Patates Soğuk Hava Deposu

Patates soğuk hava deposu ile depolamaya oldukça uygun sebzelerden bir tanesidir. Ancak çoğu sebze türünden farklı olarak soğuk hava depolarında saklanacaksa patateslerin depolama koşullarına ve ön işlemlerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Patates soğuk hava deposu ile saklanacaksa, depolanmadan önce kurutulmasına özen gösterilmelidir. Kurutulmadan depolanan patateslerde bozulmalar görülebiliyor. Bu nedenle depolama şartları kadar depolama öncesi işlemlere de dikkat edilmelidir. Teknotek soğuk hava deposu ve soğutma sistemleri olarak istediğiniz alana uygun kurulum ve teknik servis hizmeti vermekteyiz.

Patates Soğuk Hava Deposunda Nasıl Depolanır?

Geçmişte, teknolojik imkanlar yetersiz olduğu için sebzelerin depolaması sadece birkaç hafta ile sınırlıydı. Ancak patates ve soğan gibi kök bitkileri aylar süren saklama süreleri sayesinde tarih boyunca en çok tüketilen sebzelerdir. Günümüzde bu bitkiler depolarda saklanmaya devam etse de uzun süreli depolamalarda fire miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle soğuk havalarda patates depolanması gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Soğuk hava depolarında saklanan ürünler ilk günkü tazeliklerini depodan çıkarılana kadar korumaktadır. Bu nedenle özellikle uzak ülkelere taşınacak ya da birkaç ay depolanacak besinlerin soğuk hava depolarında saklanması gerekiyor. Soğuk hava depoları sayesinde mevsimlik birçok sebze ve meyve 4 mevsim tüketilebilmektedir.

Soğuk Hava Deposu

Soğuk Hava Depolarında Tutulan Patatesler Piyasaya Nasıl Sürülür?

Dünya genelinde üretilen 300 milyon ton patatesten içinden yaklaşık 50 milyon patatesin soğuk hava depolarında saklandığı düşünülmektedir. Soğuk hava depolarında saklanan ürünlerin, depolama süresi boyunca fire vermemesi kullanımını günden güne arttırmaktadır. Peki, soğuk hava depolarında saklanan patateslerin depodan çıkarılma ve piyasaya sürülme süreci nasıl yönetilmelidir?

  • Soğuk hava depoları sayesinde patatesler dondurularak aylar boyunca ilk günkü tazeliğinde saklanmaktadır.
  • Patatesler, soğuk hava depolarına yerleştirilmeden önce kurutulmalı ve çimlenmesini önlemek için işlemlere başlanır.
  • Patatesler direkt olarak topraktan toplandığı için toplama sırasında darbe alabiliyor. Zedelenen bu bölgelerin çürümemesi için kabuk oluşumunu hızlandıran iyileştirme evresine geçilir.

Patatesin yüzeyinde oluşan hasarlar iyileştikten sonra, depolama işlemine geçilir. Normalde oda sıcaklığında tutulan patatesin, soğuk hava depolarına bırakılması işleminde patatesler doğrudan depolanmaz. Bunun yerine sıcaklığı her gün 0,5°C düşürülerek patatesler soğutulmaya hazırlanır. Soğuk hava depolarında, patatesler türüne göre farklı sıcaklıklarda korunmaktadır. Tohumluk patatesler 2-4 °C’de, normal patatesler ise 4-10 °C’de depolanmaktadır. Patateslerin saklanma sürecinde ürettiği karbondioksitin depoda birikmemesi için belirli periyotlarla karbondioksit oluşumu denetlenmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Piyasaya tekrar sürülecek patatesler ise depodan direkt çıkarılmaz, bunun yerine sıcaklığı her gün 1° arttırılır. Oda sıcaklığına tekrar çıkarılan patatesler piyasaya tekrar sürülebilir.

Patates Soğuk Hava Deposu