Soğuk Hava Deposu Standartları saklayacağınız ürüne,  yer, zaman, iklim koşullarına, istediğiniz sistem özelliklerine göre değişiklik göstermekte olup soğuk hava depolarının ısı ayarlamasının yapılmasında etkili bir faktördür. Bilindiği üzere soğuk hava depoları tüm gıdaların, kimyasal ve medikal ürünlerin uzun süre bozulmadan saklanmasına imkan veren, monte-demonte panellerden, kapılardan ve raf sistemlerinden oluşan prefabrik yapılardır.

Özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan soğuk hava depoları, üretilen şeylerin her mevsim tüketiciye dalından koparılan haline en yakın şekilde ulaşmasını sağlayan sistemleri içerir. Dolayısıyla bugün üreticinin soğuk hava deposuna ihtiyacı olduğu kadar aracı ve satıcı firmaların da ürünlerini muhafaza edebilmek adına soğuk hava deposuna ihtiyacı vardır.

Soğuk Hava Deposu Standartları
Soğuk Hava Deposu Standartları

Hatta stoklu çalışan küçük büyük işletmelerin dahi kendi bünyelerinde soğuk hava depoları olabilmektedir. Ancak söz konusu olan Soğuk Hava Deposu Standartları muhafaza edilecek ürün veya ürünlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Yani et grubu 0˚C-1,7 sıcaklıkla beraber %95 nem içerek soğuk koşullarda muhafaza edilmesi gerekirken, yumurta -2 ile 2˚C sıcaklık ve %80 ila 95 Aralığında nemli koşullarda korunmaya alınmalıdır. Dolayısıyla soğuk oda standardı muhafaza edilecek ürüne bağlıdır demek mümkündür.

Buradaki amaç ürünler çürümeden ve tabi ki içerdiği vitamin ile birlikte su miktarını kaybetmeden olabilen en doğru koşullarda korunmaya alınmasıdır.

Bildiğimiz üzere ürünler benzer ağırlıklarda bile hacimsel olarak büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durum Soğuk Hava Deposu alanını ve kullanım amacını etkiler. Büyük bir alanı tamamen Soğuk Hava Deposu olarak kullanmayı planlıyorsanız, bu alan oda oda tasarlanabilir.

Eğer merkezi sistem isterseniz, bire bir olarak alanın tamamına soğutma sistemleri kurulabilir. İnşa edilecek olan soğuk hava deposunun uygun fiyatlarla ve uzun yıllar hizmet verebilmesi için yapı fiziğine uygun şartlarda ve yapı altında kalan ekipmanların ısı izolasyonu ile beraber buhar difüzyonu kalite standardı üst seviyede yapılarak sağlanabilir.

Endüstriyel Soğuk Hava Deposu Standartları

  • Soğuk Hava Deposu Standartları, Soğutma Aralığı +15°C ile -5°C aralığındadır. Dondurma aralığı ise 0°C ile -40°C olup nem kontrolü muhafaza edilecek ürün türüne göre ayarlanmaktadır.
  • Ürünün ne olduğu fark etmeksizin soğutma kontrolü tam otomatik ve aynı zamanda aşırı yük korumalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca yükleme, boşaltma yapısına uygun platformlar içerecek şekilde tasarlanmaktadır.
  • İsteğe bağlı olarak hizmet yelpazenizi genişletebilir; ısı takip sistemi, Soğuk Depo Kapıları, Raf Sistemleri, Soğuk Depo Panelleri, Monoray Geçişli Sürgülü Kapı gibi diğer hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Standartları hakkında daha detaylı bilgi almak ve en uygun çözümlerle sizde deponuzu Türkiye standartlarında üzerinde sistemlerle donatmak ister misiniz? En uygun fiyatlar sunduğumuz bu hizmetlerin tamamına bir telefonla sahip olabilirsiniz. Teknotek Soğutma Sistemleri 13 Yıllık tecrübesiyle ve kaliteli iş garantisiyle sizlerin yanında. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı takip ederek indirimlerden ve kampanyalardan anında haberdar olabilirsiniz.

Depo Soğutma Cihazları