Mahzen Nemlendirme Sistemi

Mahzen nemlendirme sistemi, şarap mahzeni düzeneğinde çok önemli ama göz ardı edilen bir ögedir. Nemlendirme cihazı kullanımı ile şarap mahzenlerinde daha hijyenik bir ortam sağlanırken, şarabın kalitesine doğrudan etki eder.

Şarap yapım teknikleri binlerce yıllık bir geleneğe dayansa da, günümüz teknolojisinin yardımıyla daha kaliteli ve seri üretim şaraplar küresel pazarda boy gösteriyor. Mahzen nemlendirme sistemi yardımıyla şaraptaki ürün kaybını, alkol gücünü ve buharlaşma etkisini kontrol edebilirsiniz. İdeal nem dengesinin kurulması fermantasyon aşamasındaki şarabın olmazsa olmazıdır.

Mahzen Nemlendirme Cihazı Nedir?

Yer altı taş mahzenleri soğuk-sıcak ve nemli hava arasında doğru dengeye sahip olsa da, bazen iklim koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Yer üstü mahzenleri ise şarabın yaşlandırılması sürecinin başarılı olması için yapay olarak iklimlendirilmelidir. Bu yüzden mahzenlerde sisleme ekipmanları kurulması gerekir.

Nemlendirme sistemleri, kapalı alanlardaki nem oranını ayarlamak üzere kullanılır. İçerisindeki suyu mikro tanelere dönüştürerek havaya verir ve kuru havanın nemlenmesini sağlar ve çalıştığı sürece nem oranını istenilen seviyede tutulmasına yardımcı olur. Nem oranı sağlantıktan sonra tekrardan ayar yapılması gerekmez, otomatik nemlendirme sistemi nem oranını otomatik olarak ayarlayacaktır.

Mahzen Nemlendirme Sistemi Ne İşe Yarar?

Nem dengesi şarap mahseni için çok önemlidir. Mahsendeki nem oranı %70’in üstüne çıkması küflenmeye, şarap kalitesine ve mahsendeki hijyeni kötü yönde etkiler. Nem oranının %50’nin altına düşmesi ise şarap mantarlarının kurumasına sebep olur. Kuru şişe mantarı, şişenin içine oksijen alır ve şarabın erken fermante olmasına neden olur. Mahsendeki nem dengesi otomatik nemlendirme sistemi ile korunabilir.

Mahsen nemlendirme cihazı ile;

  • Şarabın fermantasyon dönemi kontrol altında tutulur
  • Mahzenin hijyeni korunur
  • Yoğunlaşma ve korozyonun şaraphanedeki boru ve yapılara zarar vermesi engellenir
  • Etiket ve ambalajların fazla nemden zarar görmesi engellenir
  • Personel için daha sağlıklı bir çalışma ortamı sunulur

Mahzen Nemlendirme Cihazı Nasıl Çalışır?

Kapalı alan nemlendirme sistemi, temelde yüksek basınç ve suya dayanır. 70 bara kadar çıkabilen sisleme sistemi, 10 μm’den daha küçük su partikullerini havaya püskürtür. 15 derece kadar ısı düşürebilir. Otomatik sistemi, elektrik kontrol ünitesi yardımıyla takip ve kontrol bir kere ayarlanan nem dengesini sabit tutar.

Nemlendirme Sistemi Fiyatları

Nemlendirme sistemi fiyatları sistemin gücüne ve tank büyüklüğüne göre değişebilir. Teknotek ultrasonik nemlendirici, 3,6,9 ve 12 litre tank kapasitesi ile alınabilir. Endüstriyel nemlendirme cihazı fiyatı, şarap üretiminde sağlayacağı kayıp miktarı, mahzendeki yıpranma ve şarap kalitesine etkisi düşünüldüğünde, mahzeniniz için oldukça avantajlı bir ürün olacaktır. Nemlendirme sistemi ankara için bilgi almak üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mahzen Nemlendirme Sistemi