Şoklama Deposu Nemlendirme Cihazı

Şoklama deposu nemlendirme cihazı soğuk hava yardımıyla hızlı bozulabilen ürünlerin oldukça uzun süreler bozulmadan donmuş halde bekletilmesi için tasarlanan şoklama odalarındaki ortamın nemlenmesi amacıyla tasarlanan cihazlardır.

Şoklama deposu nemlendirme cihazı özellikle besin gibi gıdaların kısa bir sürede -40 dereceye kadar düşürüldüğü ortamlardaki nemin kaybedilmemesi açısından kritik bir görev üstlenir.

Şoklama Deposu Nemlendirme Cihazı Nedir?

Şoklama deposu, genellikle gıda ürünlerinin normalden çok daha uzun sürelerde bozulmadan muhafaza edilebilmesi amacıyla ortaya çıkmış bir saklama yöntemidir. Ürünlerin dış tarafından başlayarak çekirdeğine kadar dondurma prensibine sahip şoklama depolarındaki ürünler kısa sürelerde -35 -40 derecelere kadar soğutup dondurmaktadır. Böylece ürün herhangi bir deformasyona uğramadan uzun zaman bu depolarda bekleyebilmektedir.

Şoklama depoları sıcaklıkların çok düşük olduğu yapay olarak iklimlendirilen alanlardır. Fakat bu kapalı ortamlarda hava sıcaklığı düşük olduğundan dolayı ortamda bulunan nem miktarı da düşmektedir. Bu da depoda kuru bir hava oluşmasına sebep verebilmektedir. Nemlendirme sistemleri de şoklama deposu veya soğuk hava deposu gibi ortamlardaki havanın nemlendirilmesine yarayan cihazlardır. Ortamdaki su buharı miktarını yükselten veya belli bir seviyede tutan nemlendirme sistemleri, hava kalitesinin de istenilen oranlarda tutulmasına yardımcı olur.

Şoklama Deposu Nasıl Nemlendirilir?

Şoklama depolarında ısı seviyesi donma seviyesinin çok altına indiği için havada mevcut olan su buharı da donarak katılaşma eğilimine girer. Bu da ortamın su buharından yani havada bulunması gereken bağıl nemden yoksun kalmasına sebep olur. Nemsiz kalan ortamdaki ısı değişimleri daha hızlı yaşanabilmektedir. Oysa nem oranı yüksek ortamlarda ısı daha kolay bir şekilde stabil tutulabilmektedir.

Bu noktada temin edilen bir nemlendirme cihazı ortamdaki nem oranının hep istenilen seviyede kalmasını sağlamaktadır. Nemlendirme cihazı, havadaki nem miktarını ölçer, eğer nem oranı istenilen seviyenin altına düşerse otomatik olarak devreye girer ve oramı nemlendirme başlar. Nemlendirme cihazlarının çalışma prensibi şu şekildedir;

  • Sisteme basınçlı su gönderilir
  • Basınçlı su nozullar aracılığıyla 5 mikron ile 15 mikron arasında değişen mikro parçacıklara ayrılır
  • Tahliye bağlantıları aracılığıyla da bu su zerrecikleri havaya salınır
  • Havaya karışan su buharı ortamın nemlenmesini sağlar
Şoklama Deposu Nemlendirme Cihazı