Nemlendirme Cihazı hedeflenen ortamdaki sağlıklı ve hijyenik hava koşullarının oluşturulmasında, sıklıkla tercih edilmektedir.  Dünya genelinde birçok ticari ve endüstriyel uygulamada üretkenliği ve sürdürülebilirliği arttırmaktadır. Özellikle soğutma sistemlerinin kullanıldığı depolarda nem oranı sürekli olarak azaları. Bu nedenle Nemlendirme Cihazları depo soğutma sistemlerini tamamlayıcı bir özellik taşımaktadır.

Nemlendirme Cihazı Çalışma Prensibi

Nemlendirme Cihazı ultrasonik ses dalgaları yardımıyla suyun sıvı halden soğuk buhar haline geçişini sağlayan nemlendirme sistemidir. Osilatör yardımı ile 10 μm’den daha küçük su partiküllerini daha dengeli bir nem alanı oluşturmak amacıyla havaya verir.  Bu işlem sonucunda elde edilen nemin, dahili bir fan sistemiyle hedeflenen alanın içerisinde dağılması sağlanır.

Özellikle; fabrikalarda, üretim yerlerinde veya depolarda ısınan havanın yükselmesi sonucu su taneciklerinin oluşması kaçınılmazdır. Su tanecikleri sebebiyle ürün kalitesi bozulabilir hatta oluşacağı yere göre ciddi iş kazalarına sebep olabilir. Teknotek Nemlendirme Sistemleri ile ürün kalitesi korunur. Diğer sistemler kapatıldığında oluşabilecek hava ve ısı değişimi ani olarak dengelenir. Düşük sıcaklık nedeniyle su taşıyan borularda donma oluşması sonucunda bağlantı noktalarında meydana gelecek ayrılmalar engellenmiş olur.

Nemlendirme Cihazları Teknik Özellikleri

Hava Nemlendirme Cihazı teknik özellikleri kullanılacağa alana veya kullanım şekline bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Ultrasonik Nemlendirici ve Kanal Tipi Nemlendirici çeşitleri, uzun ömrü ve stabil çalışma prensiplerinden dolayı özellikle tercih edilmektedir.

  • Endüstriyel Nemlendirme Cihazı pompa ünitesi, filtre ve su grubu, elektrik panosu, oda sayısına göre ayrılmış kolektör grubu olmak üzere 4 ana kısımdan oluşmaktadır.
  • Paslanmaz çelik kasası ve dijital kontrol ekranı ile kompakt bir görünüme sahiptir.
  • Uzaktan kumanda paneli ve nem sensörü bulunmaktadır.

Nemlendirme Sistemleri manifoldları hava kanallarına veya hava kontrol ünitelerine monte edilebilir. Doğrudan basınç, az sayıda hareketli parça anlamına gelir. Buda yüksek miktarda enerji tasarrufuna sebep olur. Bunların yanı sıra Nemlendirme Sistemleri;

  • Donmaya karışı rezistans
  • Sessiz çalışma
  • Isı izolasyonu
  • Otomatik su seviyesi kontrolü
  • 8000 saat Osilatör ömrü

gibi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Nemlendirme Cihazı 7/24 aktif olarak çalışabilecek ve uzaktan kumanda edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.  Düşük bakım maliyetleri ve yüksek enerji tasarrufu ile çalışma ortamınızın vazgeçilmez bir parçası haline gelecektir.

Nemlendirme Cihazı