Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri

Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılarak hem çevre koruması hem de enerji tasarrufu sağlamaktadır. Enerjinin etkin kullanımı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma olanaklarının artırılması her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri bütün sistemlerde olduğu gibi soğuk hava deposu sektöründe de yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik uygulanabilirliği ve uygulama yöntemleri büyük önem taşımaktadır. Soğutma amacıyla kullanılabilecek sistemlerden olan absorpsiyonlu depo soğutma sistemleri, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir ve endüstriyel tesislerden atılan atık ısı gibi ısıl enerji kaynaklarıyla çalışması nedeniyle müşterilerimiz tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Depo Soğutma Sistemleri diğer soğutma sistemlerine göre daha karmaşık ve soğutma etki katsayısı daha küçüktür; fakat atık enerjilerin ve yenilenebilir enerjilerin değerlendirilmesinde en uygun sistemlerdir. Sıkıştırma işlemi diğer sistemlerde kompresörle yapılmasına rağmen, absorpsiyonlu sistemlerde bu işlem absorbe edici ve jeneratörden oluşan bir sistemle gerçekleştirilir. Sizde en uygun fiyatlarla bu sistemlerden yararlanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Absorpsiyonlu Mekanizma Nedir?

Absorpsiyon teknik olarak; emmek, soğurmak anlamlarındaki mekanik kelimeler arasında yer alan bir ibaredir. Absorbe kelimesi ile de ilişikli olan absorpsiyon; özellikle katı bir enerji kaynağından, ısıl süreç sonunda gaz enerjisinin açığa çıkmasıdır. Soğurarak dönüşüm sağlayan ve absorbe eden tüm sistemler için teknik olarak absorbsiyonlu mekanizma ifadesini kullanmak mümkündür.

Söz konusu prensip ile çalışan ve özellikle ısıya karşı duyarlı olan ürünlerin muhafazası için önem arz eden depo sistemlerinde de bu mantık ile üretilen yalıtım ve soğutma makineleri kullanılmaktadır. Absorpsiyonlu Depo Soğutma Mekanizması olarak üretime geçen bu sistemlerde var olan en önemli özelliklerden bir tanesi, çalışma yapısı itibari ile var olan enerjiden faydalanması ve kullanıcıya enerji alanında tasarruf sağlamasıdır.

Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri
Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri

Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri temelde çalışma prensibi olarak buhar sıkıştırmalı mekanik soğutma sistemlerine benzer. Absorpsiyonlu depo soğutma sistemlerinde, buhar sıkıştırmalı mekanik soğutma sistemlerinde akışkan dolaşımını sağlayan ve en fazla elektrik enerjisi tüketen mekanik kompresörler yerine termik kompresörler olarak da bilinen jeneratör ve absorbe edici düzenek kullanılır.

Bu çalışma mekanizması ile işleyen soğutma sistemlerinde iki farklı akışkan dolaşır. Bu akışkanlardan birincisi soğutucu akışkan diğeri ise soğurucu olarak görev yapar. Çok fazla akışkan çift olmasına rağmen son yıllarda uygulamada Amonyak (NH3)-Su ve Su-Lityum Bromür (LiBr) çiftleri kullanılmaktadır.

 

Güneş Enerjisi ve Depo Soğutma Sistemleri

Güneş enerjisiyle soğutma özellikle de iklimlendirme, güneş enerjisinin en yüksek olduğu mevsimlerde gereksinim duyulan proseslerdendir. Güneş enerjisi ülkemizde de gerek potansiyel gerekse uygulama olarak daha çok sıcak su ısıtmada değerlendirilmektedir. Bu sistemlerin ısıtmanın yanında soğutmada yapabilecek şekilde geliştirilmeleri çevre ve enerji tasarrufunda önemli rol oynamaktadır.

Teknotek Depo Soğutma Sistemleri

Güvenli bir biçimde açığa çıkartılan enerjiyi kendi iç mekanizmasında işleyip, tasarruf ederek hizmet vermek üzerine kurulu olan depo soğutma sisteminin absorpsiyonlu modeline sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teknotek Soğutma Sistemleri son zamanlarda Türkiye ve yurt dışında yaptığı çalışmalarda sosyal ve sanayi yapıları, fabrikalar ve depolar, alışveriş merkezleri vb. gibi birçok yapının soğutma sistemlerine çevreci ve uygun fiyatlı yaklaşımıyla cevap vermeye devam etmektedir.

Fiyatlandırma konusunda en şeffaf hizmeti alma garantisi sunduğumuz portföyümüz için ayrıca keşif ve en uygun mekanizma tercihini tespit etme aşamalarında da teknik destek hizmetlerimizi uzman ekibimiz ile sunmaktayız.

Soğuk hava odalarında kaplama malzemesi olarak kullanılabilecek soğuk oda sistemleri ve panelleri taleplerinizi en uygun fiyatlar ile sizlere sunmaya hazır olan kadromuzdan destek talep edebilirsiniz.

Fabrika Soğutma Sistemleri için de tercih edilebilir uygulamalar arasında yer alan depo soğutma sistemleri hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Siz de doğaya zarar vermeden en uygun fiyatlarla absorpsiyonlu depo soğutma sistemleri ve avantajlarından yararlanmak istiyorsanız daha fazla beklemeden bizimle iletişime geçin. Daha iyi bir gelecek için Teknotek Soğutma Sistemlerini tercih edin. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı takip ederek, avantajlı kampanyalarımızdan ve indirimlerimizden haberdar olabilirsiniz.

0312 395 2129 – 0312 395 2139
Facebook I

Absorpsiyonlu Depo Soğutma Sistemleri