Soğuk Hava Deposu Fiyatları

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Soğuk Hava Deposu Fiyatları

Soğuk hava deposu fiyatları, projenin gereksinimlerine bağlı olarak birçok parametreden etkilenir. Soğuk hava deposu maliyeti, kişiye ve ihtiyaca özel projelendirilerek hesaplanır. Her deponun kullanım amacı başka olduğu için fiyatları da değişiklik gösterir.

Soğuk hava deposu fiyatları sistemin kullanılacağı alana, depolanacak ürünlere ve hacmine göre değişiklik gösterir. Soğuk depolar, gıdaların ve soğukta saklanması gereken ürünlerin bozulmadan tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan ısı kontrollü saklama depolarıdır. Yapay bir iklim koşulu ve hava döngüsü oluşturarak ürünlerin ideal koşullarda saklanmasını sağlar. Özel izolasyonlu malzemeler ve soğutma sistemleri kullanılarak üretilir. Soğuk hava deposu maliyeti, soğutma sistemlerinin kapasitesi ve izolasyonlu malzemelerin kullanımına göre hesaplanır.

Soğuk Hava Deposu Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Soğuk hava deposu fiyatları, deponun ihtiyaçlarına göre belirlenir. Depoların ihtiyaçları, kullanım amaçlarına göre değişir. Bu değişkenlere etki eden faktörlerden bazıları şunlardır;

 • Ürün özellikleri: İlk kriter depoda hangi ürünün saklanacağıdır. Her ürün için ideal saklama koşulları farklıdır. Bazı ürünler 8-10 derece sıcaklığa, bazı ürünler -40 derece soğukluğa ihtiyaç duyabilir. Bu soğutma ihtiyacına göre soğutma cihazı ve nemlendirme sistemleri kapasitesi belirlenir.
 • Depolanacak Ürün Miktarı: Depolanacak ürün hacmi arttıkça, soğutma ve alan gereksinimi de artacaktır. Ürünlerin saklanırken kaplayacağı alan hesaba katılarak depo boyutları hesaplanmalıdır.
 • Günlük Giriş Miktarı: Depoya günlük olarak girecek yeni ürün miktarı da, soğuk hava deposu fiyatlarını etkiler. Sürekli sirkülasyon halinde olan bir depoda, yeni gelen ürünler sıcak olacağı ve depoda daha fazla soğutma ihtiyacı doğuracağı için kapasitesi daha yüksek iklimlendirme sistemleri gerekir.
 • Depoda Kullanılacak Malzemeler: Soğuk odalar içerisinde kullanılan malzemeler de hava döngüsüne uyum sağlayacak şekilde özel üretilmiştir. Soğuk depo kapıları, soğuk depo panelleri gibi parçalar kullanılır.
 • Deponun Kurulacağı Yer: Deponun kurulacağı alanın iklim koşulları, ihtiyaç duyulacak soğutma sistemi kapasitesini etkileyebilir.

Soğuk hava deposu bu etkenlere göre projelendirilir. Bu projeye göre ihtiyaç duyulan malzemeler ve soğutma sistemleri belirlenir ve fiyatları hesaplanır.

Soğuk Hava Deposu Ekipmanları Nelerdir?

Soğuk odalar, içerisindeki hava sıcaklığını sabit tutabilen ve dış sıcaklıktan etkilenmeyen depolardır. Bu yüzden izolasyonlu parçalar kullanılarak, ısı geçirgenliği en aza indirilir. Soğuk hava deposunda kullanılan parçalar şunlardır;

 • Soğuk Depo Panelleri: Soğuk hava odasının ısı geçirgenliğini önleyen izolasyonlu panellerdir. Depo içerisindeki ısının dışarıya çıkmasını ve dışarıdaki ısının içeriye girmesini engeller.
 • Soğuk Depo Kapıları: Monoray, flip-flap , sürgülü ve menteşeli gibi çeşitleri bulunan, lastik contaları sayesinde depodaki havanın dışarıya sızmasını engelleyen izolasyonlu kapılardır.
 • Soğuk Depo Rafları: Soğuk oda içerisindeki sıcaklığa adapte olabilen raflar.

Soğuk Hava Deposu Soğutma Sistemi

Soğuk odalarda ısı takibi ve kontrolünu sağlamak için endüstriyel soğutma cihazlarına gerek vardır. Isı, nem ile birbirine doğrudan bağlı iki etkendir. Bir ortamın ısı seviyesini kontrol etmek için nem seviyesini de kontrol etmek gerekir. Bu yüzden soğuk hava depolarında soğutma cihazlarının yanında endüstriyel nemlendirme sistemleri de kurulması gerekir.

Soğuk hava deposu soğutma cihazı havayı soğutup tekrar ortama geri vererek ısının düşmesini sağlar. Isı düştükçe havadaki nem oranı da düşer. Nem oranın çok düşmesi, ürünlerin kalitesine ve özelliklerine zarar verebilir. Bu yüzden depoya bir nemlendirme cihazı koyularak ortamın nem seviyesi dengelenir. Nemlendirme cihazları havaya mikro su taneleri püskürterek nem doygunluğunu sağlar.

Teknotek Soğutma olarak, soğuk hava deposu çözümleri sunmaktayız. İhtiyacınıza uygun soğuk odaların projelendirmesini ve kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Tekno Cold soğutma cihazları ve nemlendirme sistemleri ile en uygun iklim koşulları yaratmanıza yardımcı oluyoruz. Soğuk depolar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Fiyatları
Menü