Tütün Üretimi Nemlendirme Sistemleri

Tütün üretimi nemlendirme sistemleri, tütün üretimi tesislerinde iklim koşullarına bağlı ürün kaybını önleyen sistemlerdir. Tütün ürünlerinin üretimi sırasında nem kontrolü sağlanması en önemli unsurlardan biridir.

Tütün üretimi nemlendirme sistemleri, tütün üretiminin her aşamasında kullanılır. Tütün ürünleri bulunduğu ortamdaki hava koşullarından oldukça etkilenen bir üründür.  Bulundukları ortamdaki sıcaklık koşullarından çok çabuk etkilenirler. Bu da ürün kaybına ve maliyete neden olur. Ürün kaybını engellemek için ortamdaki nem seviyesinin sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir.

Tütün Üretimi Nemlendirme Sistemleri Neden Kullanılır?

Tütün yaprakları, hasat edilmiş tütün ve kağıtlar higroskopik ürünlerdir. Bulundukları ortamın sıcaklığına göre içlerindeki nem seviyeleri değişebilir. Sıcaklığın çok yüksek olduğu ortamlarda, içindeki suyu kaybeder ve kurur. Kurumuş tütün, ağırlığını kaybeder ve kalitesi düşer. Bu da ürünün ziyan olmasına neden olur. Tütün kağıtları ve filtreler de ortamdaki nem seviyesinden etkilenen ürünlerdir. Nem seviyesinin çok düşük olduğu durumda kuruyabilir, çok yüksek olduğu durumlarda ıslanıp yumuşayabilir. Bu yüzden tütün üretimi sırasında hasattan son paketleme işlemine kadar her aşamada nemlendirme sistemleri kullanarak, ürünlerin nem seviyesinin korunması çok önemlidir.

Tütün Nem Oranı Kaç Olmalı?

Tütün ürünleri üretiminin her aşamasında farklı nem seviyeleri gerekir. Ürünün üretim sahasına ilk geldiği bölgede nem oranının %85-88 arasında olması gerekir. Bu henüz daha yeni hasat edilmiş ürünlerin aromasını korumasını sağlar. Ürünlerin bir sonraki aşaması budama aşamasıdır. Bu aşamada %70-75 bağıl nem oranı sağlanarak ürünlerin nem seviyesi korunur. Budanan ürünler işleme tesisine gider. Bu aşamada nem oranı %60-68 arasında olmalıdır. Burada ürünler son aromalarını alır ve üretime hazır hale gelir. Depolama ve kutulama aşamasında ise nem seviyesi  %60 ile %70 arasında olmalıdır. Her üretim alanına farklı nemlendirme sistemleri kurulması gerekir.

Tütün Üretimi Nemlendirme Cihazı Faydaları Nelerdir?

  • Üretim tesislerinde nem seviyesinin kontrolü üretim verimliliğini artırır.
  • Ürünlerin kurumasını ve kalitesini kaybetmesini engeller.
  • Ağırlık kaybı yaşanmasını önler
  • Tüketim maliyetlerini azaltır

Teknotek Nemlendirme Sistemleri osilatör sistemi sayesinde 10 μm’den daha küçük su partiküllerini havaya püskürterek dengeli bir nem alanı oluşturur. %25 ile %95 arası nem dengesi sağlar ve üretim hattınızdaki maliyetleri düşürür. Nemlendirme sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tütün Üretimi Nemlendirme Sistemleri