Limon Soğuk Hava Deposu

Limon soğuk hava deposu üretim bölgesinde üretilen ve toplanan limonların yapısında herhangi bir kötüleşme veya bozulma görülmeden tüketiciye ulaşmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Limon soğuk hava deposu limonların deforme olmasını önlemek amacıyla kurulan soğuk hava depolarıdır. Limon, normal şartlarda iki haftalık bir ömre sahipken; soğuk hava depolarında uygun koşullarda saklanmaları neticesinde yaklaşık 5 aylık bir kullanım ömrüne sahip olabilmektedir.

Limon Soğuk Hava Deposu Nedir?

Soğuk hava deposu en genel manada, bazı soğutma teknolojileri kullanılarak kapalı bir alanda yapay bir soğuk hava oluşturulan mekânlardır. Soğuk hava depolarında genellikle kısa sürelerde bozulma eğilimi olan gıda ve endüstriyel ürünler saklanır. Günümüzde artık hemen hemen her çeşit sebze, meyve veya endüstriyel yiyecek ve içecek dünyanın her yanına nakliye edilebilmektedir. Ürünlerin nakliye edilebilmesi ve uzun süreler kullanıma hazır halde bekletilebilme için de uygun iklimlendiriliş ortamlarda bekletilmesi şarttır. Aksi halde ürün kısa sürede bozulup kullanılamaz hale gelir.

Bu bağlamda limon, sadece belli bir iklim kuşağına sahip coğrafyalarda yetişebilen bir narenciye türüdür. Limonun başka bölgelere ulaşmasını ve orada tüketime hazır halde bekletilmesi amacıyla tasarlanan soğuk hava depolarına da limon soğuk hava deposu denilmektedir. Bu soğuk hava depolarında bekletilen limonların yapısı bozulmadan ortalama 5 ay kadar bir süre bekletilebilmektedir. Limonun bu kadar süre bekletilebilmesi için oluşturulan ortamdaki ısının 14 °C ile 15 °C’lerde olup % 90 bağıl nem oranına sahip olması gerekir.

Limon Soğuk Hava Deposunda Nasıl Saklanır?

Limon ve limon benzeri tüm sebze veya meyveler dalından koparıldıktan sonra eğer herhangi bir soğutma işlemine tabi tutulmazsa ortalama bir hafta içerisinde bozulur ve kullanılamayacak hale gelir. Fakat bir bölgede üretilen limonun başka bölgelere veya ülkelere sevk edilmesi ardından burada tüketiciye sunulması uzun zaman alabilir. Ayrıca limon her mevsim yetişmeyen bir ürün olduğu için diğer mevsimlerde kullanılmak üzere de bozulmadan saklanabilmelidir.

Bu işlem için geliştirilen soğutma teknolojileri ve soğuk hava depolarında muhafaza edilen limonlar sıcaklığı 14 °C ile 15°C arasında değişen depolarda 5 aya kadar bozulmadan bekletilebilir. Toplama işleminde sonra soğuk hava deposuna yerleştirilen limonlar, burada uygun koşullar oluşturularak uzun süreler yapısında herhangi bir değişim olmadan korunabilmektedir.

 

 

Limon Soğuk Hava Deposu