Müze Nemlendirme Sistemleri

Müze nemlendirme sistemleri, sergilenen eserlerin en iyi koşullarda saklanmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Müzelerin iklim koşullarının kontrol edilmesi, sanat eserlerinin korunması açısından çok büyük önem taşır.

Müze nemlendirme sistemleri sanat eserlerinin bulunduğu ortamlarda iklim koşullarının takip ve kontrol edilmesi amacıyla kullanılır. Sanat eserlerinin yanlış iklim koşulları sebebiyle zarar görmesi, ortak insanlık mirasımızın zarar görmesi demektir. Bazı müzelerde yüz yıllara meydan okuyan, insanlık tarihinin en önemli eserleri sergilenmektedir. Bu yüzden müzelerin ve sergi alanlarının, sergilenen eserin ihtiyaç duyduğu nem seviyesine göre nemlendirilmesi gerekir.

Müze Nemlendirme Sistemleri Nedir?

Sanat eserlerinin yapıldığı malzemeler hava koşullarından etkilenip korozyona uğrayan materyallerdir. Tuval, ahşap, kağıt, parşömen gibi malzemeler nem seviyesinden doğrudan etkilenir. Bu malzemeler su alıp verebilen higroskopik malzemelerdir. Su kaybettikçe küçülür ve su çektikçe büyürler. Bir sanat eseri tuvalinin boyutlarında değişiklik olması, üzerindeki boyanın dökülmesine ve tuvalin çatlamasına neden olabilir. Aynı şekilde ahşap eserlerin çatlamasına ve soyulmasına neden olabilir. Nemin fazla yükselmesi, eserlerin küflenmesine, yumuşamasına ve solmasına neden olabilir. Bu yüzden müzelerde nemlendirme cihazı kullanılarak düzenli iklim takibi yapılır.

Müze Isı Nem Oranı Ne Olmalı?

Müzelerde oluşturulacak iklim koşulu sergilenecek esere göre belirlenir. Her sanat eseri malzemesinin etkileneceği nem seviyesi farklıdır. Ayrıca eserin eskiliği, kullanılan malzemeler gibi etkenler de eserlerin farklı nem seviyesine ihtiyaç duymasına neden olabilir. Fakat genel kabul edilen değer %40 ile %50 arası sabitlenmesidir. Fakat sergilenen esere göre bu değerlerde oynamalar yapılabilir. Otomatik nemlendirme sistemleri kullanarak, 24 saatlik periyotlar içerisinde nem seviyesinde %2-%3 değerinde oynamalar yapılarak malzemelerin soluması sağlanabilir.

Müzelerde sıcaklık değeri ise yine saklanacak esere göre değişiklik gösterir. Ortamdaki kişi sayısı, dış sıcaklık ve müze aydınlatmasının yarattığı sıcaklık, bağıl neme de etki eder. Bu yüzden müze sıcaklığının soğutma sistemleri kullanarak neme etki etmeyecek şekilde sabitlenmesi gerekir. Genellikle müzelerde sıcaklık değeri 18 ile 20 derece arasıdır.

Müze Nemlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

  • Nemlendirme sistemi eserlerin renklerinin solmaması için kullanılır
  • Eserlerde korozyon ortaya çıkmasını ve zarar görmesini engeller
  • Nem seviyesinin fazla yükselmesi, eserlerde bakteri ve mantar üremesini tetikler ve küflenmeye neden olabilir
  • Nem seviyesinin fazla düşmesi eserlerin çatlamasına ve kurumasına neden olabilir
  • Ürünlerin kırılganlığını en az seviyede tutmak için kullanılır

Teknotek nemlendirme sistemleri, 10 μm’den daha küçük su partiküllerini havaya saçarak, %25 ile %95 arası nem seviyesi sağlayabilir. Nemlendirme sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Müze Nemlendirme Sistemleri