Soğuk Hava Deposu Çalışma Prensibi

Soğuk hava deposu çalışma prensibi, izolasyonlu odalar içerisinde bir soğuk hava çevrim döngüsü yaratılmasına dayanır. Soğuk hava depolarında havanın istenilen ısıda tutulup tüm alana eşit bir şekilde yayılmasını sağlanarak, soğuk ortamlarda saklanması gereken ürünlerin bozulmasının önüne geçilir.

Soğuk hava deposu çalışma prensibi, ısı değişimine bağlı olarak bozulabilecek ürünlerin güvenli ve hijyenik bir şekilde saklanmasını sağlar. Soğuk hava depoları, gıda tedarik zincirinin en önemli elemanlarından birisidir. Günümüzde, dünyanın diğer ucundan gelen bir gıdaya kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Hızlı bozulan ürünleri en taze şekilde tüketebiliyoruz. Bu tedarik zincirinin aksamaması ve ürünlerde zayiat vermeden ulaştırılması için soğuk hava depoları kullanılmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nedir?

Soğuk depolar, meyve, sebze ve et gibi sıcaklığa bağlı olarak bozulabilen ürünlerin, bozulmadan tüketiciye ulaştırılmasını veya stoklanmasını sağlayan ısı kontrollü odalardır. İçerisindeki hava sıcaklığı takip edilerek ürünlerin ihtiyaç duyduğu sıcaklık koşullarını oluşturur. Nemlendirme cihazı, soğutma cihazı gibi elemanların kullanımı ile sürekli hava soğutması sağlanır. Bir ürünün hasat veya kesimden sonra zararlı bakterilerin ürememesi için soğuk odalarda bekletilmesi gerekir. Veya yazın hasat edilen bir ürün, soğuk depolarda stoklanarak kış aylarına kadar saklanabilir. Et ürünleri, süt ürünleri, meyveler, sebzeler gibi pek çok ürünün ideal koşullarda saklanmasını sağlar.

Soğuk Hava Deposu Çalışma Prensibi Nelerdir?

Soğuk hava deposu projesi tasarlanırken göz önünde bulundurulması gereken birçok etken vardır. Oluşturulan yapay iklimin kontrol altında tutulması, özel hava geçirmez ekipmanlar kullanılarak hava geçirgenliği engellenmelidir. Soğuk depoların soğutma sistemleri tüm alana ulaşacak ve hava çevrim döngüsü yaratılmalıdır.

Soğuk hava odası çalışma prensibi, ısının düşük sıcaklıktan alınıp, yüksek sıcaklığa yollanarak depoların soğutulmasına dayanır. Oluşturulan bir hava döngüsü ile ortamdaki sıcak hava bir kondansör ile yoğunlaştırılır. Genleşme valfine yollanarak havanın alçak basınçlı bir hale gelmesini sağlanır. Evaporatör yardımıyla hava soğutularak tekrardan ortama kazandırılır. Isı, yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru hareket etme eğilimindedir. Bu yüzden soğuk odalarda sıcaklığın içeriye girmesi ve yüzeylerin ısısını düşürmesi engellenmelidir.

Soğuk Hava Deposu Projelendirme ve Kullanımı

Soğuk hava depolarının tasarım, kurulum ve kullanım aşamalarında bazı kriterlere göre uygun olarak kullanılması gerekir.

  • Stoklanacak ürünlerin ihtiyaç duyduğu ideal depolama sıcaklığının belirlenmesi gerekir. Fazla soğutma ürünlerin donarak ziyan olmasına neden olabilir.
  • Saklanacak toplam ürün miktarı hesaplanmalıdır.
  • Soğuk depo içerisine kurulacak nemlendirme sistemleri ve soğutma cihazı tüm depoya yetecek şekilde seçilmelidir.
  • Depo içerisinde oluşturulacak hava sirkülasyonu projelendirilmelidir.
  • Soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri ve soğuk depo rafları kullanılarak, depo içerisindeki parçaların ısı çekmesi ve tutması engellenir.
  • Depo içerisindeki sıcaklığın sürekli olarak kontrol edilmesi ve yaşanabilecek bir ısı değişimine müdahale edilmesi gerekebilir.
  • Depo içerisinde iş güvenliği ve sağlığı açısından gerekli olan talimatlar, uyarılar ve levhalar yerleştirilmelidir.
  • Çalışanların soğuk ortama uygun şekilde giyinmesi gerekmektedir.

Teknotek Soğutma olarak soğuk hava deposu ihtiyaçlarınıza yönelik projelendirme ve kurulum gerçekleştiriyoruz. Teknotek nemlendirme sistemleri, tekno cold soğutma cihazı ve soğuk depo ekipmanlarımız ile ihtiyacınıza yönelik soğuk oda kurulumu yapıyoruz.  Soğuk hava depoları ve soğutma sistemlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Oda Sistemleri