Şoklama Odası bir ürünün uzun süreler boyunca saklanması ve soğuk ortamdaki muhafazası açısından en önemli soğutma sistemlerimizden biridir. Bir gıdanın soğuk ortamlardaki korunma ömrü, şoklama alanına girdiği andan itibaren başlar.

Şoklama Odası nedir? Şoklama işlemi neden yapılır? Korunacak ürünü hızlı bir şekilde dondurarak onun bozulması ve çürümesi gibi olayların önüne geçen odadır. Hızlı dondurulmasındaki amaç ise bakteri üremesi başlamadan önlem alabilmektir. -25° C’nin altına çekilen ısı, pek çok bakterinin doğal yoldan yok olmasına sebep olmaktadır. Bu işlemden sonra sıcaklık 18 ila 25° C aralığına yükseltilebilir.

Şoklama Odası Fiyatları

Bir ürün ne kadar çabuk soğutulur ve depolama ısısına ulaşırsa, o kadar uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilir. Gerekli şartları sağlayabilmek için muhafaza depolarına değil hızlı soğutma cihazlarına başvurulmalıdır. Bunun nedeni şöyle açıklanabilir. Muhafaza cihazları dışarıdan gelen ısıyı almaz, içerideki ısıyı korumaya çalışır. Şoklama cihazları ise gıdaları olabildiğince hızlı soğutmayı hedefler.

Şoklama kaç derecede olur? Şoklama işlemi, ürün üzerinden yüksek hızda (5 m/s) soğuk hava (-35° C – 40° C) geçirmek suretiyle ürünün dış civardan başlayarak çekirdeğe doğru donmasını sağlamaktadır. Bu işlem mümkün olabilen en hızlı şekilde yapılmalıdır. Ürüne bağlı olarak maksimum sürelere, gıda güvenliği açısından dikkat edilmelidir. Ürün kalınlığı ve hava akış hızı gibi faktörler şoklama süresini etkilemektedir.

Peki fiyatlar nedir? Fiyatlar, odanın teknik ve fiziki özellikleri gibi birtakım parametrelerden etkilenmektedir. Bu konudaki güncel bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ŞOKLAMA ODASI

Şoklama Odası Özellikleri (-40° C)

 • Şoklama dolabı veya odası yarı hermetik ya da vidalı kompresörlü ve hava soğutmalı kondenserlidir.
 • Şoklama cihazı uzaktan kumanda paneline sahiptir.
 • Dış hava şartlarına dayanıklı olarak kasetlenmiştir.
 • İç ve dış ünite, azot şarjlı olarak teslim edilir.
 • Elektrik panosu ve tüm otomatik kontrol elemanları ile birlikte montaja hazır olarak sevk edilir.
 • Elekrostatik boyalı çelik galvaniz kabine sahiptir.
 • Kapasiteye uygun yüksek verimli evaporatör tasarımı yapılmaktadır.
 • İhtiyaca göre yer tipi veya tavan tipi evaporatör seçeneği vardır.

Peki balık ve et şoklama nasıl yapılır? Ayrıca “Dondurma şoklama ve meyve şoklama nasıl yapılır?” Sorusunun da cevabı sıklıkla araştırılmaktadır. Gıda güvenliği açısından uzun süre muhafaza edilecek ürünler, çekirdek sıcaklığı -18°C’ye kadar şoklanmalı ve daha sonra donmuş muhafaza odasına alınmalıdır.

Şoklanacak ürünün cinsi, miktarı, ürün giriş ve çıkış sıcaklıkları, şoklama süresinin belirlenmesi, coğrafi bölge, gibi faktörlerin bir araya getirilerek doğru sistemin kurulması gerekir. Teknotek Soğutma Sistemleri olarak, sadece bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabileceğimiz çözümlerimiz de mevcuttur.

 • Soğuk hava deposu
 • Soğuk oda
 • Yalıtımlı soğutucu paneller
 • Depo soğutma ve raf sistemleri
ŞOKLAMA ODASI