Soğuk Hava Deposu Projesi

Soğuk hava deposu projesi firma, işletme veya bireysel kullanıcıların; tarım, deniz, et veya süt ürünlerini muhafaza edebilmeleri için oluşturulmaktadır. Soğuk hava depoları besin öğelerinin, çeşitli ilaçların, aşıların ve tıbbi malzemelerin korunmasını sağlamaktadır.

Soğuk hava deposu projesi örneği, proje öncesi dönemde işletmelere fikir verebilmektedir. Ancak projeler işletmeye veya firmaya özeldir. Çünkü hangi malzemelerin soğutularak saklanacağı ve bunların kapasitesi, her işletme için farklı değerlerde olmaktadır. Ayrıca bu işletmelerin sahip oldukları mekân/yer olanakları da birbirlerinden farklı olabilir. Soğuk hava deposu mimari projesi tüm bu ölçütler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Meyve Soğuk Hava Deposu Projesi

Soğuk hava deposu nerelere yapılır? Soğuk hava depoları yapay üretimler olduğundan özel bir yer veya bölge şartı yoktur. Ancak bu depoların üretim fabrikalarına veya çeşitli tesislere yakın olması akıllıca bir tercih olacaktır. Peki soğuk hava deposu ne işe yarar? Ürünlerin ömrünü uzatmak, aşı gibi tıbbi malzemelerin bozulmasını önlemek gibi faydalara sahip olan depolar özel sıcaklık ve nem koşullarında çalışmaktadır. Peki soğuk hava deposu hesabı nasıl yapılır?

Soğuk hava deposu kurmak isteyen bir işletme veya kişi, öncelikle projenin planını ortaya koymalıdır. Projenin fiziksel tasarımı için bir mimardan veya sektördeki deneyimli kişilerden destek alınabilir. Depo planı; muhafaza edilmesi planlanan ürünün cinsi, tahmini miktarı ve saklama süresi dikkate alınarak yapılmalıdır. Muhafaza için ihtiyaç duyulacak soğutma değerleri de önemli bir husustur. Soğuk depoların teknik detayları da buna göre belirlenmektedir.

Meyveler, soğuk hava depolarında saklanabilen önemli besin grupları arasındadır. Bu ürün grubunda tazeliği korumak ve bozulma süresini uzatmak için soğuk depo kullanımı oldukça işlevseldir. Meyveler piyasaya sunulmadan önce uygun sıcaklık değerlerinde muhafaza edilerek lezzetini koruyabilmektedir.

Soğuk Hava Deposu Projesi

Soğuk Hava Deposu Kurulumu

Soğuk hava depolarının kurulumunda projelendirmenin öneminden daha önce söz etmiştik. Proje detayları oluşturulurken, deponun inşası ve kurulumu gibi aşamalar da dikkate alınmalıdır. Soğuk hava deposu inşa edildikten sonra içerisine soğutma sistemleri başta olmak üzere gerekli tüm ekipmanlar kurulur.

Soğutucular, hava nemlendirme cihazları, çeşitli sirkülasyon ve konveyör sistemleri bu kapsamda yer almaktadır. Depolar genellikle düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu sayede daha uzun ömürlü olurlar ve daha sağlıklı bir şekilde çalışabilirler. Olası arızaların önlenebilmesi için teknik destek de önemli bir husustur.

Sistemlerini ülkenin dört bir yanına ulaştıran Teknotek Soğutma, sunduğu teknik destek ve yedek parça hizmetleriyle müşterilerinin ihtiyaçlarını tam zamanında karşılamaktadır. Bir soğuk depo söz konusu ise enerji verimliliği de son derece önemli bir konu olarak ön plana çıkar. Soğuk hava depoları yüksek seviyede enerji tüketebilen yapılardır. İzolasyonun iyileştirilmesi, uygun soğuk depo kapılarının kullanılması gibi önlemler sayesinde verimlilik en üst düzeye çıkarılabilir.

Soğuk Hava Deposu Ne Kadara Mal Olur?

Soğuk hava deposu maliyeti hesaplanırken tüm detaylar dikkate alınmalıdır. Soğutma ve nemlendirme sistemlerinin yerleştirileceği bölge hazırsa, yalnızca cihaz giderleri dikkate alınmalıdır. Ancak sistemlerin kurulacağı yer hazır değilse hem fiziksel yapı için hem de cihazlar için bir maliyet hesabı yapılmalıdır.

Soğuk hava deposu kaç lira? Depo fiyatlarımız ürünün taşıma kapasitesine, soğutma aralıklarına ve çeşitli teknik özellik detaylarına göre değişebilmektedir. Bir soğuk hava deposu kurmak için ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanlar Teknotek’te! Soğutma Sistemleri ürün grubumuzda aşağıdaki ekipmanlar yer almaktadır.

  • Soğuk Depo Panelleri
  • Tekno Cold Soğutma Cihazları
  • Soğuk Depo Kapıları
  • Soğuk Oda Rafları
  • PCV Şerit Perdeler
  • Nemlendirme Sistemleri

Bütçeniz ve soğuk hava deposu giderleriniz için hesaplama yaparken, tamamlayıcı ekipmanları da dikkate almanız önerilir. Projelendirme hakkında danışmanlık almak veya sorularınızı iletmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Projesi