Soğuk depolama nedir? Gıda maddelerinin, çeşitli tıbbi veya kimyasal malzemelerin bozulmadan uzun süreler boyunca muhafaza edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Soğuk depolama alanları, genellikle poilüretan köpük dolgulu panellerden imal edilmektedir. Soğutma cihazları evaporatör ve kondenser adındaki birimlerden oluşmaktadır.

Soğuk depolama nedir, ne işe yarar? Soğuk hava deposu veya soğuk odalar, saklanması istenen malzemelerin belli ısı değerlerinde tutulmasını sağlamaktadır. Mobil soğuk oda veya dolaplar sayesinde ürünler taşınırken dahi istenen soğuklukta tutulabilmektedir. Gıda veya ilaç gibi maddelerin imalat aşamasından sevkiyat ve sergileme aşamasına kadar tüm süreçlerde soğuk tutulması gerekmektedir. Bu amaçla gerçekleştirilen uygulamalar, soğuk zincir olarak bilinmektedir.

Soğuk Depolama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Soğuk hava deposu nedir? Gıda ürünleri ile bazı endüstriyel ürünler, bulundukları ortamın koşullarına bağlı olarak başkalaşım yaşarlar. Çeşitli gıda maddeleri hasat edildikten sonra canlılık fonksiyonlarını kaybetmeye ve çürümeye başlar. Bu ürünlerin hasattan sonra soğuk depolama ile saklanması, ürünün metabolizması korur ve uzun süre taze kalmasını sağlar. Soğuk hava deposu adı verilen yalıtımlı ve iklimlendirme sistemine sahip odalarda saklanan gıda ürünleri, tüketiciye taze bir şekilde ulaştırılır.

Ürünlerin soğuk depolanması nedir? Sorusunun yanıtı, insanlık tarihinin ilk dönemleri kadar eski olabilir. Çünkü insanlar her zaman gıdalarını uzunca bir süre boyunca saklayabilmenin yollarını aramıştır. Bu gereksinim günümüzde, teknolojinin bize armağanı olan ürünler sayesinde kolaylıkla karşılanmaktadır.

Soğuk hava deposu ne işe yarar? Çeşitli ilaçlar, tıbbi malzemeler ve besinler, mikroorganizma faaliyetleri sonucunda zarar görebilmektedir. İnsan gözüyle görülemeyen bu varlıklar bakteri, virüs veya mikro mantarlar şeklinde sıralanabilir. Soğutma sistemleri, mikroorganizmaların pek çoğunun üremesini ve hayatta kalmasını zorlaştıracağından, besinler uzunca bir süre bozulmadan kalabilmektedir.

soguk-depolama-nedir

Soğuk Hava Depolarının Özellikleri Nelerdir?

Soğuk hava depoları nasıl olmalı? Bu depolar, içerisindeki hava koşullarının sürekli takip edildiği, dışarıyla hava alışverişi bulunmayacak şekilde izole edilmiş özel alanlardır. Kullanılan yalıtımlı parçaları sayesinde dışarıdaki iklim koşullarından etkilenmezler. Depodaki havanın tüm yüzeylere ve deponun tamamına eşit bir şekilde ulaşması sağlanır. Soğuk hava odası, saklanacak ürüne göre 15 derece ile -40 derece arasında soğutma sağlayabilir. Depolar bu sıcaklık değerlerine göre sınıflandırılabilir.

  • Serin Depolama: 8-15 derece arası,
  • Soğuk Depolama: 2-8 derece arası,
  • Buzdolabı Depolama: -4 ile 2 derece arası,
  • Donuk Depolama: 0 ile -25 derece arası,
  • Şoklama: -25 ile -40 derece arası

Saklanacak ürüne göre soğuk oda ısı değerleri ayarlanır ve ürünlerin en ideal şartlarda muhafaza edilmesi sağlanır. Gıda ürünleri higroskopik ürünlerdir. Bulundukları ortam ile nem alışverişinde bulunurlar. Bu yüzden soğuk hava deposu içinde endüstriyel nemlendirme cihazı kullanılır.

soguk-depolama-nedir

Soğuk Depolama Kuralları

Sıcaklık ve nem takibi için endüstriyel soğutma cihazı ve nemlendirme sistemleri kullanılır. Soğuk depolama ile birçok kategoride ürün saklanabilir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Meyve ve sebzeler
  • Et ürünleri
  • Süt ürünleri
  • Balık
  • Tıbbi ürünler (ilaç, aşı vb.)

Bu ürünler bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesinden etkilenebilmektedir. Sıcaklık değişimi, mikroorganizmaların üremesini tetiklerken, ürünün nem kaybetmesi ise kalitesini düşürebilir ve ağırlık kaybına yol açabilir.

Soğuk hava depoları nerede kullanılır? Saklanması istenen ürünler, bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesinden etkilenmektedir. Sıcaklık değişimi mikroorganizmaların üremesine yol açarken, ürünün nem kaybetmesi de kalitesini değiştirebilir ve ağırlık kaybına neden olabilir. Bu yüzden soğuk hava depoları içerisinde hem sıcaklık hem de nem seviyesi takip edilmelidir.

soguk-depolama-nedir

Soğuk Depolama Nasıl Yapılır?

Soğuk depolama gıda ürünlerinin metabolizmasını kaybetmeden tazeliğini korumasını sağlar. Bu yüzden soğuk oda kurulumu ve kullanımı sırasında uyulması gereken bazı kurallar vardır. Depo kurulmadan önce saklanacak ürün türü, stok miktarı ve giriş-çıkış yoğunluğu gibi etkenler hesaplanarak projelendirilir.

Soğuk depo kapıları kullanılır ve böylece hava kaçağı riski minimize edilir. Soğuk oda içinde nem kontrolü sağlanarak ürünlerin ağırlık kaybetmesi, kararması, buruşması ve bozulması önlenir. Soğuk depo rafları ise oda içerisindeki malzemelerin iklim değerlerine etki etmesini engeller. Ürünlerin hava akımını engellemeyecek şekilde dizilmesi ve depolanması gerekir.

Teknotek Soğutma Sistemleri olarak son teknolojik donanıma sahip çözümler üretmekteyiz. Soğuk depo ekipmanlarımız ile ihtiyaçlarınıza en uygun çözümlerin kurulumunu ve projelendirmesini gerçekleştiriyoruz. Soğuk hava deposu maliyeti nedir? Fiyatlar ve projelendirme hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

soguk-depolama-nedir-0001