Sağlıklı Gıda Saklama Koşulları

Sağlıklı gıda saklama koşulları, gıda kaynaklı hastalık riskini büyük ölçüde azaltabilir. Gıdaların doğru kullanımı, depolanması ve pişirilmesi ile maksimum kullanım ömrü sağlanmış olur. Ayrıca sağlıklı tüketim için en ideal ortam gereksinimleri karşılanır.

Sağlıklı gıda saklama koşullarına sahip olmak için üretici ve aracı firmaların doğru ekipman ve teçhizat ile hizmet vermesi taviz verilmemesi gereken koşulların başında gelmektedir.

Sağlıklı Gıda Saklama Koşulları Raf Ömrü

Sağlıklı gıda saklama koşulları açısından tüm yiyeceklerin raf ömrü sınırlıdır. Bu, yiyecek türüne, ambalajın nasıl olduğuna ve ne kadar dikkatli bir şekilde depolandığına bağlı olarak değişir. Yemeğinizi düzgün bir şekilde saklarsanız, gıda zehirlenmesi bakterilerinin büyümesini engelleyerek en iyi durumda saklarsınız; ayrıca israfı azaltarak gereksiz harcamaların önüne geçebileceksiniz.

Gıdalar her zaman üreticinin ambalajında belirtilen talimatlar doğrultusunda saklanmalıdır. Gıdaların raf ömrünü belirlemek üreticinin sorumluluğundadır. “Son Kullanım tarihi”, sağlık ve güvenlik nedenleriyle, paket açılmasa bile gıdaların tüketilmemesi gereken tarihtir. “Önerilen Tüketim Süresi”, gıdaların en yoğun olduğu dönemin sonuna işaret eder ve gıda zehirlenmesi açısından yüksek riskli olmayan gıdalarda bu ibare uygulanır. Bazı gıda ambalajları, ‘Açıldıktan sonra buzdolabında’ veya ‘açıldıktan sonra 3 gün içinde tüketin’ gibi özel talimatlarla etiketlenir. Gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için bu talimatlara uyulmalıdır.

Soğuk Hava Deposu

Gıda Depolama

Soğuk ortamlarda bozulmayan gıdaların saklanması için ipuçları:

Sağlıklı Gıda Saklama Koşulları
Sağlıklı Gıda Saklama Koşulları

Buzdolabınızın 5 ° C’nin altında olup olmadığını kontrol etmek için bir buzdolabı termometresi kullanabilirsiniz. Buzdolabınıza aşırı gıda yüklenmekten kaçının; gıdalar arasındaki boşluk, soğuk havanın yiyeceklerin üzerinde daha rahat hareket etmesine izin verir. Gıda satın alırken özellikle ambalajında şişkinlik olmamasına dikkat edebilirsiniz. Soğık ortamda saklanması gereken bir üründe ambalaj şişmesi bakteri ürediğinin göstergesidir.

Sağlıklı gıda saklama koşulları için yemeye hazır gıdalar; çiğ et gibi pişmemiş yiyeceklerin üstündeki raflarda saklanmalıdır. Çiğ etler, balık ve kümes hayvanlarının etleri, diğer yiyeceklere veya buzdolabının içine sızıntıları önlemek için iyi bir şekilde ambalajlanmalıdır. Açılmış yiyecekleri teneke kutularda saklamak yanlış bir seçenektir. Metal tadı gıdaya nüfuz edebilir ve bozulmasına neden olabilir. Artan yiyeceklerinizi buzdolabında konumlandırmadan önce cam veya plastik bir kaba aktarabilirsiniz.

Gıda depolama ile ilgili olarak donanımların kurulması için Depo Soğutma Sistemleri çeşitlerinden en uygun sistemin tespiti de önemli bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

Güvenli ve Güvenli Olmayan Sıcaklıklar

Yiyecekler için doğru depolama sıcaklıklarının kullanılması son derece önemlidir. 5 ° C ve 60 ° C arasına “sıcaklık tehlike bölgesi” denir. Bu, potansiyel olarak zararlı bakterilerin çoğalabileceği sıcaklık aralığıdır. Özellikle bazı etler, sosisler ve beyaz etler için doğru pişirme sıcaklıkları çok önemlidir. Kıyılmış, haddelenmiş veya doldurulmuş etlerin tüm parçalarının sıcaklığı, pişirme sırasında en az 75 ° C’ye ulaşmalıdır. Yemek pişirildikten sonra ve servis yapmadan önce bir süre sıcak tutulacaksa, 60 ° C veya üstünde tutulmalıdır. Ya da yemek sonraki bir öğünde veya başka bir durumda servis edilmek üzere tutulacaksa, derhal soğutulmalıdır.

Aynı şekilde bütün beyaz et çeşitleriyle yemek pişirirken en az 75 ° C’ye ulaşması gerekir. Alternatif olarak, etin en kalın noktası delindiğinde, sulanmayacak kıvama gelinceye kadar pişirilmesi gerekir. Yine bu doğrultuda soğutulmuş yiyecekler tekrar ısıtırken, ısıları 75 ° C’ye ulaşmalıdır.

Sağlıklı Gıda Saklama Koşulları ve Dondurulmuş Gıdalar

Gıdaların -18 ° C’de dondurulması, bakterilerin büyümesini durdurur ve gıda kalitesini etkileyebilecek kimyasal değişiklikleri yavaşlatır. Alışverişten eve döndüğünüzde dondurulmuş yiyecekler derin çabucak dondurucuya yerleştirilmelidir. Sebzeler, pirzola ve biftek gibi bazı yiyecekler, doğrudan dondurulmuş durumdan pişirilebilir. Kıyma, doğranmış et veya doldurulmuş parça etler pişirmeden önce tamamen çözdürülmelidir. İdeal çözülme işlemi yiyeceği ısıya maruz bırakarak değil buzdolabının normal soğukluktaki raflarında yapılır. İhtiyaç duyulursa, paketlenmiş dondurulmuş gıdalar soğuk akan su altında veya mikrodalgada da çözülebilir.

Sağlıklı Gıda Saklama Koşulları