada su zerreciklerine parçalanarak ortamda bir su buharı ve nem oluşturur. Limonun bozulmaması ve daha uzun süreler kullanım imkânına sahip olması için ortamdaki nem dengesi sağlanır. Böylelikle limonların tazeliği daha uzun süreler korunabilmektedir. Hem ürün kalitesini artıran hem de enerji tasarrufu sağlayan nemlendirme sistemleri ile tüm soğuk hava depolarında kullanılabilmektedir.

Limon Deposu Nemlendirici