Ofset Baskı Nemlendirme Sistemleri

Ofset baskı nemlendirme sistemleri, kağıt ve baskı endüstrisinin tüm aşamalarında gerekli olan ve ürün kalitesinde en yüksek verimliliği sağlamak için gerekli olan bir sistemdir. Nem dengesi kağıt kalitesi ve yapısı, makinelerin sağlıklı çalışması gibi bir çok faktöre doğrudan etki eder.

Baskı odası nem seviyesi, sürekli ve güvebilir bir şekilde kontrol edilmelidir. Matbaa içerisindeki bağıl nemde oluşacak bir %10’luk değişim bile, kağıdın boyutsal değerlerine, kırılganlığına ve nihai kalitesine etki eder. İnkjet, offset veya lazer baskı fark etmeden tüm baskı çeşitlerinde nem değerinin korunması ve kontrol edilmesi büyük önem taşır. Nem seviyesinin kontrol ve korunması için ofset baskı nemlendirme sistemleri kullanılmalıdır.

Ofset Baskı Nemlendirme Sistemleri Neden Kullanılır?

Kağıt esas olarak selülozdan oluşan higroskopik bir malzemedir. Yani bulunduğu ortama göre içerisine nem alıp verebilir. Kağıttaki %5 ile %8 arasında değişen nem seviyesinin korunması, kağıdın işlenebilirliği ve kalitesine doğrudan etki eder. Nem seviyesi kontrol edilmemiş ve nemlendirme sistemi olmayan ortamlarda kağıdın hava ile doğrudan ve uzun süreli teması, kağıdın özelliklerini kötü yönde etkileyecektir.

Matbaadaki bağım nem oranı, kağıdın boyutlarında 0,1-0,2 oranında etki edebilir. Kağıdın standard boyutlarında oluşan değişiklik, baskı makinesinde sıkışmalara sebep olur. Bu durum hem baskı makinesinde arızaya sebep olabileceği gibi, makineyi durdurarak üretim hızını aksatir. Ayrıca kağıt boyutundaki değişiklikler mürekkepin yanlış şekilde püskürtülmesine böylece kalite kusurlarına ve maliyetleriniz artmasına neden olabilir. Ofset baskı nemlendirme sistemleri havadaki bağım nem oranını sabit tutarak kağıdın en iyi koşullarda saklanmasını sağlar.

Matbaa Nemlendirme Sistemi Neden Önemlidir?

Nemlendirme sistemleri kullanılmayan matbaa odalarında nem seviyesinin çok yüksek olması aşağıdaki sorunlara neden olabilir;

 • Kağıt kenarları yüksek nem seviyesine bağlı olarak kıvrılabilir. Bu da makinelerde sıkışma yaratır.
 • Kağıtlarda buruşma meydana gelebilir.
 • Kağıtlar birbirine yapışabilir.
 • Kağıt boyutundaki değişiklikten dolayı baskıda hizalama hatası oluşabilir.
 • Renklerin istenilen tonda çıkmamasına sebep olabilir. Baskı daha silik veya açık renkli çıkabilir.

Baskı nemlendirme sistemleri kullanılmayan ve nem seviyesinin aşırı düşük olduğu matbaalarda ise şu sorunlar görülebilir.

 • Statik elektriklenmeye bağlı olarak kağıt sıkışmaları yaşanabilir.
 • Kağıtlar kuruyarak sertleşir.
 • Statik elektriklenme mürekkebin yapışkanlığına ve uygulanmasına etki eder.
 • Kurumuş kağıtlar sertleşerek daha kırılgan bir hale gelir ve bu da kırışıklıklara yada sıkışmalara neden olur.
 • Dijital baskıda kalite düşüklüğüne neden olabilir.

Tüm bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda matbaa nemlendirme sistemleri kullanılması daha sağlıklı ve kaliteli sonuçlar almanızı sağlar.

Matbaa Odası Nem Seviyesi Ne Olmalıdır?

Offset baskı nem oranı kullanılan baskı çeşidine ve ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenliği korumak için otomatik sisleme makinesi kullanmak önemlidir. Dijital baskıda nem oranı toner kalitesi ve kağıt özelliklerine etki eder. Offset baskıda ise mürekkepin kağıtla olan birleşimine etki eder. İnkjet baskılarda ise nem oranı diğer yöntemlerle aynı etkilerin yanı sıra mürekkebin geç kurumasına ve dağılmasına neden olabilir. Tüm baskı yöntemlerinde nemlendirme cihazı kullanmak önemlidir.

 • Lazer baskı için önerilen kağıt nem oranı %4.5’dur.
 • Dijital baskılar için kağıdın %5 oranında nemli olması önerilir.
 • Offset baskılarda kağıt nem oranı %5.5 olarak tavsiye edilir.

Matbaa odası nemlendirme sistemleri kullanarak kağıtlarınız en ideal nem oranını tutmasını, mürekkebin kağıda daha iyi geçmesini ve makineleriniz daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Teknotek nemlendirme sistemleri baskı odalarınızda ihtiyacınız olan nem seviyesini otomatik olarak dengelemenize yardımcı olur. Eğer siz de matbaanızda daha kaliteli ve sağlıklı sonuçlar almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ofset Baskı Nemlendirme Sistemleri