Endüstriyel Soğutma Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Endüstriyel Soğutma Nedir?

Bize Ulaşın

Adres: İvedik Organize Sanayi Bölgesi Ağaç İşleri San.Sitesi 1333 Cadde No: 32 Yenimahalle – ANKARA

Telefon: 0(312) 395 21 29

Email: iletisim@teknoteksogutma.com

Hafta İçi: 08:00 – 18:00 Hafta Sonu: Kapalı

Son Yazılar


Endüstriyel soğutma veya soğutucu ekipmanlar, bir ticari ürünü soğutan veya ticari tesislerdeki havayı nemlendiren sistem olarak tanımlanabilir. Bu soğutucular, soğutabilmek için bir buhar sıkıştırması veya absorpsiyon (hava basıncı) döngüsü kullanır.

Endüstriyel Soğutma Gruplarının Türleri

Bir soğutucu, 1 ila 1000 ton arasında soğutma enerjisine sahiptir. Üç farklı tipte chiller vardır: Hava, Su ve Evaporatif yoğuşmalı chiller. Endüstriyel chillerler için üç tip kategorinin her birinde de dört alt kategori vardır: Pistonlu, Santrifüj, Vidalı ve Absorpsiyonlu chiller. İlk üç tip elektrik motorları ile çalışırken, absorpsiyonlu chiller buhar veya gaz türbinleri ile çalışan mekanik chillerlerdir. Bir absorpsiyonlu soğutucu, buhar vb. bir ısı kaynağı ile çalıştırılır ve elektronik hareketli parçalar kullanmaz.

Endüstriyel Soğutucunun Bileşenleri

Mekanik soğutucular dört temel bileşene sahiptir: Evaporatör, Kompresör, Kondenser, Genleşme vanası. Soğutucudaki evaporatörler, daha düşük bir basınçta ve kondenserden daha düşük bir sıcaklıkta çalışmaktadır.

Endüstriyel Soğutucularda Kompresör Tipleri

Pistonlu Kompresör: Pistonlu bir kompresör, bir krank mili tarafından hareket ettirilen pistonları kullanan kompresördür. Çok yüksek basınçta az miktarda soğutucu akışkanın iletilmesi için kullanılır. Pistonlu kompresörler çift voltaj taşıyabilir ve 3 ila 60 beygir gücünde olabilir. Pistonlu kompresörler genellikle yarı-hermetik kompresörlerdir.

Endüstriyel Soğutma Nedir?

Endüstriyel Soğutma Nedir?

Santrifüj Kompresör: Santrifüjlü kompresörler işletmelerin genellikle ilk tercihleridir. Bunun en büyük nedeni az hareketli parçaya sahip olmalarıdır. Aynı zamanda enerji tasarrufları yüksektir ve benzer boyutlardaki pistonlu bir kompresörden daha yüksek bir soğutucu güce sahiptirler. Santrifüjlü kompresörler, yüksek hacimli havalandırma fanları, soğutma üniteleri ve hava dolaşım sistemleri kullanılan yerler gibi düşük basınçlı uygulama alanlarına daha uygundur. Santrifüj kompresörü, sıkıştırmayı sağlamak için bir hava kütlesine uygulanan santrifüj kuvvetini kullanarak çalışır. Tipik kapasiteler 60 ila yüzlerce ton arasındadır. Bunlar hermetik, sızdırmaz, manyetik yataklı kompresörlerdir ve 230-460 volt değerleri arasında çalışırlar.
Vidalı Kompresör: Sabit gövdede bir araya getirilen vidalı kompresörde iki vida (erkek/ dişi) vardır. Rotorlar dönerken, gaz iki rotor arasındaki doğrudan hacim azaltması ile sıkıştırılır. Bu kompresörler ayrıca yarı- hermetik sızdırmaz kompresörlerdir. Çift voltaj taşırlar ve 40 – 1000 beygir gücü aralığındadırlar. Sıkıştırma sağlamak için iki yıldız tekerden geçen tek bir döner vidayı kullanan; tek vidalı kompresörler de vardır.

Endüstriyel Soğutucuların Bakımı

Endüstriyel soğutucular, en yüksek verimde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Düzenli olarak yapılan bakım adımları, chillerinizin optimize edilmiş bir verimlilik seviyesinde performans göstermesini garanti eder.

Endüstriyel Soğutucuların Yeri

Büyük endüstriyel soğutma grupları, bina içinde bulunan ve soğutma işleminin yapıldığı alana yakın olan mekanik ekipman odalarında konumlandırılmalıdır. Chiller ve kompresörün boyutuna bağlı olarak, bazı endüstriyel soğutucular alanın hemen yanında bulunabilir. Ayrıca kimi zaman tamamen açık havada da yerleştirilebilir. Tecrübeli ekibimiz işletmeniz için en doğru çözümü bulmanızda yardımcı olacaktır. Firmanız için en iyi ve verimli soğutma sistemleri için Teknotek ekibine danışabilirsiniz.

Menü