Soğuk Depo beklentilerinizi karşılamak, her anlamda iş ve kalite standartlarınızı yükseltmek amacıyla tasarlanmış sistemlerdir. Sistemlerimiz kapsamında %100 verimin sağlanması için tasarım parçalara bölünmüştür. Her parça kullanıldığı alanda mükemmelleştirilmiş ve bu sayede iş kalitesi en üst düzeye çıkarılmış.

Soğuk Depo Sistemleri endüstri sektörünün ihtiyaçlarını karşılarken, yalıtım yapısına bağlı olarak ısı, su, ses izolasyonu ve yangın güvenliği sağlamaktadır. Ekonomik, estetik ve kaliteli olmasının yanı sıra yapıyı dış atmosfer koşullarından güvenli bir şekilde koruma işlemini yerine getirir.

Teknotek Soğutma Sistemleri ülkemizde ve yurt dışında yaptığı faaliyetlere hız kesmeden devam ediyor. Son yıllardaki çalışmalarında sosyal yapılar, sanayi yapıları, fabrikalar, depolar, alışveriş merkezleri vb. birçok yapının çatı, cephe, iç bölme ihtiyacına uygun fiyatlı olarak cevap vermiştir.  Soğuk hava odalarında kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek soğuk oda sistemleri taleplerinizi en uygun fiyatlar ile sizlere sunmaya hazırdır.

Soğuk Depo

Soğuk Depolama Nedir?

Gıda ürünleri ve bazı endüstriyel ürünler bulundukları ortamın koşullarına bağlı olarak başkalaşım yaşarlar. Gıda ürünleri hasat edildikten sonra canlılık fonksiyonlarını kaybetmeye ve çürümeye başlarlar. Bu ürünlerin hasattan sonra soğuk depolama ile saklanması, ürünün metabolizması korur ve uzun süre taze kalmasını sağlar. Soğuk hava deposu adı verilen yalıtımlı ve iklimlendirme sistemlerine sahip odalarda saklanarak gıda ürünlerinin tüketiciye taze bir şekilde ulaştırılması sağlanır.

Soğuk depolama ile birçok farklı ürün saklanabilir. Meyve ve sebzeler, et ürünleri, süt ürünleri ve balık gibi farklı gıda ürünleri depolanabilir. Bu ürünler bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesinden etkilenen ürünlerdir. Sıcaklık değişimi mikro organizmaların üremesini tetiklerken, ürünün nem kaybetmesi kalitesini düşürebilir ve ağırlık kaybına neden olabilir. Bu yüzden soğuk hava deposu içerisinde hem sıcaklık hem de nem seviyesi takip edilmelidir. Bunu sağlamak için endüstriyel soğutma cihazı ve nemlendirme sistemleri kullanılır.

Soğuk Hava Depolarının Özellikleri Nelerdir?

Soğuk Hava Deposu içerisindeki hava koşullarının sürekli takip edildiği, dışarıyla hava alışverişi bulunmayacak şekilde izole edilmiş özel odalardır. Kullanılan yalıtımlı parçaları sayesinde dışarıdaki iklim koşullarından etkilenmez. İçerisindeki hava bütün yüzeylere ve deponun tamamına eşit bir şekilde ulaşması sağlanır. Soğuk hava odası, saklanacak ürüne göre 15 derece ile -40 derece arasında soğutma sağlayabilir. Bu sıcaklık değerlerine göre soğuk hava depoları sınıflandırılır;

 • Serin Depolama: 8-15 derece arası,
 • Soğuk Depolama: 2-8 derece arası,
 • Buzdolabı Depolama: -4 ile 2 derece arası,
 • Donuk Depolama: 0 ile -25 derece arası,
 • Şoklama: -25 ile -40 derece arası

Saklanacak ürüne göre soğuk oda ısı değerleri ayarlanır ve ürünlerin en ideal şartlarda saklanması sağlanır. Gıda ürünleri higroskopik ürünlerdir. Bulundukları ortam ile nem alışverişinde bulunurlar. Bu yüzden soğuk hava deposu içinde endüstriyel nemlendirme cihazı kullanılır.

Soğuk Depo Çalışma Prensibi Nedir?

Soğuk hava deposu projesi tasarlanırken göz önünde bulundurulması gereken birçok etken vardır. Oluşturulan yapay iklimin kontrol altında tutulması, özel hava geçirmez ekipmanlar kullanılarak hava geçirgenliği engellenmelidir. Soğuk depoların soğutma sistemleri tüm alana ulaşacak ve hava çevrim döngüsü yaratılmalıdır.

Soğuk hava odası çalışma prensibi, ısının düşük sıcaklıktan alınıp, yüksek sıcaklığa yollanarak depoların soğutulmasına dayanır. Oluşturulan bir hava döngüsü ile ortamdaki sıcak hava bir kondansör ile yoğunlaştırılır. Genleşme valfine yollanarak havanın alçak basınçlı bir hale gelmesini sağlanır. Evaporatör yardımıyla hava soğutularak tekrardan ortama kazandırılır. Isı, yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru hareket etme eğilimindedir. Bu yüzden soğuk odalarda sıcaklığın içeriye girmesi ve yüzeylerin ısısını düşürmesi engellenmelidir.

Soğuk Hava Deposu Projelendirme ve Kullanımı

Soğuk hava depolarının tasarım, kurulum ve kullanım aşamalarında bazı kriterlere göre uygun olarak kullanılması gerekir.

 • Stoklanacak ürünlerin ihtiyaç duyduğu ideal depolama sıcaklığının belirlenmesi gerekir. Fazla soğutma ürünlerin donarak ziyan olmasına neden olabilir.
 • Saklanacak toplam ürün miktarı hesaplanmalıdır.
 • Soğuk depo içerisine kurulacak nemlendirme sistemleri ve soğutma cihazı tüm depoya yetecek şekilde seçilmelidir.
 • Depo içerisinde oluşturulacak hava sirkülasyonu projelendirilmelidir.
 • Soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri ve soğuk depo rafları kullanılarak, depo içerisindeki parçaların ısı çekmesi ve tutması engellenir.
 • Depo içerisindeki sıcaklığın sürekli olarak kontrol edilmesi ve yaşanabilecek bir ısı değişimine müdahale edilmesi gerekebilir.
 • Depo içerisinde iş güvenliği ve sağlığı açısından gerekli olan talimatlar, uyarılar ve levhalar yerleştirilmelidir.
 • Çalışanların soğuk ortama uygun şekilde giyinmesi gerekmektedir.
Soğuk Hava Deposu