Tekstil Nemlendirme Sistemleri

Tekstil nemlendirme sistemleri, günümüzde tekstil üretimindeki verimliliği ve ürün kalitesini arttırmak için kullanılmaya başlandı. Tekstil sanayinde nem dengesinin ve iklimlendirmenin önemi ortaya çıktıkça, üreticiler endüstriyel nemlendirme cihazı ile üretim hatlarını geliştiriyor.

Tekstil üretim hattında doğru nem düzeyi ve iklimlendirme sistemi ile ürüne uygulanacak işlemler kısalır ve karlılık artar. Nem düzeyinin doğru oranda sabitlenmesi, kumaş kalitesi, kumaşın ağırlığı ve makine verimliliği gibi faktörlere etki eder. Bu yüzden tekstil nemlendirme sistemleri ile seri üretim hattınızı hızlandırabilir, verimliliğini arttırabilirsiniz.

Tekstil Nemlendirme Sistemleri Neden Kullanılır?

Tekstil iklimlendirme, seri üretim hatlarındaki iş yükünü azaltır. Ayrıca kumaşın kalitesine doğrudan etki edeceği için verimliliği ve kaliteyi artırır. Tekstil hattında doğru nem düzeyinin sağlanması, çalışan sağlığı açısından da önemlidir.

Nemlendirme sistemleri kullanılmaya başlanmadan önce, kumaş kurutulduktan sonra doğal nemini tekrar kazanabilmesi için birkaç gün bekletilirdi. Bekletmeden sonra tekrardan buharlama işlemine alınır ve kumaşın nem dengesi sağlanmaya çalışılırdı. Günümüzde ise endüstriyel nemlendirme cihazı kullanılarak bu işlem tamamen es geçilebilir. Üretim hattında doğru nem seviyesini sağlanarak kumaşın nem dengesi korunur ve kurutma, bekletme gibi vakit ve enerji kaybettiren aşamalar atlanır.

Kumaş Nemlendirmenin Önemi

Elyaf kumaşı çok kuruduğu durumlarda iplikleri elastikliğini kaybederek daha kolay kopar. Pamuk ve diğer doğal ham maddeler kullanarak üretilen elyafların gerilime dayanması için içerisinde belirli bir oranda nem tutması gerekir. Böylece daha kolay işlenebilir, daha dirençli bir hale gelir.  Ayrıca ortam nemlendirme sistemleri, statik elektriklenmeden oluşan tozlanmayı engeller. Üretim sırasında havada uçuşan toz taneleri, kumaşın liflerine karışarak kumaşın kalitesini düşürdüğü gibi çalışan sağlığı açısından da zararlıdır.

Tekstil İklimlendirme Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Tekstil üretiminde doğru nem düzeyinin sağlanması hem ürün kalitenize hem de üretim hattınızın verimliliğine doğrudan etki eder.

  • Ürün ağırlığı: Bağıl nem korunarak tekstil üretimi ve depolanması sırasında malzemenin nem kaybı önlenir.
  • Statik Elektriklenme: Statik elektriklenme yüzünden oluşan tüylenme, tozlanma gibi üretim kalitesine etki eden faktörler engellenir. Tozlanmanın engellenmesi işçi sağlığına katkıda bulunur.
  • İplik Kalitesi: İplik üretimi sırasında nem dengesinin düşmesi, elyafı daha kırılgan bir hale getirir. Kırılgan hale gelen elyafın kalitesi düşer ve daha kolay kopar. Bu da üretim hattında elyafın ziyan olmasına ve maliyetleriniz artmasına neden olur.
  • Personel Sağlığı: Nemlendirme cihazı havadaki tozların uçuşmasını engellerken, daha temiz ve ferah bir hava sağlayarak çalışanlarınızın sağlığına olumlu etki eder.

Eğer siz de modern bir tekstil üretim hattı kurmak, üretim hattınızın maliyetlerini düşürmek ve daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak istiyorsanız Teknotek nemlendirme sistemleri kullanabilirsiniz.

Tekstil Nemlendirme Sistemleri