Soğuk Hava Deposu Standartları

Soğuk Hava Deposu Standartları saklayacağınız ürüne, yer, zaman ve iklim gibi koşullara göre değişiklik göstermekte olup; soğuk hava depolarının ısı ayarlamasının yapılmasında etkili bir faktördür. Bu depolar, bilindiği üzere tüm gıdaların, kimyasal veya tıbbi ürünlerin uzun süre bozulmadan saklanmasına imkân veren, monte-demonte panellerden, kapılardan ve raf sistemlerinden oluşan prefabrik yapılardır.

Soğuk Hava Deposu Standartları depolanacak besinlerin tazeliğini koruyarak raf ömrünü uzatacak şekilde oluşturulmuştur. Özellikle son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan bu depolar, besinlerin her mevsim tüketiciye dalından koparılan haline en yakın şekilde ulaşmasını sağlayan sistemleri içerir.

Endüstriyel Soğuk Hava Deposu Standartları

Bugün üreticinin soğuk hava deposuna ihtiyacı olduğu kadar, aracı ve satıcı firmaların da ürünlerini muhafaza edebilmek amacıyla bu soğutucu depolara ihtiyacı vardır. Soğuk hava deposu standartları gereği, soğutma +15°C ile -5°C aralığında olmalıdır. Dondurma aralığı ise 0°C ile -40°C olup nem kontrolü, muhafaza edilecek ürün türüne göre ayarlanmaktadır.

Ürünün ne olduğu fark etmeksizin soğutma kontrolü tam otomatik ve aynı zamanda aşırı yük korumalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca yükleme, boşaltma yapısına uygun platformlar içerecek şekilde tasarlanmaktadır. İsteğe bağlı olarak hizmet yelpazenizi genişletebilir ve aşağıda listelenen diğer hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz.

  • Isı takip sistemi
  • Soğuk depo kapıları
  • Raf sistemleri
  • Soğuk depo panelleri
  • Monoray geçişli sürgülü kapı
Soğuk Hava Deposu Standartları

Peki soğuk hava deposu kaç metrekare olmalı? Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı yoktur. Soğuk hava deposu ölçüleri, hangi büyüklükteki besinlerin saklanacağına göre değişebilmektedir. Depolarda tutulacak gıda maddelerinin ortalama hacmi bunda etkili olmaktadır. 10 metrekare soğuk hava deposu maliyeti nedir ve soğuk hava deposu ne kadara mal olur? Benzeri sorularınızı iletmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Standartları

Soğuk Hava Deposu Kaç Derece Olur?

Depo standartları, muhafaza edilecek ürün veya ürünlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Et grubunun 0-1,7 ˚C sıcaklıkla beraber %95 nem içeren soğuk koşullarda muhafaza edilmesi gerekirken; yumurta -2 ile 2 ˚C sıcaklık ve %80 ila 95 arasındaki nemli koşullarda korunmaya alınmalıdır. Dolayısıyla soğuk oda standardı, muhafaza edilecek ürüne bağlıdır demek mümkündür.

Stoklu çalışan küçük veya büyük işletmelerin de kendi bünyelerinde soğuk hava depoları olabilir. Buradaki amaç ürünlerin çürümeden ve içerdiği vitaminler ile birlikte su miktarını kaybetmeden olabilen en doğru koşullarda korunmaya alınmasıdır.

Bildiğimiz üzere ürünler benzer ağırlıklarda bile hacimsel olarak büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durum soğuk hava deposu alanını ve kullanım amacını etkiler. Büyük bir alanı tamamen soğuk hava deposu olarak kullanmayı planlıyorsanız, bu alan oda oda tasarlanabilir.

Eğer merkezi sistem isteniyorsa, bire bir olarak alanın tamamına soğutma sistemleri kurulabilir. Soğuk hava deposu maliyeti yapı fiziğinin uygun şartlarda planlanması ve ısı izolasyonu gibi bazı kriterler dikkate alınarak oldukça uygun bir seviyede tutulabilir.

Depo Soğutma Cihazları