Sera Nemlendirme Sistemleri

Sera nemlendirme sistemleri seralarda yetiştirilmesi istenen bitkilerin yaz mevsiminde yüksek sıcaklıktan korunmaları amacıyla, bulundukları ortamın nem seviyesini dengede tutmak için kullanılmaktadır. Yaz aylarında sera nem oranı düşmekte ve fire oranları artmaktadır.

Sera nemlendirme sistemleri nasıl çalışır? Bir sera nemlendirme sistemi, 10 μm’den daha küçük boyutlu su zerreciklerini yüksek basınç ile havaya püskürtmektedir. Yüksek basınç, su zerreciklerini gaza dönüştürür ve bitkileri ıslatmadan havaya nem verir. Isıyı 15 dereceye kadar düşürebilir. Nemlendirme sistemi kullanım ayarı, seranın büyüklüğüne, bitkinin türüne ve bölgenin iklim değerine göre dikkatlice hesaplanır.

Sera Nemlendirme Sistemleri

Sera Nemlendirme Sistemleri Neden Önemlidir?

Sera içerisindeki ekolojik dengenin ayarlanmasında hava nemi önemli bir rol oynar. Havadaki buharlaşmış su miktarı, hava sıcaklığına doğrudan etki eder. Gün içerisindeki sıcaklığa göre nem oranı da değişkenlik gösterir. Hava sıcaklığı yüksekken nem oranı düşer, gece ve sabah saatlerinde ise bu oran yükselir. Doğal bitki gelişimi için en uygun nem oranı, çoğu senaryoda %60-80 aralığındadır. Seralarda ise bu aralık, %70-75 seviyelerinde olmalıdır.

Serada nem nasıl yapılır? Sera nem oranı düştükçe bitki stomasını kapatır ve su tüketimini durdurur. Bu da bitkinin beslenmesinin ve büyümesinin durması anlamına gelmektedir. Su kaybı fazla olduğunda bitki solmaktadır. Bitkinin büyümesini olumsuz etkilememek için gerekli sera sisleme sistemleri kurulmalı ve hava akışı sağlanmalıdır.

Sera sisleme sistemi nedir? Nemlendirme işlemi sırasında ortaya çıkan sisli görünümden dolayı, bu sistemler, sisleme sistemi olarak da anılmaktadır. Bitkiden havaya doğru sürekli bir buhar akışı vardır ve bitkinin su alışverişi dengede tutulmaktadır. Böylece solma ve fire gibi olumsuz durumların görülme ihtimali büyük ölçüde azaltılmaktadır.

Sera Nasıl Nemlendirilir?

Sera iklimlendirme sistemleri bitki için en ideal koşulların sağlanması için gerekmektedir. Sera nemlendirici kullanmanın avantajları nelerdir?

  • Bitkinin ihtiyaç duyduğu doğal ortam sağlanır.
  • Suyu mikro parçacıklar halinde havaya püskürtmesi ile bitkilerin yapraklarında ve çiçeklerinde su damlası bırakmaz.
  • Gün içerisinde hava değişimine bağlı olarak gelişen nem oranındaki oynamayı sabit tutar.
  • Sera içerisindeki sıcaklığın kontrol edilmesini sağlar.

Sera nemlendirme cihazı sayesinde bitkilerinizden en yüksek verimi alabilirsiniz. Yetiştireceğiniz bitkiye göre nem oranını ayarlayabilirsiniz. Nemlendirme sistemleri %25 ile %95 arasında nem koşulu sağlayabilir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz sera ve mantar nemlendirme sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak ve satın alım taleplerinizi iletmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sera Nemlendirme Sistemleri