Süt ve Süt Ürünleri Soğuk Hava Deposu

Süt ve süt ürünleri soğuk hava deposu sayesinde saklanarak raf ömrü uzatılabilen besinler arasında yer alıyor. Böylece genellikle bir hafta içerisinde tüketilmesi gereken süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerin soğuk hava depolarında ömrü birkaç aya kadar arttırılabiliyor.

Süt ve süt ürünleri soğuk hava deposu ile saklanması gereken, kısa raf ömrüne sahip ürünlerdir. Bu nedenle süt, peynir ve yoğurt gibi hayvansal besinlerin, üretildikten sonra uygun işlemlerden geçirilip bir an önce soğutulması sağlanır. Soğuk zincir kırılmadan transfer ve bu zincirin devamı için soğuk havada depolanması gıda sağlığı açısından kritik öneme sahiptir.

Süt ve Süt Ürünleri Soğuk Hava Deposunda Nasıl Saklanmalıdır?

Süt ve süt ürünleri raf ömrü oldukça kısa, bozulmaya çok yatkın besinlerdir. Bu nedenle sağıldıktan sonra işlemlerin çok daha hızlı gerçekleştirilmesi ve ürünün bir an önce soğuk hava deposuna bırakılması gerekmektedir.

Süte dışarıdan bulaşan çeşitli mikroorganizmalar, sütün doğal yapısını bozarak bozulmasına ya da peynir ve yoğurt gibi ürünlere işlenmesinde çeşitli zorluklara neden olmaktadır. Süt ürünlerine dışarıdan mikroorganizma bulaşmasını engellemek mümkün olmadığı için bu ürünlerin bir an önce işlenmesi ve depolama aşamasına geçilmesi gerekmektedir.

Süt, sağıldıktan hemen sonra mümkün olduğu kadar kısa bekletilmeli ve dış ortam ile etkileşimi kesilmelidir. Mümkün olan en uygun depolama koşulları, süt sağıldıktan sonra en kısa sürede 10°C’nin altına düşürmektir. Böylece süt içerisindeki bakterilerin aktiviteleri minimum seviyeye azaltılmaktadır.

Sağılan sütlerin en geç 24 saat içerisinde işlenmeye başlaması da büyük önem taşıyor. 10°C’ye düşürülen sütün, zaman geçtikçe işlenmesi de zorlaşmaktadır. Her geçen saatte sütün peynire dönüştürülmesi işlemlerinde peynir altı suyunun çıkması zorlaşmakta ve peynir mayasının etkisi azalacağı için peynir oluşum süresi uzamaktadır. Bu etkilerin azaltılması için süte CaCl2 takviyesi yapılabilir.

Soğuk hava depoları gerek son kullanıcıya sunulan ürünlerin depolanması gerekse de üreticiler açısından uygun koşullarda saklanabilmesi işlevini görür. Teknotek Soğutma olarak soğuk alanların projelendirilmesinden ihtiyacınıza uygun soğutma sisteminin seçilmesine kadar her konuda destek olmaktayız. Profesyonel ekibimiz 7/24 çalışma prensibinde sizlere teknik destek imkanı sunmaktadır.

Süt Ürünleri Soğuk Hava Depolarında Kaç °C’de Saklanmalıdır?

  • Sterilize sütler (içme sütleri) 4-10°C’de depolanması ömrünü oldukça uzatmaktadır. 15-20 °C’de soğuk hava depolarında saklanan sütlerin saklama ömrü 1,5 ile 3 ay arasında değişmektedir.
  • Yoğurdun ise birbirinden farklı depolama şartları ve saklama ömrü bulunuyor. Yoğurt; 7-10°C’de yaklaşık 1 hafta, 5-7°C’de 1-2 hafta ve 0-1°C’de 3-6 hafta saklanabiliyor.
  • Koyulaştırılmış süt ürünleri 15°C ve altındaki soğuk hava depolarında yaklaşık 2-3 yıla kadar saklanabiliyor. 15°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda saklanması halinde üründe jelleşme ve topaklanma görülmektedir.

Peynirlerin depolanmasında maksimum saklama ömrü peynir çeşidine göre değişmektedir. Ancak genel olarak yorumlayacak olursak, 5°C’de depolanan peynirler yaklaşık olarak 1-12 ay saklanabilirken, 15°C civarında sıcaklıklarda depolanan peynirlerin saklama ömrü 3 hafta ile 9 ay arasında değişiyor.

Süt ve Süt Ürünleri Soğuk Hava Deposu