Mantar Nemlendirme Sistemleri

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Mantar Nemlendirme Sistemleri

Mantar nemlendirme sistemleri, mantarhanelerdeki nemlendirme işlemini yapan ideal cihazlardır. Mantarhanedeki odaların gerekli olan oranda nemlendirilmesi, mantarların sağlığı ve verimliliği açısından oldukça önemlidir.

Firmamızın ürettiği mantar nemlendirme sistemleri, pek çok kullanılan nemlendirme cihazlarına göre mantarhaneleri son derece verimli nemlendirir. Gerekli teknik özelliğe sahip olmayan nemlendirme sistemleri, gereken nemi sağlayamadığı için mantarların zarar görmesine ve verimliliğin düşmesine neden olabilir.

Teknotek Mantar Nemlendirme Sistemleri

Sistem, mantarhanelerdeki geniş alanları, mantarların istediği sıcaklık ve nem oranına göre ayarlar ve kontrol altında tutar. Mantar yetiştirme işlemlerinde nem miktarı, % 85 ile % 95 arasında olmak durumundadır. Bu nem gereksinimi firmamızın ürettiği nemlendirme sistemleri ile sağlanmaktadır.

Sistem, istendiği takdirde CO², nem ve ısı vs. parametreleri de düzenlemektedir. Yüksek basınçlı pompalar, suyu nodullara püskürtmekte ve nodullar suyu parçalayıp sis haline getirmektedir. Su parçacıkları, sise dönüştükten sonra, suya dayanıklı fanlarla mantar odasına dağıtılmaktadır.

Higrostat ünitesiyle nem kontrolü yapılmakta, nem oranı istenen düzeye getirilmektedir. Mantarhanenin farklı alanlarındaki CO²’le nem oranı bir panoya yansımakta ve bu sayede kontrol edilebilmektedir. “Tak-çalıştır” yöntemi ile çalışan sistem, kullanıcılar için çok fazla kolaylık sağlamaktadır. Nemlendirme cihazlarında ilave bir pano güç kaynağı ve kontrolün gerçekleşmesi için kontaktörler kullanılmaktadır.

Mantarhane Nemlendirme Sistemleri Hangi Amaçla Kullanılır?

Mantarhanelerde kullanılan nemlendirme sistemleri, mantarın gereksinim duyduğu % 85’le % 95 oranındaki nemi karşılamaktadır. Mantarlar büyürken büyük oranda su kaybetmektedir. Mantarların kaybettiği su, nemlendirme sistemi sayesinde karşılanmaktadır. Bu sayede, mantarlar kurumamaktadır; sıcak nemlendirme, ilaçlama ve dezenfeksiyonlama işlemleri nemlendirme sistemiyle gerçekleştirilebilmektedir. Yani sistemin nemlendirme dışında farklı fonksiyonları da bulunmaktadır. Bu yüzden sistem, farklı özelliklere sahip olduğu için çok tasarruflu olmaktadır.

Mantarhane Nemlendirme ve Sisleme Cihazları

Nemlendirme ve sisleme cihazlarının işletmenize pek çok faydası bulunmaktadır:

  • Sistem, az enerji kullanmaktadır
  • Sistem, yüksek performans sağlamaktadır.
  • Ürünlerin verimliliği artmaktadır.
  • Zamanlayıcı sistemiyle mantarhanede olmadığınızda bile cihaz otomatik olarak çalışmaktadır.
  • Nemlendirme sistemi, kapalı alanlarda da uygulanabilmektedir.
Nemlendirme Sistemleri
Nemlendirme Sistemleri
Nemlendirme Sistemleri

Mantar yetiştiriciliğinde nem oldukça önemli bir etkendir. Teknotek Soğutmanın ürettiği nemlendirici sistemler, mantar odalarındaki ürünlerinizin nemlendirme işlemini hatasız olarak yapmaktadır. Sistem, mantarhane odalarının sıcaklığını 15 dereceye kadar düşürmektedir. Ürünler, yazın kavurucu sıcaklarda bile hiçbir biçimde sıcaklık ve nemden etkilenmemektedir. Sistem, az su tüketimi ve enerji tasarrufu sağladığı için mantar yetiştiricileri tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Firmamızın imalatı olan sistem, doğa dostudur ve çevreye zarar vermez.

Mantar Nemlendirme Sistemleri
Menü