Meyve kurutma tesisi çeşitli meyve ya da sebzelerin kurutucu cihazlar yardımıyla, yapay yöntemlerle kurutulduğu alandır. Güneş enerjisi ise doğal bir meyve kurutma yöntemi olarak sınıflandırılabilir.

Meyve kurutma tesisi meyvelerin bir kurutma makinesi ile kurutularak uzunca bir süre boyunca bozulmadan dayanabilmesini sağlamaktadır. Kuruyan meyvelerdeki su oranı oldukça düşük seviyelere gelmektedir. Böylece bozulması veya çürümesi oldukça güçleşmektedir.

Meyve Kurutma Tesisi Kurmak İstiyorum

Kurutulmuş meyve işi özellikle de meyve kurutma tesisi devlet desteği varlığında sadece büyük işletmelerin değil küçük işletmeler veya bireysel girişimlerin de ilgi alanına girmektedir. Bununla beraber meyve sebze kurutma tesisi maliyeti de alandaki rakipler artıkça artmaktadır.

Bu alanda faaliyet göstermek isteyenlerin sıklıkla araştırdıklarından biri de meyve kurutma tesisi TKDK sorgusudur. Açılımı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK, bu alanda faaliyet göstermek isteyenlere çeşitli destekler sunabilmektedir.

Kurutulmuş sebze meyve gibi gıdalar, insanların severek tükettikleri besin maddeleridir. Gün geçtikçe bu ürünlere olan rağbet artmaktadır. Fiyatları da tüketici nezdinde nispeten uygundur. Peki “Kuru meyve ne kadar dayanır?” Bu, ortam sıcaklığıyla doğrudan ilişkili bir konudur. Düşük sıcaklıklarda 1 seneyi aşan süreler boyunca dayanabilen bu gıdalar, oda sıcaklığında 6 aya kadar bozulmadan saklanabilmektedir.

Meyve Kurutma Tesisi

Meyve Sebze Kurutma Tesisi

Bu alanda profesyonel kurutma işlemi, endüstriyel meyve ve sebze kurutma makinesi yardımıyla yapılmaktadır. Bu ürünlere gıda kurutma makinesi de denilmektedir. Bireysel kullanıcılar içinse çeşitli kurutma fırını seçenekleri mevcuttur.

“Meyve kurutma işlemi nasıl yapılır?” Bir kurutma tesisinin kurutma işlemini gerçekleştirirken çeşitli aşamalarda kullandığı birimler aşağıdaki gibidir:

 • Soğuk hava deposu: Ürünler, bozulmamaları için saklandıkları soğuk hava depolarından çıkarılarak ayıklanmak üzere alınır.
 • Ayıklama: Çürük, ezik ya da bozulmuş meyveler seçilerek ayrılır.
 • Yıkama: Ayıklanan ürünler, yıkama bantlarına aktarılır. Soyma gerektirmeyen yiyecekler doğrudan kurutma işlemine gönderilebilir.
 • Soyma: Yıkaması biten meyvelerin kabukları soyulur. Eğer gerekiyorsa dilimlenmek üzere ilgili birime nakledilir.
 • Dilimleme: Dilimleme gerektiren ürünlerin toplandığı birimde işlem gerçekleştirilir. İşlemi, dilimleme makineleri yapar. Bu sayede dilimlenmiş ürünlerin kalınlığı standart seviyelerde olur. Dilimleme ve soyma işlemleri biten meyveler kurutma işlemine alınır.
 • Kurutma: Kabin ya da konveyör bantlı kurutma sistemleri yardımıyla işlem gerçekleştirilir. Kurutma yöntemi olarak çoğunlukla konveksiyonlu kurutma tercih edilir. Bu makinelerin bir kısmı güneşin etkisini taklit ederek çalışır.

Kurumuş Meyve İşi Nasıl Yapılır?

Meyve kurutma makinesi ile neler yapıldığı ve ne işe yaradığı hakkında gerekli bilgileri sunduk. Peki Soğuk meyve soğutma nasıl yapılır ve endüstriyel meyve kurutma yöntemleri neler? Bu işe girip donanımlı bir tesis kurmak istiyorsanız bazı birimlere sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Ürün kabul odası
 • Soğuk hava deposu
 • Yıkama makinesi
 • Seçme bandı
 • Dilimleme makinesi
 • Kurutma makinesi
 • Öğütücü
 • Paketleme odası
 • Son ürün deposu
 • Yönetim ofisi

Meyve kurutma makinesi ne kadar sürede kurutuyor? Makinenin tipine ve özelliklerine bağlı olarak bu süre değişkenlik göstermektedir. Ancak sürenin 24 saate kadar çıkabildiğini belirtmek gerekir.

Tesislerde depolanan ve kurutma işlemine geçiş için bekleyen meyve veya sebzelerin bozulmaması çok önemli bir husustur. Bu noktada işletmeler soğuk hava depolarından faydalanmaktadır. Teknotek Soğutma, soğuk oda ve soğuk hava deposu çözümleriyle yüksek performansı uygun fiyatlarla buluşturan ürünler sunmaktadır. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgiler ve satın alım işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Meyve Kurutma Tesisi