Tekstil Nemlendirme Cihazı

Tekstil nemlendirme cihazı günümüz gelişmiş teknolojisi ile birlikte tekstil sanayisinin verimliliğini arttırmak için kullanılan en önemli sistemlerden bir tanesidir.

Tekstil nemlendirme cihazı, işlem yapılacak kumaşları üretim bandına gelmeden nemlendirerek kumaşları ilerleyen proses işlemlerine hazırlamaktadır. Böylece tekstil endüstrisinde üretim hızı arttırılmakta ve firmaların karlılığı desteklenmektedir.

Tekstil Nemlendirme Cihazı Kullanımı

Nemlendirme cihazı, tekstil sanayisinin olmazsa olmaz ürünlerinden bir tanesidir. İşleme girecek kumaşın nemlendirilerek istenilen özellikleri kazanması ve kumaşın daha kolay işlenmesi sağlanır. İlerleyen proseslerde kumaşın daha kolay işlenebilmesi, tekstil firmalarının işlem hızlarını ve dolaylı olarak fabrika verimliliğini arttırmaktadır.

Tekstil endüstrisinde hizmet veren fabrikalar için doğru nem oranları oldukça önemlidir. Bu nedenle her kumaşın türüne uygun nem oranları kullanılmalıdır. Doğru nem oranlarında yapılan işlemlerinde kumaş ağırlığı ve kalitesi istenilen düzeylere gelecek ve makinenin verimliliği arttırılacaktır.

Üretim bandına giren ürünlerin işlem öncesinde uygun nem oranlarına sahip ortamlarda bekletilmesi, ilerleyen işlemler için kurutma ve kumaşı bekletme gibi işlemlerin önüne geçer ve fabrikanın daha kısa sürede daha çok ürün işlemesine imkan sağlar.

Tekstil Nemlendirme Sistemleri

Tekstil Nemlendirme Cihazları Nasıl Etki Eder?

Nemlendirme cihazları tekstil ürünlerinin çok daha kolay işlenmesine imkan sunmaktadır. Elyaf ürünler genel olarak kuru ortamlarda bekletilmemesi gereken kumaşlardır. Elyaf kumaşların nem oranı düşük ortamlarda bekletilmesi, kumaşın istenenden daha fazla kurumasına neden olacaktır. Bunun gibi durumlarda iplikler esnekliğini kaybeder ve sertleşir. Sertleşen elyaflar ise kopmaya karşı direncini kaybeder. Bu nedenle kuruyan elyaf kumaşların işlem öncesinde tekrar nemlendirilmesi gerekir. Ancak nemlendirme cihazı kullanılan odada bekletilen elyaf ürünlerin tekrar nemlendirilmeye ihtiyacı olmayacağı için ürünlerin işleme alınma süreci kısalacaktır.

Tekstil sektörünün bir diğer sorunu ise ortamdaki tozlanmadır. Bilindiği üzere kumaş ürünler birbirine sürtündükçe, sürtünme kuvvetine bağlı olarak statik elektriklendirme oluşur. Elektriklenen kumaşlar ise çevredeki tozu üzerine çeker ve kumaşlar sadece işlem sırasında beklerken tozlanmaya başlar.

Statik elektriklenmeye bağlı olarak tüylenme ve tozlanma sorunlarının önüne geçmek için ürünlerin nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemlenen kumaşlarda statik elektriklenme önlenir ve ürünlerin prosese hazır olarak beklemesi sağlanır. Ortamda tozlanmanın önüne geçileceği için işçi sağlığı da dolaylı yoldan desteklenir.

Tekstil Nemlendirme Cihazı