Sera Nemlendirme Cihazı

Sera nemlendirme cihazı, seracılık yapan kişiler tarafından özellikle yaz aylarında sıklıkla kullanılıyor. Nemlendirme cihazları yaz aylarında, sera ortamının nem seviyesini stabil düzeyde tutmakta en etkili yöntemlerden biridir.

Sera nemlendirme cihazı kullanılmayan seralarda özellikle yaz aylarında nem oranı ciddi şekilde düşüş gösteriyor. Bu nedenle seralarda fire oranı ciddi bir artış gösteriyor. Nemlendirme cihazları sayesinde sera ortamı içerisinde tam olarak ihtiyacınız olan nem seviyesini yaratabilirsiniz.

Sera Nemlendirme Cihazı Neden Tercih Edilmelidir?

Seralarda genellikle henüz olgunlaşma mevsimi gelmemiş olmasına rağmen yetiştirilmek istenen bitkiler yetiştirilmektedir. Bu nedenle sera ortamı içerisindeki bitkinin, olgunlaşma ortamının oluşturulması gerekiyor.

Sera içerisinde oluşturulan ortamda nem seviyesi, yetişen bitkinin verimliliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle sera içerisine nem seviyesinin sürekli sabit tutulması gereklidir. Ancak havanın çok sıcak olduğu günlerde, sera içerisindeki nem oranı olması gerekenin altına düşer, gece saatlerinde ise soğumanın etkisi ile nem oranı olması gerekenden çok daha yükseklere çıkar.

Nemlendirme cihazı kullanılan ortamlarda ise nem seviyesinin günün her saatinde aynı seviyede kalması sağlanır. Böylece bitkilerin gelişimini olumsuz etkileyen şartlar ortadan kaldırılarak büyüme hızı arttırılır.

Sera Nemlendirme Sistemleri

Sera Nemlendirme Cihazlarının Avantajları Nelerdir?

Sera nemlendirme sistemleri, serada yetiştirilen bitkilerden en iyi verimin alınmasını sağlamaktadır. Normal şartlarda sera içerisinde nem seviyesi sürekli değişmektedir. Ortamdaki nem oranının düşmesi halinde bitkiler kendini su tüketimine kapatır ve sahip olduğu suyu tasarruflu kullanmaya çalışır. Ancak bu durum bitkinin normalden daha yavaş büyümesine ve daha az meyve vermesine neden olmaktadır. Sera içerisinde nemlendirme cihazı kullanılması, seranın nem seviyesinin sürekli %70 ile 75 arasında tutulmasını sağlar. Böylece bitkiler gelişimi için en uygun ortamda büyüme şansı bulur.

Sera nemlendirme sistemlerinin bir diğer avantajı ise kullanımı esnasında bitkilerin fazladan sulanmasını engellemektedir. Gereğinden fazla sulanan bitkilerin kökünde çürümeler görülebiliyor. Bu nedenle bitkilerin ortam şartlarının yanı sıra sulanma miktarına da dikkat edilmesi gerekiyor.

Nemlendirme sistemleri ortamın nem seviyesini düzenlemek için suyu mikro partiküller şeklinde püskürtür. Gözle görülemeyecek seviyedeki bu su damlaları, bitkilerin üzerinde birikmek yerine düşen nem seviyesini sabit tutmak için havada asılı kalır. Bu sayede sera içindeki bitkilerin üzerinde su dalması birikmez.

Sera Nemlendirme Cihazı