Nemlendirme Sistemi Nedir?

Nemlendirme sistemi nedir? Sorusuna verilebilecek en sade cevap; farklı sebeplerden dolayı iklimlendirilmek istenen kapalı alanlarda bulunan nem seviyesinin istenilen düzeyde ayarlanabilmesini sağlayan sistemdir.

Nemlendirme sistemleri, özel olarak üretilen cihazlar aracılığıyla sağlayarak kapalı ortamların havasını değiştirebilen sistemlerdir. Günümüzde oldukça yaygın ve farklı sektörlerde kullanılan bu sistemler hakkında merak edilenleri derlediğimiz yazımızda nemlendirme sistemi nedir? Sorusuyla beraber nemlendirme sistemi ne işe yarar? Sorusuna da cevap vermeye çalışacağız.

Hava Nemlendirme Sistemi Nedir?

Hava nemlendirme, iklim şartlarında ve doğal koşullardan etkilenmemek için farklı sebeplerden dolayı oluşturulabilen kapalı alanların iklimlendirilmesinde kullanılan bir sistemdir. Ortamdaki havada bulunan su buharı olarak da bilinen nemin istenilen seviyeye getirilmesine veya sabit bir seviyede tutulmasına imkân tanır.

İklimlendirme şartları için oldukça önemli bir yere sahip olan hava nemlendirme sistemleri, genellikle iklimlendirilen ortamda saklanan ürünlerin daha uzun süre herhangi bir fiziksel bozulmaya maruz kalmadan bekletilebilmesine olanak sağlar. Ayrıca sera, botanik bahçe veya endüstriyel bitki yetiştiriciliği yapılan kapalı alanlardaki bitkiler ihtiyacı olan suyu yaprakları vasıtasıyla havadan da alabildikleri için bu bitkilerin sulama ihtiyacını da düşürebilmektedir. Bu bağlamdan bakılınca hava nemlendirme sistemleri için kapalı alanlardaki su buharı seviyesinin ayarlayabilen ve böylece ortama oldukça fayda sağlayan sistemdir diyebiliriz.

Hava Nemlendirme Sistemi Faydaları

Hava nemlendirme sistemler kapalı alandaki havanın nem oranını düzenlerken aynı zamanda havanın kurumasını da engelleyerek ortamın hava kalitesini artırmaktadır. Kuru ve nemsiz hava özellikle ortamdaki organik ürünlerin kısa sürede bozulmasına sebep olduğu için bu cihazların kullanımı önemlidir. Hava nemlendirme sisteminin sağladığı diğer faydalar ise şu şekildedir;

  • Ortamda bulunan ürünlerin nem dengesi sağlanarak ürün kaybı gibi durumların yaşanmasını engeller
  • Nem seviyesini optimal seviyede tutarak ortamdaki ürünlerin kurumasını engeller
  • Isı veya sıcaklığa bağlı olarak oluşabilen nem düşmesi gibi durumların önüne geçerek bekletilen ürünlerin formunun bozulmasını önler
  • Ortamdaki elektrostatik yüklenmeyi önleyerek ortamdaki elektrikli makinelerin daha verimli çalışmasını sağlar.
  • Kapalı alanda çalışan kişilerin hava kalitesini yükselterek çalışanların sağlığına olumlu etki eder
  • Canlı bitki yetiştirilen alanlarda bitkilerin su ihtiyacını düşürür
Nemlendirme Sistemi Nedir?