Soğutma Sistemi Elemanları

Soğutma sistemi elemanları günümüzde kullandığımız neredeyse her teknolojik cihazda kullanılmaktadır. Kullandığınız cihazları çok daha uzun yıllar kullanabilmek için ise bu ürünlerin nasıl çalıştıkları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Soğutma sistemi elemanları özellikle motorla çalışan tüm teknolojik cihazlarda bulunan bileşenlerdir. Temel elemanları aynı olan bu sistemlerin, kullanıma göre çeşitli farklılıkları da bulunuyor. Peki, evinizde kullandığınız cihazların soğutma sistemlerinde hangi elemanlar, neden kullanılıyor?

Soğutma Sistemi Elemanları Nelerdir?

Belirli bir alanda, birlikte çalışan ve ortamın havasını temizleyen cihazların geneline soğutma sistemi adı verilmektedir. Soğutma sistemlerinin asıl amacı ortam sıcaklığını ideal seviyelerde tutmak ve ortamı havalandırmaktır. Soğutma sistemleri, farklı birçok elemandan oluşurken, en önemli parçaları birkaç başlıkta sıralayabiliriz.

Soğutma Sistemleri

Soğutma Kompresörlerinin Görevi Nedir?

Soğutma kompresörleri: genel olarak soğutma çevriminden sorumlu birimdir. Soğutucunun soğuk havayı cihaz içerisinde dolaştırmasını sağlamakla görevlidir. Soğutma kompresörlerinin kullanıldığı cihazlara göre farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlar kısaca; pistonlu kompresör, dönel kompresör, salyangoz kompresör, vidalı kompresör ve santrifüj kompresör olmak üzere 5 ana grupta incelenmektedir. Her kompresör türünün çalışma prensibi ve kullanım alanları farklıdır. Bu nedenle soğutucunun nerede kullanılacağına bağlı olarak uygun kompresör seçimi yapılmalıdır.

Evaporatörler:

Soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkanın buharlaştığı ve gaz olarak çıktığı soğutucu bölümüdür. Evaporatörler yaygın olarak buzdolapları, dondurucular ve çeşitli soğutucu makinelerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda plakalı evaporatörler uluslararası taşımacılıkta dondurulmuş ürünlerin bozulmamasını sağlayan soğutucu sistemlerde gemi ve kamyonlarda da kullanılıyor.

Kondenser:

Soğutucu sistemde kullanılan akışkanın, gaz olarak girdiği bölümdür. Kondensere gaz olarak giren akışkan bura ısısını dış ortama vererek tekrar yoğunlaşır. Soğutma sistemlerinin dış bölümünde kullanılabileceği gibi kondenserler aynı zamanda yalıtım malzemelerinin arasında saklı şekilde de kullanılmaktadır. Kondenserin düz borularındaki kıvrım sayısı arttırılarak soğutucu akışkanın, gaz halden aşırı soğutulmuş sıvı haline geçmesi de sağlanabiliyor.

Soğutucu akışkanlar:

Soğutma işlemi sırasında ısı transferini sağlayan akışkan türüdür. Soğutucu akışkanların temel çalışma prensibi ise etkileşimde bulunduğu madde ile ısısını eşitlemek için, o maddenin ısısını almak şeklindedir. Bu işlemler sırasında maddenin ısısı azalacağı için soğuma işlemi gerçekleşir. Soğutucularda akışkan sürekli cihaz içerisinde çevrim halinde olduğu için soğuma işlemi sürekli gerçekleşir.

Soğutma Sistemi Elemanları