Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Soğuk hava deposu fiyatları deponun teknik özelliklerinden, boyutundan ve projenin gereksinimlerinden etkilenmektedir. Bu depolar, soğuk hava odası adıyla da bilinmektedir. Soğuk oda fiyatları aynı zamanda soğutma sistemlerinin kapasitesine ve izolasyonlu malzemelerin kullanımına göre hesaplanır.

Soğuk hava deposu fiyatları ne kadar? Soğuk hava deposu maliyeti sistemin kullanılacağı alana, depolanacak ürüne ve ürünlerin hacmine göre değişebilir. Bir soğuk hava deposu gıda ve ürünlerin bozulmadan tüketiciye ulaşmasını sağlayan ısı kontrollü saklama alanıdır. Bu depolar, özel izolasyonlu malzemeler ve soğutma sistemleri kullanılarak üretilmektedir.

Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Soğuk Hava Deposu Fiyatları 2. El

Soğuk hava depoları genellikle tüketiciye bozulmadan ulaştırılması planlanan gıda maddelerinin muhafazası için kullanılmaktadır. Deponun gereksinimleri, kullanım amacına göre değişmektedir. İkinci el fiyatlar da deponun ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Soğuk hava depoları fiyatları aşağıdaki faktörlerden etkilenebilmektedir.

  • Ürün özellikleri: Ürünlerin ideal saklama koşulları farklı olabilir. Bazı besin maddeleri için 8-10 derece, bazıları içinse -40 derece ısıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu soğutma ihtiyacına göre, soğutma cihazı ve nemlendirme sistemleri kapasitesi belirlenmektedir.
  • Depolanacak ürün miktarı: Miktar arttıkça, soğutma alanı gereksinimi de artacaktır. Ürünler saklanırken kaplayacağı alan hesaba katılarak depo boyutları hesaplanmalıdır.
  • Günlük giriş miktarı: Depoya günlük olarak girecek olan yeni ürün miktarı, fiyatları etkilemektedir. Sürekli olarak sirkülasyon halinde olan bir depoda, yeni gelen ürünler nispeten sıcak olacaktır. Depoda daha çok soğutma ihtiyacı doğuracağı için daha yüksek bir soğutma hacmine sahip sistemler kullanılmalıdır.
  • Depoda kullanılacak malzemeler: Soğuk odalar içinde kullanılacak malzemeler de hava döngüsüne uyacak şekilde üretilebilir. Soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri gibi parçalar kullanılır.
  • Deponun kurulacağı yer: Deponun kurulacağı alanın iklim koşulları, ihtiyaç duyulacak soğutma sistemi kapasitesini etkileyebilir.
Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Soğuk Hava Deposu Kira Fiyatları

Soğuk hava deposu ne kadara mal olur? Soğuk hava depoları; ikinci el olarak satın alma veya kiralama gibi seçeneklere de sahiptir. Ürünlerin yapısında bulunan parçalar kullanıldıkça belli bir ölçüde yıpranabilirler. Soğuk hava deposu maliyeti için Daha yüksek performansta çalışan dayanıklı ürünlerin kullanılması planlanıyorsa, sıfır soğuk hava odası seçeneklerine yönelmek daha iyi bir seçim olacaktır.

Soğuk hava deposu kaç lira? Soğuk odalar, soğutulması planlanan besin gruplarının miktarına uygun bir genişlikte seçilmelidir. Soğutma derecesi de bu ürün gruplarının tazeliğini korumasına yardımcı olacak seviyede olmalıdır. Soğuk hava deposu kiralama fiyatları da benzer şekilde, deponun teknik özelliklerinden etkilenir.

Soğuk hava depoları nasıl çalışır? Soğuk odalarda ısı takibi ve kontrolünü sağlamak için endüstriyel soğutma cihazlarına gerek vardır. Isı, nem ile birbirine doğrudan bağlı iki etkendir. Bir ortamın ısı seviyesini kontrol etmek için nem seviyesini de kontrol etmek gerekir. Soğuk hava depoları hakkında bilgi almak ve sipariş taleplerinizi iletmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Soğuk Hava Depoları Çalışma Prensibi

Soğuk odalar, içerisindeki hava sıcaklığını sabit tutabilen ve dış sıcaklıktan etkilenmeyen depolardır. Bu yüzden izolasyonlu parçalar kullanılarak, ısı geçirgenliği en aza indirilir. Soğuk hava deposunda kullanılan parçalar şöyle sıralanabilir;

  • Soğuk depo panelleri: Soğuk hava odasının ısı geçirgenliğini önleyen, izolasyonlu panellerdir. Depo içerisindeki ısının dışarıya çıkmasını ve dışarıdaki ısının içeriye girmesini engeller.
  • Soğuk depo kapıları: Monoray, flip-flap, sürgülü ve menteşeli gibi çeşitleri bulunan, lastik contaları sayesinde depodaki havanın dışarı sızmasını engelleyen izolasyonlu kapılardır.
  • Soğuk depo rafları: Soğuk oda içerisindeki ısıya adapte olabilen raflardır.

Soğutma cihazları havayı soğutup tekrar ortama vererek ısının düşmesini sağlamaktadır. Isı düştükçe havadaki nem oranı da düşmektedir. Nem oranın çok düşmesi, ürünlerin kalitesine ve özelliklerine zarar verebilir. Bu yüzden depoya bir nemlendirme cihazı konularak ortamın nem seviyesi dengelenebilir. Nemlendirme cihazları havaya mikro su taneleri püskürterek nem doygunluğunu sağlar.

Soğuk Hava Deposu Fiyatları