Soğuk Hava Deposu Maliyeti

Soğuk hava deposu maliyeti; deponun kapasitesinden, depodaki soğutma sisteminin teknik detaylarından ve ek soğutma ve yalıtım bileşenlerinden etkilenebilmektedir. Ayrıca proje farklı bir kişiye veya şirkete yazdırılacaksa mimarlık gibi giderler de dikkate alınmalıdır.

Soğuk hava deposu maliyeti fiyatları deponun soğutma kapasitesine veya depolanacak ürünlerin soğutma ve nem gibi gereksinimlerine göre değişebilmektedir. İyi bir maliyet hesabı için proje dikkatle oluşturulmalı ve tüm giderler hesaba katılmalıdır. Soğuk hava depoları temel bileşen olarak soğutma sistemleri seçenekleriyle çalışmaktadır. Bu depolarda meyve sebze gibi besin maddeleri veya aşı gibi tıbbi malzemeler muhafaza edilebilmektedir.

Soğuk Hava Deposu Maliyeti 2023

2023 yılı ile birlikte artan maliyetler, soğuk hava deposu fiyatları için de artışına yol açmıştır. Bu mekanlar soğuk hava odası ismiyle de bilinmektedir. Soğuk hava deposu yapımı, zor bir işlem olmamakla birlikte bir miktar detay çalışmayı da gerekli kılmaktadır.

Deponun nereye kurulacağı ve hangi kapasitede bir soğutmaya ihtiyaç duyulacağı gibi faktörler önceden netleştirilmelidir. Soğutma kapasitesi gibi detaylar hangi ürünlerin soğutulmasının planlandığına göre değişmektedir. Bir soğuk hava deposunda, aşağıdaki gibi ürünler korunabilmektedir.

  • Meyve, sebze gibi gıda maddeleri
  • Aşı ve ilaç gibi tıbbi malzemeler
  • Dondurulması istenen diğer ürünler

Soğuk hava deposu nasıl yapılır? Öncelikle ihtiyaçlar netleştirilir. Muhafazası planlanan ürünlere uygun boyutta bir depo ayarlanır veya inşa edilir. İstenen soğutma değerlerinde çalışan sistemler satın alınır veya varsa stoktaki ürünler kullanılır. Soğuk oda fiyatları veya soğutma sistemi fiyatları hakkında güncel bilgilere ulaşmak ya da projeniz hakkında destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

soguk-hava-deposu-maliyeti

10 Metrekare Soğuk Hava Deposu Maliyeti

Soğuk hava depoları fiyatları deponun boyutlarından önemli ölçüde etkilenir. Soğuk depolar, tamamen firmaların veya kişilerin ihtiyaçlarına göre boyutlanmaktadır. Bu nedenle bir soğuk hava deposu 10 metrekare de olabilir, 50 metrekare de… Boyutlar arttıkça maliyet de artar. Aynı şey soğutma kapasitesi için de geçerlidir.

Soğuk hava deposu maliyet hesabı nasıl yapılır? Daha önce de değindiğimiz üzere, bir deponun maliyeti ihtiyaçlarınıza göre değişir. Çünkü depo kapasitesi de bu ihtiyaçlardan etkilenir. Maliyet etkin çözümler için soğutma sistemi ihtiyaçlarınızı en yüksek performans değerlerinde çalışan en ekonomik sistemlerle gidermelisiniz.

Teknotek Soğutma tarafından üretimi gerçekleştirilen sistemler ile soğuk depolarınızın ihtiyaçlarınızı en etkili şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca projelerinize veya ihtiyaçlarınıza en uygun sistemleri satın alabilmeniz için danışmanlık hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Kaç Metrekare Olmalı?

Soğuk hava depoları için önerilebilecek ideal ve tek bir boyut değeri yoktur. Çünkü boyutlar tamamen işletmenizin ihtiyaçları ile doğru orantılıdır. Bu ihtiyaçlara hitap edecek ürünlerin seçimi ile soğuk hava deposu fiyat konusu da netleştirilebilir.

Soğuk depolar, farklı bileşenlerin bir arada çalışmasıyla işlevlerini yerine getirmektedir. Bu fonksiyonların en temeli soğutmadır. Soğutmanın en etkili şekilde çalışması için sistemlere ek olarak yalıtım malzemeleri de gerekmektedir. Ayrıca nem değerleri, muhafaza edilen ürünler için en uygun oranlarda olmalıdır. Bu amaçla nemlendirme cihazlarından yararlanılabilmektedir. Teknotek tarafından satışı gerçekleştirilen ve ülkenin dört bir yanına ulaştırılabilen malzemeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Soğuk depo panelleri
  • Soğuk depo kapıları
  • Tekno Cold soğutma cihazları
  • Soğuk oda rafları
  • PVC şerit perdeler
  • Nemlendirme sistemleri
soguk-hava-deposu-maliyeti
soguk-hava-deposu-maliyeti