Mantar Nemlendirme Sistemleri

Mantar nemlendirme sistemleri mantarların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gereken ortam nemini ve sıcaklığını sağlamaktadır. Uygun ortam sağlanamadığı takdirde mantarlar hasar görebilir. Bu canlılar, nemi ve suyu sevmesiyle bilinmektedir.

Mantar nemlendirme sistemleri nedir? Mantarhanelerdeki nemlendirme işlemini yaparak çeşitli değerleri mantarların sevdiği seviyede tutan cihazlardır. Soğutma ve nemlendirme sistemleri üretiminde son derece deneyimli olan firmamız, yüksek verimlilikte çalışan sistemler üretmektedir. Mantar gruplarının tazeliğini ve canlılığını koruyabilmesi için bu sistemlerin doğru bir şekilde çalışması önemlidir.

Nemlendirme Sistemleri
Nemlendirme Sistemleri
Nemlendirme Sistemleri

Mantar Nemlendirme Sistemleri Fiyatları

Mantarların tüketicilere sunulmadan önce yetiştirildiği ve saklandığı alanlar mantarhane olarak isimlendirilmektedir. Mantarhanelerde kullanılan nemlendirme sistemleri, bu canlıların gereksinim duyduğu orandaki nemi karşılamaktadır. Mantarlar büyürken ciddi ölçüde su kaybetmektedir. Kaybettikleri su, nemlendirme sistemi sayesinde karşılanmaktadır.

  • Sıcak nemlendirme
  • İlaçlama ve dezenfeksiyon

İşlemleri, nemlendirme sistemiyle gerçekleştirilebilmektedir. Yani sistemin nemlendirme dışında farklı fonksiyonları da bulunmaktadır. Peki Teknotek üretimi sistemlerin başka ne gibi avantajları var?

  • Düşük güç tüketimi ile çalışır.
  • Yüksek performans değerlerine sahiptir.
  • Ürünlerin verimliliğini arttırır.
  • Zamanlama sistemi sayesinde mantarhanede olmadığınız anlarda bile otomatik olarak çalışabilir.
  • Kapalı alanlarda çalışabilir.
  • Az su tüketir.
  • Doğa dostudur, çevreye zarar vermez.

Sistem, mantarhane odalarının sıcaklığını 15 dereceye kadar düşürebilmektedir. Ürünler, yazın kavurucu sıcaklarda bile hiçbir biçimde sıcaklık ve nemden etkilenmemektedir. Sistem, az su tüketimi ve enerji tasarrufu sağladığı için mantar yetiştiricileri tarafından yüksek oranlarda tercih edilmektedir. Mantar iklimlendirme sistemleri fiyatları hakkında güncel bilgiler almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mantar Nemlendirme Nasıl Yapılır?

Mantarlar, çok geniş bir tür çeşitliliğine sahip olan canlılardır. İnsan gözünün göremeyeceği boyutlardan çok daha büyük boyutlara kadar bir çeşitlilik sergilerler. Genel anlamda nemli ve sulu ortamda çoğalan bu canlıların bazıları bizler için daha yüksek bir değere sahiptir.

Bazı mantarlar zehirsiz ve lezzetlidir. Bunların kendi aralarında üremesi sağlanarak besin maddesi olarak tüketmeye daha uygun ve lezzetli mantarlar üretilebilir. Bu tür ürünlere kültür mantarı adı verilmektedir. Ayrıca bazı mantarlardan sentezlenen bileşikler, ilaç endüstrisinde antibiyotik üretiminde de kullanılmaktadır.

Mantar yetiştiriciliğinde profesyonel nemlendirme sistemlerinden yararlanılmaktadır. Mantarhane kurulumu düşünülüyorsa, bu sistemler olmazsa olmaz ekipmanlar arasında düşünülmelidir. Mantarhane sistemleri nem oranını %85 ile %95 arası bir seviyede tutmaktadır. Böylece en ideal yetiştirme koşulları sağlanmaktadır.

Industrial Humidification Devices

Mantarhane Nemlendirme ve Sisleme Cihazları

Mantar nemlendirme sistemi, istendiği takdirde CO², nem ve ısı gibi parametreleri de düzenlemektedir. Yüksek basınçlı pompalar, suyu nodullara püskürtmekte ve nodullar suyu parçalayıp sis haline getirmektedir. Su parçacıkları sise dönüştükten sonra, suya dayanıklı fanlarla mantar odasına dağıtılmaktadır.

Higrostat ünitesiyle nem kontrolü yapılmakta, nem oranı istenen seviyeye getirilmektedir. Mantarhanenin farklı alanlarındaki CO² ve nem oranı, bir panoya yansımakta ve bu sayede kontrol edilebilmektedir. Tak-çalıştır yöntemi ile çalışan sistemlerin kullanımı son derece kolaydır. Nemlendirme cihazlarında ilave bir pano, güç kaynağı ve kontrolün gerçekleşmesi için kontaktörler kullanılmaktadır.

Endüstriyel hava nemlendirici ve mantarhane ısıtma sistemleri gibi çözümleriyle öne çıkan Teknotek Soğutma, yüksek verimlilik ve performans değerlerinde çalışan cihazların üretimini gerçekleştirmektedir. Daha fazla bilgi almak veya sipariş taleplerinizi iletmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mantar Nemlendirme Sistemleri